Divadla, filmy, koncerty nebo třeba módní přehlídky? Během srpnové procházky za architekturou jsme společně navštívili funkcionalistickou budovu Králíkova divadla v areálu brněnského výstaviště, která od svého dokončení v roce 1928 hostila nejrůznější instituce. Podívali jsme se do míst, která dnes slouží jen výjimečně a čekají na své další využití.
Historie a současnost Králíkova divadla na brněnském výstavišti. Prohlédněte si výběr fotografií představujících budovu z roku 1928, která sloužila jako kino, divadlo, kavárna nebo koncertní sál. A také výsledky studentských projektů a workshopu na rekonstrukci objektu včetně modelu vypracovaného na Ústavu památkové péče Fakulty architektury VUT v Brně.
Společně jsme nahlédli do jednoho z prvních moravských příkladů funkcionalismu. Červnová procházka za architekturou totiž směřovala do budovy od Ernsta Wiesnera původně určené pro Union banku a od roku 1950 využívané Československým rozhlasem. Zaměřili jsme se na výsledky nedávné kompletní rekonstrukce podle návrhu architektů z brněnského ateliéru Tišnovka pod vedením Miloše Klementa. Čekaly na nás také ikonické části budovy, jako je elegantní schodiště nebo terasa s unikátním výhledem na Brno. Průvodcem nám byl kolega z KAMu Michal Doležel.
Základní principy, cíle a témata Brněnských stavebních předpisů? Pro odbornou veřejnost připravujeme na 14. června setkání u kulatého stolu, jehož součástí bude také prostor pro diskusi a podněty.
Květnová procházka za architekturou nás společně zavedla do kostela blahoslavené Marie Restituty na Lesné. Tato moderní sakrální betonová stavba kruhového půdorysu vznikla podle návrhu architekta Marka Štěpána, který nám byl zároveň průvodcem. Kostel doplňuje také samostatně stojící věž se zvonkohrou.
Fragmenty ze současné architektury nebo zajímavých brněnských projektů zachycuje výstava BRNO! VSTUPTE. Připomeňte si s námi už 38 procházek pořádaných Kanceláří architekta města Brna. Vstup volný.
Přijďte se za námi podívat na Zelný trh! Během festivalu Open House Brno se můžete zúčastnit dvou komentovaných prohlídek – v 10:00 a 14:00. Sraz je ve foyer, maximální počet osob na 45 minut trvající prohlídku je 30. Pokud chcete pouze navštívit budovu a nepotřebujete slyšet doprovodný komentář, můžete se zastavit kdykoli mezi 10:00 a 15:00.
Park Koliště jako zelený pokoj centra Brna. S ním propojený Dům umění využívající ještě lépe své okolí. A na celou lokalitu plynule navazující Malinovského náměstí i historické centrum města. To jsou základní prvky vítězného návrhu od ateliéru M2AU, který na konci roku 2022 vybrala odborná porota krajinářsko-architektonické soutěže. Budoucí plány na proměnu okolí Domu umění, další soutěžní návrhy i historický kontext celého místa budou k vidění na výstavě v Domě pánů z Kunštátu od 22. března do 9. dubna. Vstupné dobrovolné.
Výstavu Umění měnit Brno, která shrnuje více než šest let činnosti kanceláře architekta města, doprovází třídílná série komentovaných prohlídek. Vždy na specifické téma s jiným průvodcem. Průvodcem třetí prohlídky bude David Zajíček, vedoucí oddělení VEŘEJNÝ PROSTOR. Začínáme ve čtvrtek 2. března v 18 hodin.
Jaká je vize Nové Zbrojovky? Co vše ve čtvrti pro tisíce obyvatel vznikne? Jak budou nové školy i most propojující břehy Svitavy – tedy projekty založené na výsledcích architektonických soutěží – vypadat?
Výstavu Umění měnit Brno, která shrnuje více než šest let činnosti naší kanceláře, doprovází třídílná série komentovaných prohlídek. Vždy na specifické téma s jiným průvodcem. Druhou prohlídkou zaměřenou na VODU A KRAJINU nás provede vedoucí oddělení Městská infrastruktura Radim Vítek. Ve čtvrtek 16. února v 18 hodin.
Výstavu Umění měnit Brno, která shrnuje více než šest let činnosti naší kanceláře, doprovází třídílná série komentovaných prohlídek. Vždy na specifické téma s jiným průvodcem. První prohlídkou zaměřenou na POHYB ve městě nás provede vedoucí oddělení Doprava Martin Všetečka. Ve čtvrtek 26. ledna v 18 hodin.