Na letošní poslední procházce s městským architektem se podíváme na jednu z nejznámějších experimentálních brněnských scén – do Divadla Husa na provázku.
Průvodcem bude spoluautor Nové scény a přestavby divadla, architekt Jiří Hakulín z Liberce. A prohlídkou divadla neskončíme. Máme pro vás exkluzivní slevu na nové představení Hráč i pozvánku na vánoční pohoštění.
Procházka se koná ve středu 19. prosince od 17.00. Akce je zdarma. Kapacita procházky je omezená na 60 osob a je nutné se předem přihlásit. Odkaz pro registraci najdete zde.
Zdroj: Hakulin architects
Rádi bychom vás po naší procházce pozvali na divadelní představení Hráč, které je na programu od 19.00 a které mělo premiéru letos v listopadu. Po jeho skončení vás Divadlo Husa na provázku spolu s námi srdečně zve na malé vánoční pohoštění ve foyer divadla.
Cena jedné vstupenky je 150 Kč (z plné ceny 270 Kč). Pokud budete mít o vstupenky zájem, prosím, uveďte nám to (včetně počtu lístků) do registračního formuláře. Lístky si budete moci osobně vyzvednout a uhradit na pokladně divadla od potvrzení registrace až do dne konání procházky (19. prosince do 16:45).
Více o představení se dozvíte zde.
Zdroj: FB Husa na provázku
Od konce 60. let se soubor herců z DAMU snažil najít prostory pro experimentální scénu, ale cesta k nim nebyla jednoduchá a trvala přes třicet let. Vhodné prostory nakonec padly na městský barokní palác na Zelném trhu, tzv. Dům pánů z Fanalu. V roce 1990 se začalo s dostavbou areálu a stavbou tzv. Nové scény podle projektu architekta Karla Hubáčka (mimo jiné autora televizního vysílače a hotelu na Ještědu) a architekta Jiřího Hakulína.
Současně se stavbou nového křídla probíhala také rekonstrukce historické budovy, včetně sklepních prostor. Úpravy se dotkly také dispozic a částečně i technicko-konstrukčního řešení budovy. V roce 1993 byl projekt dokončen. Za realizaci divadla získali její autoři prestižní cenu Obce architektů za realizaci v roce 1993.
Architekt Jiří Hakulín je zakládajícím členem Fakulty umění a architektury v Liberci. Dříve působil v Libereckém ateliéru SIAL a nyní v Hakulin architects provozuje vlastní praxi. Spolu s Karlem Hubáčkem se podílel na přestavbě a dostavbě domu pro divadlo DAMU v Praze.
Na začátku června společně znovu vyrazíme na procházku s městským architektem, tentokrát netradičně za hranice Brna. Čeká nás totiž návštěva Městské haly Modřice, stavby oceněné Českou cenou za architekturu 2021. Halou, která slouží sportu i kultuře, nás provede Vojtěch Sosna, spoluautor návrhu z ateliéru bod architekti. Začneme ve vstupní hale krátkou prezentací, prohlédneme si vše od šaten přes tělocvičnu a bazénu po ubytování i restauraci a návštěvu zakončíme na venkovních sportovištích.
Spojení parkové a přírodní části, místa pro lidi i pro přírodu. Takový přístup zvolil vítězný tým krajinářského architekta Radka Prokeše. V příštích letech začne podle jejich soutěžního návrhu vznikat první etapa nového parku v lokalitě Černovické pískovny. Odborná porota jej vybrala na konci dubna, s výsledky se dnes na svém zasedání seznámili brněnští radní. Všechny návrhy námi organizované urbanisticko-krajinářské soutěže budou vystaveny od poloviny června v brněnském Urban centru.
Bulvár. Hlavní spojnice mezi novým moderním nádražím a historickým centrem, která bude tvořit páteřní komunikační osu nové čtvrti Trnitá. Tato třída se stane významným veřejným prostorem města se širokými chodníky, množstvím zeleně a vzrostlými stromy. Na každé straně ulice nebudou chybět ani obousměrné cyklostezky, středový pás bude zase patřit tramvajím. V současné době probíhají práce na projektové dokumentaci první etapy.