Prosincová procházka zavedla zájemce do centra Brna. Podívali jsme se společně na brněnské vánoce tak trochu jinak.
Procházku jsme zahájili na Moravském náměstí. Tento veřejný prostor, který je v bezprostřední blízkosti České a Janáčkova divadla, nabízí několik nevšedních akcí po celý rok. Už několik let zde také vznikají vánoční trhy. Na realizacích na Moravském náměstí se dlouhodobě podílí architekt Ondřej Chybík, který byl naším průvodcem právě na tomto náměstí. Spolu s ním dorazil i Kryštof Foltýn. Snažili se celý prostor brát nejen jako náměstí, ale také jako park. Navrhli proto prostorná šapitó, která nejen, že dohromady poskytnou prostor pro zahřátí, ale zároveň místo pro vychutnání si pravé vánoční atmosféry.
Po prohlédnutí trhů na Moravském náměstí jsme se společně s Janou Janulíkovou z TIC Brno přesunuli na Dominikánské náměstí. Zde jsou vánoční trhy zaměřené na gastronomii. Letošní Vánoce zde bylo dvanáct stánků s jídlem a pitím. V horní části náměstí, před Novou radnicí, pak byl tradiční dřevěný betlém z rukou řezbáře Jiřího Halouzky z Jiříkova. V loňském roce byl umístěn na kašně na Náměstí svobody, letos byl přemístěn právě na Dominikánské náměstí. Historicky zde bývaly rybí a drůbeží trhy, proto právě tento prostor byl zvolen pro centrum gurmánských dobrot.
Děkujeme všem za přízeň v procházkách v roce 2017 a těšíme se na vás v novém roce při další procházce s městským architektem. Sledujte nás na sociálních sítích zde.
O brněnské památkové zóně, tentokrát mimo jiné s primátorkou Markétou Vaňkovou a brněnskými architekty. Diskutovat budeme nad rozsahem městské památkové zóny v Brně a cíli jejího rozšiřování. Je lepší plošná ochrana, nebo zápis konkrétních památek? A jaké jsou argumenty pro a proti? Dívejte se s námi v pondělí 1. února na našich sociálních sítích.
Kvalitní, funkční a trvanlivá kamenná dlažba v ulicích Česká, Solniční a Veselá. A zároveň proměna náměstíčka v místě setkání všech tří ulic do podoby pohodlného a atraktivního veřejného prostoru pro všechny Brňany. Takové jsou hlavní cíle koordinace několika stavebních akcí, na které pracuje naše kancelář. Po zpracování koordinační studie jsme letošní rok zahájili výběrem jednotlivých druhů kamenných dlaždic, které budou součástí zdejších povrchů. Řešení České i jejího okolí tak bude odpovídat významu ulice, vytvoří nová pobytová místa a naváže na už proměněné části historického jádra města. Stavební akce jsou rozděleny do tří etap a potrvají několik let.
Proměna širšího areálu hlavního vchodu Ústředního hřbitova u ulice Vídeňská je hlavním cílem architektonicko-urbanistické soutěže. Její přípravou dnes byla na zasedání Rady města Brna pověřena naše kancelář, následovat bude práce na podmínkách soutěže. Samotné vyhlášení je směřováno na polovinu dubna letošního roku. Kromě vchodu a blízkých zastávek MHD se týmy architektů a urbanistů ve svých návrzích zaměří také na výstavbu provozních budov, objekt květinářství nebo kamenický obchod.