Cena KAM za architekturu 2022

Publikováno: 8.6.2022
08
čvn

Třetí ročník ceny Kanceláře architekta města Brna za přínos laureáta k rozvoji architektury, urbanismu a územního plánování v Brně a České republice. Udělena bývala jednotlivci, dvojici nebo kolektivu. Pětadvacet členů spolku Obecní dům získalo cenu v roce 2022.

  • Vila Tugendhat
Cena KAM za architekturu 2022

2022: Obecní dům Brno

Spolek Obecní dům Brno byl založen v roce 1991 a v současné době sdružuje zejména praktikující architekty z Brna a Prahy. Od počátku své činnosti se zaměřil na zprostředkování díla významných českých a středoevropských architektů formou výstav v Galerii architektury v Brně, s častou reprízou v pražské Fragnerově galerii. Takto byly realizovány výstavy Ivana Reimanna z Berlína, Karin Bily a Paula Katzbergera, Prof. Antona Schweighofera a Prof. Helmuta Richtera z Vídně, Prof. Ruggera a Christiny Tropeano z Curychu, Prof. Emila Přikryla a Prof. Aleny Šrámkové z Prahy či mladých slovinských architektů.

Od roku 1998 spolek pravidelně realizoval výstavy mapující „zlatou éru“ brněnské moderní architektury 20. a 30. let vždy doprovázené rozsáhlou publikací. V roce 2001 byl vedle této historické ediční řady zahájen projekt zaměřený na současnou domácí i evropskou architekturu. První publikace této nové řady se zaměřila na Litomyšl a současnou architekturu, následovala publikace Obecní dům Brno 1997 – 2002.

Oceněni byli: Kamila Bartošková, Michal Bartošek, Dalibor Borák, Aleš Burian, Vladimír Čuhel, Petr Hlavatý, Petr Hrůša, Miloš Klement, Gustav Křivinka, Josef Kiszka, Petr Pelčák, Martin Rudiš, Tomáš Rusín, Michal Říčný, Petr Todorov, Dušan Urbanzyk, Zdeňka Vydrová, Ivana Wahla, Miloš Zimula, Tomáš Zlámal, Petr Kurfürst, Šárka Boučková, Ivan Vavřík, Renata Vrabelová a Jiří Vítek

Další články

Procházka: Když Moravák rozkete

Procházka: Když Moravák rozkete

16.5.2024

Brněnské moře? Rozkvetlá zahrada? Dobrodružství pro děti? Chvíle odpočinku s nápojem? I to nabízí proměněný park na Moravském náměstí. Pojďte se vypravit na další procházku za architekturou – ve čtvrtek 30. května od 17 hodin. Průvodkyní nám bude spoluautorka dnešní podoby parku architektka Janica Šipulová.

KAM na festivalu Open House Brno

KAM na festivalu Open House Brno

7.5.2024

Přijďte se za námi podívat na Zelný trh! Během festivalu Open House Brno se můžete zúčastnit dvou komentovaných prohlídek – v 10:00 a 14:00. Sraz je ve foyer, maximální počet osob na 45 minut trvající prohlídku je 30. Pokud chcete pouze navštívit budovu a nepotřebujete slyšet doprovodný komentář, můžete se zastavit kdykoli mezi 10:00 a 15:00.

Výstava: Pocta královně Elišce Rejčce na Starém Brně

Výstava: Pocta královně Elišce Rejčce na Starém Brně

30.4.2024

Mandloňový sad prostupující devět bílých bloků. Meandrující vodní prvek s reliéfy hvězd a figury. Sochy, skulptury, krajinářská řešení… Výstava v brněnském Urban centru vám od 15. května do 7. června 2024 nabízí všech 34 modelů různorodých řešení uměleckého díla k Poctě Královny Elišky Rejčky na Starém Brně i přilehlého veřejného prostranství.