S městským architektem se tentokrát podíváme do paláce funkcionalismu a zároveň mimořádné stavby, která jako jedna z prvních v Brně přišla s principem živé průchozí pasáže plné obchodů. Za zdmi Paláce Jalta mohli lidé v jeho devadesátileté historii najít kino Moderna, Tuzex nebo restaurace.
Teď se s námi můžete ještě před dokončením kompletní rekonstrukce a otevřením obchodní pasáže podívat na to, jak jeden z funkcionalistických klenotů nabírá druhý dech. Těmi nejzajímavějšími místy nás provede autor rekonstrukce budovy Tomáš Zvára, projektant a majitel ateliéru Sollaron architects.
Procházka se koná v úterý 19. března od 18:00 a je zdarma. Kapacita je ale omezená na 50 osob a je nutné se předem přihlásit na našich sociálních sítích. Odkaz s registračním formulářem zveřejníme přímo v události – v úterý 12. března v 11 hodin.
Bytový dům s obchodní pasáží a suterénním biografem Moderna byl dokončen v roce 1929 podle návrhu stavitele Jaroslava Polívky. Pět pater budovy mělo v historii různé využití, už projekt ale počítal s rozdílným členěním uličního průčelí. Prosklené přízemí bylo stejně jako pasáž určeno ke komerčním účelům, v prvním a druhém patře se nacházely kancelářské i výstavní prostory a zbývající patra včetně toho nejvyššího s terasou sloužily jako byty.
Domem se dvěma suterény – kino Moderna a restaurace – procházela po dokončení živá obchodní pasáž, která byla na svou dobu v Brně unikátní. Jaltu pak následovala výstavba známých pasáží v centru města jako byla Beta nebo Alfa. Další desítky let palác sloužil obchodu, zábavě a občerstvení. Začátek nového tisíciletí ale přinesl změny majitelů, proměny účelu, uzavření a následné chátrání. V roce 2016 odkoupil budovu od města za 101 milionů soukromý majitel a zahájil rozsáhlou rekonstrukci. Její součástí je obnovovaná obchodní pasáž, divadelní prostory, kancelářské místnosti i byty a ateliéry.
Podrobně o Jaltě se dočtete zde.
Z procházek pořizujeme fotografie a video za účelem propagace činnosti KAM. Svou účastí souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů uvedenými zde.
V letošním roce začne dlouho očekávané oživení řeky Svratky v úseku od Riviéry k železničnímu viaduktu na Uhelné ulici. Řeka dostane více prostoru a obyvatelé Brna zase místo u vody, kam mohou vyrazit na procházky, za sportem i odpočinkem. Bude se jednat o klidné bezbariérové prostředí vhodné pro vozíčkáře, seniory či maminky s dětmi. Vznikne zde živá zóna, kde se budou lidé potkávat a aktivně trávit svůj čas.
Jak se Brno staví k vyhlášení památkové zóny na svém území? Jaký by měla mít rozsah a regulace? A jak celou věc ovlivňují pozdní zápisy do seznamů kulturních památek?
Stovky budov, přes dva tisíce stromů, vlakové a tramvajové tratě i s vozy a řeka Svratka jako výrazný krajinný prvek oblasti. A to vše v měřítku 1:500. Právě připravovaný model nové čtvrti Trnitá obsáhne na dvanácti čtverečních metrech část území Brna dva kilometry dlouhou a jeden a půl kilometru širokou. Využije ho hlavně odborná porota mezinárodní soutěže na podobu nového hlavního nádraží. Přímo do modelu totiž budou soutěžní týmy vkládat navržené budovy s navazujícím veřejným prostranstvím, které tak bude možné hodnotit z nadhledu a v kontextu celého místa.