Na dubnové procházce s městským architektem tak sice nahlédneme do části samotné modernistické vily, hlavně si ale projdeme její velkoryse založenou zahradu a prohlídku zakončíme v moderním Centru obnovy památek architektury 20. století.
Rozlehlý areál vily Stiassni skrývá nejeden architektonicky zajímavý cíl. Průvodci nám budou architektka Vlasta Loutocká, která se podílela na rekonstrukci vily Stiassni i její zahrady, a architekt Milan Rak, spoluautor novostavby přednáškové budovy.
Procházka se koná v úterý 23. dubna od 17:30 a je zdarma. Kapacita je ale omezená na 80 osob a je nutné se předem přihlásit. Odkaz s registračním formulářem zveřejníme v úterý 16. dubna v 11 hodin přímo v události na Facebooku.
Vila Stiassni byla postavena podle návrhu architekta Ernsta Wiesnera v roce 1929 pro továrníka Alfreda Stiassného a jeho ženu Hermine. Zvenčí odpovídá puristickému Wiesnerovu stylu, uvnitř si ale rodina prosadila prvorepublikový luxus. Zároveň je rozrůzněna architektonickými prvky, kterými je podpořena spojitost s krajinou a soukromou zahradou. Ta neměla svou rozlohou přes tři hektary v prvorepublikovém Československu srovnání. Její část pod vilou je intimní prostor, ve kterém hlavní roli hrají stromy a keře s průhledy na architekturu vily. Horní část využívá dalekých výhledů do okolní krajiny. V letech 2012 až 2014 proběhla památková obnova vily, při níž prošla rekonstrukcí také zahrada.
Podle návrhu architekta Milana Raka vznikla v roce 2014 podél ulice Preslova – v horní části zahrady vily Stiassni – novostavba Centra obnovy památek architektury 20. století. Ta poskytuje potřebné prostory pro výstavy, přednášky a konference. Její nosnou konstrukci tvoří stěny z černého pohledového betonu a ocelobetonové pilíře. Prosklené plochy umožňují neomezený výhled z interiéru na celý areál Vily Stiassni a zároveň umožňují průhled skrze objekt do areálu z ulice. Průčelí do zahrady tvoří sestava ocelobetonových podpor ve tvaru písmene X, které jsou výrazným výtvarným motivem budovy.
ℹ️ Podrobně: https://www.vila-stiassni.cz/ a https://ceskacenazaarchitekturu.cz/projekty/2017/centrum-obnovy-pamatek-architektury-20-stoleti-2/
______________________________________________________
Z procházek pořizujeme fotografie a video za účelem propagace činnosti KAM. Svou účastí souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů uvedenými na našem webu: https://kambrno.cz/zasady-ochrany-osobnich-udaju/
Kdo navrhl nejlepší řešení proměny náměstí Míru? To na konci tohoto týdne rozhodnou členové odborné poroty. Vybírat budou z osmi návrhů, které přišly do otevřené urbanisticko-architektonické soutěže organizované kanceláří městského architekta. Soutěžící měli za úkol navrhnout úpravu náměstí Míru včetně dopravního řešení, vstupu do parku Kraví hora a podoby nového polyfunkčního domu v prostoru přilehlého areálu Lerchova. Všechny návrhy, včetně těch vítězných, představíme po schválení výsledků soutěže vedením města. Na červen připravujeme také výstavu.
Důležitý krok pro rozvoj jižní části Brna, tím je dokončení územní studie nové čtvrti Trnitá. Studie určuje hlavní principy, podle kterých se území o velikosti zhruba 140 hektarů v těsné blízkosti historického jádra města bude v příštích letech rozvíjet. Je to zásadní dokument pro plánovanou výstavbu, ale také pro podobu veřejných prostranství nebo parků. Její aktualizaci zpracovala kancelář městského architekta, která se dlouhodobě věnuje koordinaci záměrů města a investorů v území.
Čím se může inspirovat Brno při plánování podzemní dráhy? Má navazovat na síť železnic, tramvají, nebo půjde o metro? Kolik bude potřeba zastávek? A je na to Brno dost velké? Nejen na tyto otázky hledal odpovědi online seminář pořádaný Kanceláří architekta města Brna ve čtvrtek 25. března. K pětici přednášejících se přes aplikaci Teams připojila téměř stovka posluchačů. Spolupořadatelem akce byl Ústav železničních konstrukcí a staveb Fakulty stavební Vysokého učení technického v Brně.