Letošní první procházka s městským architektem bude laděná do sportovního hávu i funkcionalistické elegance první republiky. Společně se totiž podíváme do rozlehlého sokolského areálu na nároží ulic Kounicova a Sokolská, jehož součástí je největší sokolovna v České republice.
Průvodcem nám na procházce bude architekt Robert Václavík (TRANSAT architekti), dlouholetý člen a místostarosta Tělocvičné jednoty Sokol Brno I, který má na starosti probíhající postupnou rekonstrukci areálu – od venkovních sportovišť a dětského centra, po minulý rok dokončenou vstupní dvoranu.
Procházka se koná ve čtvrtek 24. ledna od 18.30 a je zdarma. Kapacita je ale omezená na 50 osob a je nutné se předem přihlásit. Odkaz pro registraci zveřejníme přímo v události na našem Facebooku ve čtvrtek 17. ledna v 11 hodin. Aktuálně je kapacita procházky již naplněna.
Sokolský komplex mezi Kounicovou a Botanickou ulicí má své kořeny v roce 1922, kdy bylo podle návrhu architekta Miloslava Kopřivy dokončeno venkovní sportoviště. O dva roky později už přímo v Kounicově ulici vznikl provizorní pavilon, který se v dnes známý Stadion proměnil na konci třicátých let podle projektu architektů Jindřicha Kumpošta a Miloše Lamla. Raně funkcionalistická úprava znamenala pro sokoly nejen dvě nové tělocvičny, ale i dostavbu kina, restaurace nebo kavárny. S výjimkou válečných let, kdy budovu obsadil wehrmacht, využívali sokolové Stadion až do roku 1948. Tehdy ho převzala brněnská Zbrojovka, v jejíž správě zůstal až do sametové revoluce. Pod jejím dohledem byla v sedmdesátých letech přistavěna hala míčových sportů a došlo i k vnitřním přestavbám.
Další proměnu si už Stadion znova jako sokolský prošel mezi roky 2007-2012, kdy došlo k celkové modernizaci venkovních sportovišť. Následovala obnova dětského centra nebo znovuotevření vstupní dvorany, která byla nepřístupná od přestavby v sedmdesátých letech. Tím je podle sokolů rekonstrukce celé budovy hotová z jedné třetiny a následovat má nejexponovanější část budovy – víceúčelová a gymnastická hala.
Sokolský Stadion v Kounicově ulici je doposud největší sokolovna v České republice a kromě sportovního vyžití je i kulturním centrem. Zahrnuje v sobě totiž nejen tělocvičny a sportovní haly, ale také velký koncertní a divadelní sál, restauraci a hudební klub.
Z procházek pořizujeme fotografie a video za účelem propagace činnosti KAM. Svou účastí souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů uvedenými na našem webu zde – https://kambrno.cz/zasady-ochrany-osobnich-udaju/.
Co přesně se skrývá v balících, které se sešly u nás na Zelném trhu, se zatím nedozví nikdo. Výjimkou je sekretář soutěže a porotci. Ti jediní do nich mohou nahlédnout. Jedná se totiž o návrhy nového hlavního nádraží v Brně.
V letošním roce začne dlouho očekávané oživení řeky Svratky v úseku od Riviéry k železničnímu viaduktu na Uhelné ulici. Řeka dostane více prostoru a obyvatelé Brna zase místo u vody, kam mohou vyrazit na procházky, za sportem i odpočinkem. Bude se jednat o klidné bezbariérové prostředí vhodné pro vozíčkáře, seniory či maminky s dětmi. Vznikne zde živá zóna, kde se budou lidé potkávat a aktivně trávit svůj čas.
Jak se Brno staví k vyhlášení památkové zóny na svém území? Jaký by měla mít rozsah a regulace? A jak celou věc ovlivňují pozdní zápisy do seznamů kulturních památek?