Změny územního plánu míří k druhému veřejnému projednání, připomínky můžete poslat i s pomocí PuPíku

Co se bude projednávat?

Souhrn návrhů 150 změn zahrnuje malé i větší úpravy stávajícího Územního plánu města Brna. Většinou jde o změny, které byly iniciovány před mnoha lety zhruba stejnou měrou samotným magistrátem (zejména úřadem územního plánování), městskými částmi a vlastníky nemovitostí.

Přestože jdou návrhy do veřejného projednání dohromady, jde o změny samostatné. Zahrnují různorodé návrhy od doplnění ploch zeleně pro rozšíření a vybudování nových městských parků přes proměny zahrad na plochy pro stavbu rodinných domů po možnosti přestavby nevyužívaných objektů a areálů.

Kde si změny prohlédnout?

Návrhy všech 150 změn územního plánu si můžete prohlédnou u pořizovatele na adrese Kounicova 67, nebo v interaktivní mapě na webu. Jejich úplné znění i další podrobnosti spojené s jejich pořizováním naleznete na nově spuštěném webovém portálu pořizovatele – upmb.brno.cz.

Proč jsou vybrány tyto změny?

Z obsáhlého souboru změn 43+, ve kterém bylo zařazeno více než 280 položek, vybrali v březnu letošního roku zastupitelé města Brna 150 „snadných“ změn. Ty nezasahují do celoměstských systémů (projektů ovlivňujících rozvoj celého města), není u nich potřeba hodnocení vlivu na životní prostředí a nejsou dotčeny Zásadami územního rozvoje Jihomoravského kraje, tedy krajským „územním plánem“. Zbylé změny souboru 43+ budou zohledněny při řešení návrhu nového územního plánu.

Jaké postavení mají městské části?

Zhruba třetina řešených změn byla iniciována městskými částmi. Ke všem podnětům a záměrům změn se měla možnost vyjádřit zastupitelstva příslušných městských částí – většinu podnětů doporučila k řešení, u některých změn se k záměru nevyjádřila a jen k několika zamýšleným změnám měla výhrady a nedoporučila je k řešení. Při projednání návrhu změn územního plánu má teď každá městská část možnost uplatnit své připomínky k řešení.

Jak se změny dotknout zeleně?

Jedním z důvodů pro pořizování změn je snaha umožnit v Brně výstavbu dnes nedostačujícího bydlení, přesto jen u 40 z nich jsou nové stavební plochy navrženy na úkor nestavebních ploch. Ani v těchto případech nejde vždy jen o proměny ploch zeleně.

Naopak pokud budou změny schváleny, měly by se plochy městské a krajinné zeleně v Brně rozšířit o 11,74 ha. Příkladem může být možnost rozšíření parku za kostelem při ulici Bednářova, revitalizace toku Staré Ponávky, návrh rozsáhlé plochy zeleně pro tzv. Hapalův park v místě bývalého odkaliště Hády, doplnění ploch u parku Rokle v Líšni a u zamýšleného parku Akátky v Židenicích, ochrana zeleně u Divišovy čtvrti nebo v centrální části Lesné a tento výčet není zdaleka úplný.

Jak se zapojit do projednávání?

S řešením 150 změn územního plánu se každý může seznámit ve středu 27. listopadu 2019 na v pořadí už druhém veřejném projednání. Konat se bude od 15:00 v sále Zastupitelstva města Brna na adrese Dominikánské náměstí 1. Při veřejném projednání Kancelář architekta města Brna představí svůj přístup k řešení a pořizovatel objasní proces projednání a vydání změn.

Jak podat připomínky a námitky?

Připomínky a námitky dotčených osob jde podat až do 4. prosince 2019, a to i s pomocí aplikace nazývané „PUPík“. Ta slouží pro vytvoření formuláře dle správního řádu a zajistí podobu vyžadovanou úřady. Vygenerované podání je nutné následně podepsat a doručit pořizovateli datovou schránkou, poštou, osobně na podatelnu apod.

Jaká je role Kanceláře architekta města Brna?

KAM je zpracovatelem všech 150 změn, jejím úkolem tak bylo vypracovat návrhy podle požadavků ze zadání od pořizovatele a zároveň na ní kladených Zásadami územního rozvoje JMK i českými zákony.

Pořizovatelem změn je Odbor územního plánování a rozvoje Magistrátu města Brna. Právě on řídí proces projednávání návrhů změn a jemu je tak nutné posílat připomínky a námitky, protože on je následně také vypořádává.

Jak dlouho bude trvat vypořádání připomínek?

Připomínky a námitky následně vypořádá Odbor územního plánování a rozvoje Magistrátu města Brna ve spolupráci s KAM. Tento proces by měl trvat 4,5 měsíce. Změny by měly začít platit v roce 2020.

Poslední příspěvky

Výstava: Pocta královně Elišce Rejčce na Starém Brně

Mandloňový sad prostupující devět bílých bloků. Meandrující vodní prvek s reliéfy hvězd a figury. Sochy,…

30.4.2024

Mandloňový sad prostupující devět bílých bloků. Odborná porota vybrala nejlepší návrh v soutěži na Poctu královně Elišce Rejčce

Bílé bloky symbolizující život i dílo královny Elišky Rejčky a s nimi propojený parčík pravidelně…

4.4.2024

Světový den vody ve znamení připravované nové podoby svitavského nábřeží

Práce na přípravě projektové dokumentace přírodě blízkých protipovodňových opatření zahájily společnosti Dopravoprojekt Brno a HG…

22.3.2024

Procházka: Do výtvarných ateliérů

Dubnová procházka za architekturou nás zavedla do nové budovy ateliérů Katedry výtvarné výchovy na Pedagogické…

22.3.2024

Nový 3D model brněnských budov zjednoduší práci architektům a ukáže kontext všem

Přes 107 000 budov, stromy z pasportu zeleně nebo digitální model terénu. Brno má nový…

19.3.2024

Výstava: DLAŽBA BRNO! VSTUPTE

Kolik různých druhů dlažby vidíte při vašich procházkách centrem města? Na které byste už do…

13.3.2024