Prosincová procházka zavedla zájemce do centra Brna. Podívali jsme se společně na brněnské vánoce tak trochu jinak.
Procházku jsme zahájili na Moravském náměstí. Tento veřejný prostor, který je v bezprostřední blízkosti České a Janáčkova divadla, nabízí několik nevšedních akcí po celý rok. Už několik let zde také vznikají vánoční trhy. Na realizacích na Moravském náměstí se dlouhodobě podílí architekt Ondřej Chybík, který byl naším průvodcem právě na tomto náměstí. Spolu s ním dorazil i Kryštof Foltýn. Snažili se celý prostor brát nejen jako náměstí, ale také jako park. Navrhli proto prostorná šapitó, která nejen, že dohromady poskytnou prostor pro zahřátí, ale zároveň místo pro vychutnání si pravé vánoční atmosféry.
Po prohlédnutí trhů na Moravském náměstí jsme se společně s Janou Janulíkovou z TIC Brno přesunuli na Dominikánské náměstí. Zde jsou vánoční trhy zaměřené na gastronomii. Letošní Vánoce zde bylo dvanáct stánků s jídlem a pitím. V horní části náměstí, před Novou radnicí, pak byl tradiční dřevěný betlém z rukou řezbáře Jiřího Halouzky z Jiříkova. V loňském roce byl umístěn na kašně na Náměstí svobody, letos byl přemístěn právě na Dominikánské náměstí. Historicky zde bývaly rybí a drůbeží trhy, proto právě tento prostor byl zvolen pro centrum gurmánských dobrot.
Děkujeme všem za přízeň v procházkách v roce 2017 a těšíme se na vás v novém roce při další procházce s městským architektem. Sledujte nás na sociálních sítích zde.
Nahlédněte s námi do jednoho z prvních moravských příkladů funkcionalismu. Červnová procházka za architekturou povede do budovy od Ernsta Wiesnera původně určené pro Union banku a od roku 1950 využívané Československým rozhlasem. Zaměříme se na výsledky nedávné kompletní rekonstrukce podle návrhu architektů z brněnského ateliéru Tišnovka pod vedením Miloše Klementa. Čekat nás budou také ikonické části budovy, jako je elegantní schodiště nebo terasa s unikátním výhledem na Brno.
Základní principy, cíle a témata Brněnských stavebních předpisů? Pro odbornou veřejnost připravujeme na 14. června setkání u kulatého stolu, jehož součástí bude také prostor pro diskusi a podněty.
Ochrana Brňanů před přívalovými dešti, zlepšení stavu podzemních vod i mikroklimatu, ale také zvýšení odolnosti města vůči změnám klimatu. Nejen to mají přinést pilotní projekty zaměřené na hospodaření se srážkovými vodami v sedmi městských částech. Na základě již hotové studie proveditelnosti budou vypracovány projektové dokumentace pro realizaci konkrétních opatření. Brněnští zastupitelé na to odsouhlasili zajištění potřebných financí z rozpočtu města. Nositelem projektu je Kancelář architekta města Brna (KAM).