Lodní zastávka
Sokolské koupaliště

Nová bezbariérová lodní zastávka Sokolské koupaliště je situována mezi rekreačními oblastmi „Osada“ a „Sokolské koupaliště“ na levém břehu Brněnské přehrady. Pravidelnému provozu a zájemcům o posezení nad vodní hladinou se otevřela spolu se startem 74. sezóny lodní dopravy v květnu 2020. Na podobě lávky se Kancelář architekta města Brna podílela ve spolupráci s Dopravním podnikem města Brna.

Na zastávku je umožněn bezbariérový přístup ze směru od Sokolského koupaliště z asfaltové komunikace, a to pomocí rampy umístěné ve svahu nábřeží a pozvolně klesající až nad vodní hladinu. Druhý přístup je řešen pomocí terénního schodiště z opačného směru přímo před pontonem. Nová zastávka zlepšuje dostupnost této části přehrady osobami pohybově znevýhodněnými a zároveň zvyšuje atraktivitu místa.

Samotná zastávka je situována nad vodní hladinou a řešena je jako sestava mol propojených lávkami. Tyto propojující lávky mírně klesají směrem k nástupnímu místu u pontonu. Nosná konstrukce mol a lávek je z oceli, podlahy zastávky jsou vyrobeny z tropického dřeva bankirai v atypické tloušťce 30 mm.

Na jednotlivých molech jsou umístěny lavičky vybízející k odpočinku před příjezdem parníku. Zastávka tak neslouží pouze k výstupu a nástupu na parník, ale jako místo pro zastavení a setrvání. Prostor umožňující výhled na vodní hladinu, kde chcete na chvíli zůstat a dívat se do krajiny.

Fotogalerie