Cena KAM za architekturu 2022

Publikováno: 8.6.2022
08
čvn

Třetí ročník ceny Kanceláře architekta města Brna za přínos laureáta k rozvoji architektury, urbanismu a územního plánování v Brně a České republice. Udělena bývala jednotlivci, dvojici nebo kolektivu. Pětadvacet členů spolku Obecní dům získalo cenu v roce 2022.

  • Vila Tugendhat
Cena KAM za architekturu 2022

2022: Obecní dům Brno

Spolek Obecní dům Brno byl založen v roce 1991 a v současné době sdružuje zejména praktikující architekty z Brna a Prahy. Od počátku své činnosti se zaměřil na zprostředkování díla významných českých a středoevropských architektů formou výstav v Galerii architektury v Brně, s častou reprízou v pražské Fragnerově galerii. Takto byly realizovány výstavy Ivana Reimanna z Berlína, Karin Bily a Paula Katzbergera, Prof. Antona Schweighofera a Prof. Helmuta Richtera z Vídně, Prof. Ruggera a Christiny Tropeano z Curychu, Prof. Emila Přikryla a Prof. Aleny Šrámkové z Prahy či mladých slovinských architektů.

Od roku 1998 spolek pravidelně realizoval výstavy mapující „zlatou éru“ brněnské moderní architektury 20. a 30. let vždy doprovázené rozsáhlou publikací. V roce 2001 byl vedle této historické ediční řady zahájen projekt zaměřený na současnou domácí i evropskou architekturu. První publikace této nové řady se zaměřila na Litomyšl a současnou architekturu, následovala publikace Obecní dům Brno 1997 – 2002.

Oceněni byli: Kamila Bartošková, Michal Bartošek, Dalibor Borák, Aleš Burian, Vladimír Čuhel, Petr Hlavatý, Petr Hrůša, Miloš Klement, Gustav Křivinka, Josef Kiszka, Petr Pelčák, Martin Rudiš, Tomáš Rusín, Michal Říčný, Petr Todorov, Dušan Urbanzyk, Zdeňka Vydrová, Ivana Wahla, Miloš Zimula, Tomáš Zlámal, Petr Kurfürst, Šárka Boučková, Ivan Vavřík, Renata Vrabelová a Jiří Vítek

Další články

Vyhlášeno: Architektonicko-výtvarná soutěž na dílo k poctě královny Elišky Rejčky

Vyhlášeno: Architektonicko-výtvarná soutěž na dílo k poctě královny Elišky Rejčky

6.11.2023

Cílem soutěže je nalézt nejlepší návrh uměleckého díla k poctě královny Elišky Rejčky i s odkazem na její osobnost a působení v Brně. Součástí by mělo být také architektonicko-krajinářské řešení přilehlé plochy, která by s uměleckým dílem měla tvořit harmonický celek.

Plánování města jako základ pro rozvoj udržitelné mobility

Plánování města jako základ pro rozvoj udržitelné mobility

1.11.2023

Kancelář architekta města Brna se aktivně zúčastnila Světového silničního kongresu, který se po padesáti letech opět konal v Praze. Článek přijatý do sborníku konference se týkal otázky, zda je pro zlepšení dopravy lepší stavět uvnitř měst, nebo na předměstí. Stáhnout a přečíst si můžete také kompletní českou verzi textu.

Výstava: Česká cena za architekturu 2023

Výstava: Česká cena za architekturu 2023

24.10.2023

Přijměte naše pozvání na výstavu vítězných i všech nominovaných děl České ceny za architekturu 2023. Výstava se koná v GALERII! VSTUPTE v přízemí budovy Kanceláře architekta města Brna na Zelném trhu.