20/10/2017 Den stromů se zahradním architektem

Publikováno: 25.10.2017

Říjnová procházka s městským architektem ukázala zájemcům zrekonstruovaný park na Slovanském náměstí. Procházkou prováděl Zdeněk Sendler.

20/10/2017 Den stromů se zahradním architektem

Historie parku na Slovanském náměstí

Park na Slovanském náměstí v Králově Poli vznikl v roce 1913 v souvislosti s výstavbou nové obytné čtvrti. Tehdejší Masarykovy sady, jak se park do roku 1939 jmenoval, byl realizován podle projektu hamburského zahradního architekta Leberechta Migga. Později byl částečně upraven arch. Josefem Kumpánem, který ho obohatil o pravidelné cesty, rondelová odpočívadla a pásy ozdobných křovin a stromů. Během několika let prošel park zásahy, které měnily jeho podobu.

Doprava do centra města

Dnešní park je lemován nejen alejí, ale také trolejbusovou tratí několika linek. V roce 1965 ho v polovině proťala trolejbusová trať, která byla na počátku 21. století odstraněna a vedena tak, jak ji známe dnes. Do historie parku vstupuje v letech 2005 až 2006 zahradní architekt Ing. Zdeněk Sendler, který ve spolupráci s architektonickou kanceláři Ing. arch. Radko Květa navrhl řešení obnovy parku. Pak byl v roce 2007 vyhlášen parkem roku.

Více o rekonstrukci s panem Sendlerem

Právě pan Sendler byl naším průvodcem na říjnové procházce. Návštěvníkům přiblížil historii parku a souvislosti s vybráním jeho studie obnovy parku. Společně s ním jsme prošli park od spodního zatravněného prostoru přes schody až na horní prostor s dětským hřištěm. Povídání doplnil pan architekt o materiály používané při rekonstrukci a popsal průběh výstavby jednotlivých částí. Na závěr procházky s bezmála třiceti zájemci proběhla tradiční diskuze, kdy pan Sendler odpovídal na otázky občanů.

 

Další články

Procházka: Za Wiesnerem do rozhlasu

Procházka: Za Wiesnerem do rozhlasu

6.6.2023

Nahlédněte s námi do jednoho z prvních moravských příkladů funkcionalismu. Červnová procházka za architekturou povede do budovy od Ernsta Wiesnera původně určené pro Union banku a od roku 1950 využívané Československým rozhlasem. Zaměříme se na výsledky nedávné kompletní rekonstrukce podle návrhu architektů z brněnského ateliéru Tišnovka pod vedením Miloše Klementa. Čekat nás budou také ikonické části budovy, jako je elegantní schodiště nebo terasa s unikátním výhledem na Brno.

Kulatý stůl: Brněnské stavební předpisy

Kulatý stůl: Brněnské stavební předpisy

30.5.2023

Základní principy, cíle a témata Brněnských stavebních předpisů? Pro odbornou veřejnost připravujeme na 14. června setkání u kulatého stolu, jehož součástí bude také prostor pro diskusi a podněty.

Nový impulz pro hospodaření s dešťovou vodou v Brně, zastupitelé schválili finance na přípravu konkrétních projektů

Nový impulz pro hospodaření s dešťovou vodou v Brně, zastupitelé schválili finance na přípravu konkrétních projektů

25.5.2023

Ochrana Brňanů před přívalovými dešti, zlepšení stavu podzemních vod i mikroklimatu, ale také zvýšení odolnosti města vůči změnám klimatu. Nejen to mají přinést pilotní projekty zaměřené na hospodaření se srážkovými vodami v sedmi městských částech. Na základě již hotové studie proveditelnosti budou vypracovány projektové dokumentace pro realizaci konkrétních opatření. Brněnští zastupitelé na to odsouhlasili zajištění potřebných financí z rozpočtu města. Nositelem projektu je Kancelář architekta města Brna (KAM).