S městským architektem se tentokrát podíváme do paláce funkcionalismu a zároveň mimořádné stavby, která jako jedna z prvních v Brně přišla s principem živé průchozí pasáže plné obchodů. Za zdmi Paláce Jalta mohli lidé v jeho devadesátileté historii najít kino Moderna, Tuzex nebo restaurace.
Teď se s námi můžete ještě před dokončením kompletní rekonstrukce a otevřením obchodní pasáže podívat na to, jak jeden z funkcionalistických klenotů nabírá druhý dech. Těmi nejzajímavějšími místy nás provede autor rekonstrukce budovy Tomáš Zvára, projektant a majitel ateliéru Sollaron architects.
Procházka se koná v úterý 19. března od 18:00 a je zdarma. Kapacita je ale omezená na 50 osob a je nutné se předem přihlásit na našich sociálních sítích. Odkaz s registračním formulářem zveřejníme přímo v události – v úterý 12. března v 11 hodin.
Bytový dům s obchodní pasáží a suterénním biografem Moderna byl dokončen v roce 1929 podle návrhu stavitele Jaroslava Polívky. Pět pater budovy mělo v historii různé využití, už projekt ale počítal s rozdílným členěním uličního průčelí. Prosklené přízemí bylo stejně jako pasáž určeno ke komerčním účelům, v prvním a druhém patře se nacházely kancelářské i výstavní prostory a zbývající patra včetně toho nejvyššího s terasou sloužily jako byty.
Domem se dvěma suterény – kino Moderna a restaurace – procházela po dokončení živá obchodní pasáž, která byla na svou dobu v Brně unikátní. Jaltu pak následovala výstavba známých pasáží v centru města jako byla Beta nebo Alfa. Další desítky let palác sloužil obchodu, zábavě a občerstvení. Začátek nového tisíciletí ale přinesl změny majitelů, proměny účelu, uzavření a následné chátrání. V roce 2016 odkoupil budovu od města za 101 milionů soukromý majitel a zahájil rozsáhlou rekonstrukci. Její součástí je obnovovaná obchodní pasáž, divadelní prostory, kancelářské místnosti i byty a ateliéry.
Podrobně o Jaltě se dočtete zde.
Z procházek pořizujeme fotografie a video za účelem propagace činnosti KAM. Svou účastí souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů uvedenými zde.
Na začátku června společně znovu vyrazíme na procházku s městským architektem, tentokrát netradičně za hranice Brna. Čeká nás totiž návštěva Městské haly Modřice, stavby oceněné Českou cenou za architekturu 2021. Halou, která slouží sportu i kultuře, nás provede Vojtěch Sosna, spoluautor návrhu z ateliéru bod architekti. Začneme ve vstupní hale krátkou prezentací, prohlédneme si vše od šaten přes tělocvičnu a bazénu po ubytování i restauraci a návštěvu zakončíme na venkovních sportovištích.
Spojení parkové a přírodní části, místa pro lidi i pro přírodu. Takový přístup zvolil vítězný tým krajinářského architekta Radka Prokeše. V příštích letech začne podle jejich soutěžního návrhu vznikat první etapa nového parku v lokalitě Černovické pískovny. Odborná porota jej vybrala na konci dubna, s výsledky se dnes na svém zasedání seznámili brněnští radní. Všechny návrhy námi organizované urbanisticko-krajinářské soutěže budou vystaveny od poloviny června v brněnském Urban centru.
Bulvár. Hlavní spojnice mezi novým moderním nádražím a historickým centrem, která bude tvořit páteřní komunikační osu nové čtvrti Trnitá. Tato třída se stane významným veřejným prostorem města se širokými chodníky, množstvím zeleně a vzrostlými stromy. Na každé straně ulice nebudou chybět ani obousměrné cyklostezky, středový pás bude zase patřit tramvajím. V současné době probíhají práce na projektové dokumentaci první etapy.