Brno o „odsunuté“ poloze nádraží rozhoduje od roku 1924. Tehdy vítězný návrh v soutěži na nový regulační plán navrhl polohu nádraží za ulicí Opuštěná.
V dalších letech se plány města na polohu nádraží postupně měnily – např. na ulici Uhelnou nebo Úzkou. Kolem roku 1967 se začalo uvažovat o přesunu nádraží na místo stávajícího „Dolního nádraží“.
Plány byly přerušeny normalizací a pokračovaly znovu od roku 1985. V roce 1990-91 se sešla společná komise Českých drah, Ministerstva dopravy, nezávislých odborníků a města Brna, aby posoudila 4 polohy nádraží. Jako nejlepší variantu doporučila polohu u ulice Opuštěná, která se stala závazným podkladem pro Územní plán města Brna. V roce 2002 pak byla usnesením vlády ČR schválena přestavba železničního uzlu Brno v souladu s tímto územním plánem.
V roce 2004 a 2016 se konala referenda o poloze nádraží. V roce 2015 uložila Vláda ČR ministru dopravy zajistit zpracování Studie proveditelnosti železničního uzlu Brno. Studie proveditelnosti vyhodnotila 2 varianty polohy nádraží – Řeka a Petrov.
Dokáže se Brno teď, po 94 letech, shodnout na poloze hlavního nádraží? #kamnadrazi
Prohlédněte si schéma zde.
Prostor před Domem umění a přilehlý park Koliště I dostanou v budoucnu novou podobu. Kancelář architekta města Brna vyhlásila v druhé polovině roku 2022 krajinářsko-architektonickou soutěž, v níž odborná porota z celkem sedmi návrhů zvolila jako vítězný ten od ateliéru M2AU. Výstava v Domě pánů z Kunštátu, která potrvá od 22. března do 9. dubna 2023, nyní brněnské veřejnosti představí vítězný budoucí plán i další soutěžní návrhy. Součástí výstavy budou také doklady zachycující historický vývoj daného území.
Náměstí Republiky jako reprezentativní, přívětivý a bezpečný centrální veřejný prostor odpovídající významu místa, který bude Brňanům dobře sloužit. Takový měl být cíl urbanisticko-architektonické soutěže, součástí jejíž přípravy byla i dvě veřejná setkání a online anketa zaměřená na připomínky i požadavky zdejších obyvatel, uživatelů a návštěvníků. Dnes vedení města rozhodlo v dalším průběhu soutěže nepokračovat, ale naopak upravit prostor náměstí po realizaci opravy sítí, které jsou plánovány na roky 2025-2026.
Park Koliště jako zelený pokoj centra Brna. S ním propojený Dům umění využívající ještě lépe své okolí. A na celou lokalitu plynule navazující Malinovského náměstí i historické centrum města. To jsou základní prvky vítězného návrhu od ateliéru M2AU, který na konci roku 2022 vybrala odborná porota krajinářsko-architektonické soutěže. Budoucí plány na proměnu okolí Domu umění, další soutěžní návrhy i historický kontext celého místa budou k vidění na výstavě v Domě pánů z Kunštátu od 22. března do 9. dubna. Vstupné dobrovolné.