Přijďte se za námi podívat na Zelný trh! Během festivalu Open House Brno se můžete zúčastnit dvou komentovaných prohlídek – v 10:00 a 14:00. Sraz je ve foyer, maximální počet osob na 45 minut trvající prohlídku je 30. Pokud chcete pouze navštívit budovu a nepotřebujete slyšet doprovodný komentář, můžete se zastavit kdykoli mezi 10:00 a 15:00.
Každá z komentovaných prohlídek bude unikátní. Na té první v 10 hodin pro vás David Zajíček, hlavní autor Standardu povrchů MPR Brno, okomentuje výstavu DLAŽBA BRNO! VSTUPTE v přízemí budovy. Druhá prohlídka ve 14 hodin pak začne také ve výstavních prostorách, přes foyer s točitým schodištěm se však s Vandou Novákovou z oddělení Komunikace dostanete do všech tří pater a nahlédnete do jejích zákoutí.
Sídlo Kanceláře architekta města Brna je od doby jejího založení roku 2016 v jedné z budov Malého Špalíčku – bloku, který významnou měrou utváří prostor Zelného trhu.
Pozůstatek nejstarší zděné stavby představuje sklep při severovýchodním nároží a lze jej časově zařadit k první polovině 14. století. Snad ve druhé polovině téhož století byla parcela rozdělena a v jižní části byl vystavěn druhý dům, ze kterého se dodnes dochovala sklepní místnost v hloubi parcely. K existenci dvou samostatných renesančních domů poukazuje ústupek pravé části průčelí. Levé křídlo bylo přestavěno patrně počátkem 17. století, adaptované domy byly dle letopočtu na původním nedochovaném kamenném portálu spojeny v jeden celek v roce 1692. Později probíhaly ještě další barokní a klasicistní stavební úpravy, poslední zřejmě před polovinou 19. století.
Malý Špalíček byl mezi lety 1969-1973 komplexně renovován, a to i z důvodu velké havárie právě na adrese Zelný trh 13. Při poruše vodovodního potrubí tam 1. května 1968 vnikla voda do sklepů, poničila středověké zdivo a na fasádě se začaly objevovat trhliny. Z bezpečnostních důvodů bylo průčelí neprodleně strženo. Další rekonstrukce proběhla v letech 2003–2004.
Všechny čtyři budovy utvářející Malý Špalíček jsou od roku 1958 samostatně chráněny jako kulturní památky. V případě domu Zelný trh 13 je vysoká památková hodnota spatřována ve středověkém a renesančním jádru, které bylo později vícekrát stavebně upravované.
Brno připravuje revitalizaci oblasti Ponava, která zahrnuje území bývalého sportovního areálu Za Lužánkami. Místu dříve pravidelně zaplňovaném nadšenými davy chce vdechnout nový život a vytvořit zde atraktivní část města. Blížící se demolice stávajícího fotbalového stadionu, který je kvůli rozsáhlým stavebním a statickým vadám nevyužitelný, otevírá příležitost pro nový přístup.
Historická centra třinácti měst pohledem studentů a studentek. Které urbanistické detaily sdílí Třebíč s Jihlavou? Liší se prvky celoměstského významu Kroměříže a Mikulova? A co urbanistické i architektonické hodnoty Olomouce, Prachatic či Vyškova?
Vydejte se s námi do okolí historického centra Brna, které prošlo, prochází a bude procházet architektonickou či urbanistickou proměnou. Od Moravského náměstí s úspěšnou realizací veřejného parku s vodním zrcadlem přes park obklopující Dům umění, který se změní dle vítězného návrhu architektonické soutěže, či ulici Benešovu s plánovanou rekonstrukcí až po nově vznikající čtvrť Trnitá. Akce proběhne jako součást festivalu Den architektury.