Na dubnové procházce s městským architektem tak sice nahlédneme do části samotné modernistické vily, hlavně si ale projdeme její velkoryse založenou zahradu a prohlídku zakončíme v moderním Centru obnovy památek architektury 20. století.
Rozlehlý areál vily Stiassni skrývá nejeden architektonicky zajímavý cíl. Průvodci nám budou architektka Vlasta Loutocká, která se podílela na rekonstrukci vily Stiassni i její zahrady, a architekt Milan Rak, spoluautor novostavby přednáškové budovy.
Procházka se koná v úterý 23. dubna od 17:30 a je zdarma. Kapacita je ale omezená na 80 osob a je nutné se předem přihlásit. Odkaz s registračním formulářem zveřejníme v úterý 16. dubna v 11 hodin přímo v události na Facebooku.
Vila Stiassni byla postavena podle návrhu architekta Ernsta Wiesnera v roce 1929 pro továrníka Alfreda Stiassného a jeho ženu Hermine. Zvenčí odpovídá puristickému Wiesnerovu stylu, uvnitř si ale rodina prosadila prvorepublikový luxus. Zároveň je rozrůzněna architektonickými prvky, kterými je podpořena spojitost s krajinou a soukromou zahradou. Ta neměla svou rozlohou přes tři hektary v prvorepublikovém Československu srovnání. Její část pod vilou je intimní prostor, ve kterém hlavní roli hrají stromy a keře s průhledy na architekturu vily. Horní část využívá dalekých výhledů do okolní krajiny. V letech 2012 až 2014 proběhla památková obnova vily, při níž prošla rekonstrukcí také zahrada.
Podle návrhu architekta Milana Raka vznikla v roce 2014 podél ulice Preslova – v horní části zahrady vily Stiassni – novostavba Centra obnovy památek architektury 20. století. Ta poskytuje potřebné prostory pro výstavy, přednášky a konference. Její nosnou konstrukci tvoří stěny z černého pohledového betonu a ocelobetonové pilíře. Prosklené plochy umožňují neomezený výhled z interiéru na celý areál Vily Stiassni a zároveň umožňují průhled skrze objekt do areálu z ulice. Průčelí do zahrady tvoří sestava ocelobetonových podpor ve tvaru písmene X, které jsou výrazným výtvarným motivem budovy.
ℹ️ Podrobně: https://www.vila-stiassni.cz/ a https://ceskacenazaarchitekturu.cz/projekty/2017/centrum-obnovy-pamatek-architektury-20-stoleti-2/
______________________________________________________
Z procházek pořizujeme fotografie a video za účelem propagace činnosti KAM. Svou účastí souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů uvedenými na našem webu: https://kambrno.cz/zasady-ochrany-osobnich-udaju/
Historická centra třinácti měst pohledem studentů a studentek. Které urbanistické detaily sdílí Třebíč s Jihlavou? Liší se prvky celoměstského významu Kroměříže a Mikulova? A co urbanistické i architektonické hodnoty Olomouce, Prachatic či Vyškova?
Vydejte se s námi do okolí historického centra Brna, které prošlo, prochází a bude procházet architektonickou či urbanistickou proměnou. Od Moravského náměstí s úspěšnou realizací veřejného parku s vodním zrcadlem přes park obklopující Dům umění, který se změní dle vítězného návrhu architektonické soutěže, či ulici Benešovu s plánovanou rekonstrukcí až po nově vznikající čtvrť Trnitá. Akce proběhne jako součást festivalu Den architektury.
Zajímají vás plánovaná protipovodňová opatření na řece Svitavě? Přijďte si během festivalu Překročme řeku poslechnout Bibianu Janebovou a Radima Vítka z našeho oddělení městské infrastruktury a zeptat se jich na to, co byste rádi věděli o proměnách brněnských řek. Sraz je ve 14.00 u jihozápadního konce Komárovského mostu (ulice Černovická).