Třetí ročník ceny Kanceláře architekta města Brna za přínos laureáta k rozvoji architektury, urbanismu a územního plánování v Brně a České republice. Udělena bývala jednotlivci, dvojici nebo kolektivu. Pětadvacet členů spolku Obecní dům získalo cenu v roce 2022.
Spolek Obecní dům Brno byl založen v roce 1991 a v současné době sdružuje zejména praktikující architekty z Brna a Prahy. Od počátku své činnosti se zaměřil na zprostředkování díla významných českých a středoevropských architektů formou výstav v Galerii architektury v Brně, s častou reprízou v pražské Fragnerově galerii. Takto byly realizovány výstavy Ivana Reimanna z Berlína, Karin Bily a Paula Katzbergera, Prof. Antona Schweighofera a Prof. Helmuta Richtera z Vídně, Prof. Ruggera a Christiny Tropeano z Curychu, Prof. Emila Přikryla a Prof. Aleny Šrámkové z Prahy či mladých slovinských architektů.
Od roku 1998 spolek pravidelně realizoval výstavy mapující „zlatou éru“ brněnské moderní architektury 20. a 30. let vždy doprovázené rozsáhlou publikací. V roce 2001 byl vedle této historické ediční řady zahájen projekt zaměřený na současnou domácí i evropskou architekturu. První publikace této nové řady se zaměřila na Litomyšl a současnou architekturu, následovala publikace Obecní dům Brno 1997 – 2002.
Oceněni byli: Kamila Bartošková, Michal Bartošek, Dalibor Borák, Aleš Burian, Vladimír Čuhel, Petr Hlavatý, Petr Hrůša, Miloš Klement, Gustav Křivinka, Josef Kiszka, Petr Pelčák, Martin Rudiš, Tomáš Rusín, Michal Říčný, Petr Todorov, Dušan Urbanzyk, Zdeňka Vydrová, Ivana Wahla, Miloš Zimula, Tomáš Zlámal, Petr Kurfürst, Šárka Boučková, Ivan Vavřík, Renata Vrabelová a Jiří Vítek
Brno připravuje revitalizaci oblasti Ponava, která zahrnuje území bývalého sportovního areálu Za Lužánkami. Místu dříve pravidelně zaplňovaném nadšenými davy chce vdechnout nový život a vytvořit zde atraktivní část města. Blížící se demolice stávajícího fotbalového stadionu, který je kvůli rozsáhlým stavebním a statickým vadám nevyužitelný, otevírá příležitost pro nový přístup.
Historická centra třinácti měst pohledem studentů a studentek. Které urbanistické detaily sdílí Třebíč s Jihlavou? Liší se prvky celoměstského významu Kroměříže a Mikulova? A co urbanistické i architektonické hodnoty Olomouce, Prachatic či Vyškova?
Vydejte se s námi do okolí historického centra Brna, které prošlo, prochází a bude procházet architektonickou či urbanistickou proměnou. Od Moravského náměstí s úspěšnou realizací veřejného parku s vodním zrcadlem přes park obklopující Dům umění, který se změní dle vítězného návrhu architektonické soutěže, či ulici Benešovu s plánovanou rekonstrukcí až po nově vznikající čtvrť Trnitá. Akce proběhne jako součást festivalu Den architektury.