Rozsáhlé území v okolí říčky Ponávky mezi Řečkovicemi a Královým Polem využívají každý den tisíce lidí. Nábřeží i okolní louky a lesy slouží k výletům, sportu, procházkám s dětmi, zahrádkaření, piknikům a zasahují do něj také oblasti bydlení, dopravy i průmyslu. Část Zamilovaného hájku, kterým Ponávka protéká, je dokonce retenční nádrží zadržující vodu v případě přívalových dešťů. Ani tím výčet různorodých využití oblasti nekončí. Lokalita zároveň přes veškeré činnosti v ní probíhající postrádá koncepci urbanisticko-krajinářského řešení – tedy dlouhodobý plán, jak by se měla rozvíjet a proměňovat.
Městské části Brno-Královo Pole a Brno-Řečkovice a Mokrá Hora se proto s městem Brnem a Kanceláří architekta města Brna dohodly na uspořádání soutěžního workshopu. Účastníci nejdříve anonymně předloží koncepce rozvoje území, z nichž následně porota vybere 4 až 5 účastníků, kteří budou v práci na návrzích pokračovat. Následně se zúčastní workshopů, během kterých budou své návrhy konfrontovat se soutěžní porotou, zainteresovanými aktéry v území, nezávislými odborníky apod. Cílem tohoto procesu je společně najít nejvhodnější návrh rozvoje území, který bude podkladem například pro změny Územního plánu města Brna nebo rozhodování místní samosprávy ohledně jednotlivých drobných záměrů. Tato část Ponávky a její okolí tak do budoucna dostane koncepci rozvoje a postupně přirozeně i funkčně se zapojí do struktury města.
Zapojit se do přípravy zadání soutěže můžete i vy. Nábřeží Ponávky bude věnována středa 12. června, kdy se můžete vypravit na procházku s představiteli městských částí i odborníky na historii, krajinářskou architekturu nebo vodohospodářství. Přímo na místě vám bude představena připravovaná soutěž i samotné území. Začínat se bude v 17 hodin u lávky přes Ponávku za královopolským nádražím. Od 15 hodin se budete moci na vše související se soutěží zeptat také na informačním stánku poblíž sportovního hřiště v Zamilovaném hájku. Zde bude také končit procházka a pro všechny zájemce bude možnost se vyjádřit k současnosti i budoucnosti celé řešené lokality. Pokud se nebudete moci zúčastnit akcí na místě, možností je také vyplnění ankety dostupné on-line. Vaše názory budou následně využity právě při přípravě soutěžního zadání.
Novela energetického zákona, kterou včera schválila Poslanecká sněmovna, vážně omezuje pravomoci tří největších měst Česka při regulaci umisťování technické infrastruktury. Tento krok do budoucna sníží kvalitu života, neboť může mít zásadní negativní dopad na urbanismus měst, veřejná prostranství a zeleň. Vedení Brna ve spolupráci s dalšími radnicemi a odbornými organizacemi apeluje na nápravu celé situace a je i nadále připraveno podniknout veškeré kroky k navrácení pravomocí a obnovení dosavadního rozsahu regulací.
Analytická část Městského standardu uličních stromořadí je hotová a v současnosti probíhají práce na návrhu úprav. Předchozí rok byl přitom ve znamení koncepčních příprav zadání a referenčního průzkumu několika vybraných stromořadí. Dokument se po svém dokončení zaměří na stromy v uličním prostoru a bude sloužit jako nástroj pro plánování, výsadbu a péči o ně.
Město Brno se na základě rozhodnutí svých radních ohrazuje proti návrhu novely stavebního zákona, která by významně omezila pravomoci v oblasti městských stavebních předpisů. Návrh, který byl do zákona připojen jako tzv. přílepek v souvislosti se změnou energetického zákona, se nyní vrací k projednání do Poslanecké sněmovny. Je potřeba, aby byla zachována kompetence velkých měst vysazovat stromy v ulicích a regulovat výstavbu na svém území.