24/1/2019 Do Sokola s architekty

Publikováno: 11.1.2019

Letošní první procházka s městským architektem bude laděná do sportovního hávu i funkcionalistické elegance první republiky. Společně se totiž podíváme do rozlehlého sokolského areálu na nároží ulic Kounicova a Sokolská, jehož součástí je největší sokolovna v České republice.

24/1/2019 Do Sokola s architekty

Přidejte se k nám – lví silou a vzletem sokolím!

Průvodcem nám na procházce bude architekt Robert Václavík (TRANSAT architekti), dlouholetý člen a místostarosta Tělocvičné jednoty Sokol Brno I, který má na starosti probíhající postupnou rekonstrukci areálu – od venkovních sportovišť a dětského centra, po minulý rok dokončenou vstupní dvoranu.

Registrace na procházku

Procházka se koná ve čtvrtek 24. ledna od 18.30 a je zdarma. Kapacita je ale omezená na 50 osob a je nutné se předem přihlásit. Odkaz pro registraci zveřejníme přímo v události na našem Facebooku ve čtvrtek 17. ledna v 11 hodin. Aktuálně je kapacita procházky již naplněna.

Stadion T. J. Sokola Brno I

Sokolský komplex mezi Kounicovou a Botanickou ulicí má své kořeny v roce 1922, kdy bylo podle návrhu architekta Miloslava Kopřivy dokončeno venkovní sportoviště. O dva roky později už přímo v Kounicově ulici vznikl provizorní pavilon, který se v dnes známý Stadion proměnil na konci třicátých let podle projektu architektů Jindřicha Kumpošta a Miloše Lamla. Raně funkcionalistická úprava znamenala pro sokoly nejen dvě nové tělocvičny, ale i dostavbu kina, restaurace nebo kavárny. S výjimkou válečných let, kdy budovu obsadil wehrmacht, využívali sokolové Stadion až do roku 1948. Tehdy ho převzala brněnská Zbrojovka, v jejíž správě zůstal až do sametové revoluce. Pod jejím dohledem byla v sedmdesátých letech přistavěna hala míčových sportů a došlo i k vnitřním přestavbám.

Další proměnu si už Stadion znova jako sokolský prošel mezi roky 2007-2012, kdy došlo k celkové modernizaci venkovních sportovišť. Následovala obnova dětského centra nebo znovuotevření vstupní dvorany, která byla nepřístupná od přestavby v sedmdesátých letech. Tím je podle sokolů rekonstrukce celé budovy hotová z jedné třetiny a následovat má nejexponovanější část budovy – víceúčelová a gymnastická hala.
Sokolský Stadion v Kounicově ulici je doposud největší sokolovna v České republice a kromě sportovního vyžití je i kulturním centrem. Zahrnuje v sobě totiž nejen tělocvičny a sportovní haly, ale také velký koncertní a divadelní sál, restauraci a hudební klub.

Z procházek pořizujeme fotografie a video za účelem propagace činnosti KAM. Svou účastí souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů uvedenými na našem webu zde – https://kambrno.cz/zasady-ochrany-osobnich-udaju/.

Další články

Mandloňový sad prostupující devět bílých bloků. Odborná porota vybrala nejlepší návrh v soutěži na Poctu královně Elišce Rejčce

Mandloňový sad prostupující devět bílých bloků. Odborná porota vybrala nejlepší návrh v soutěži na Poctu královně Elišce Rejčce

4.4.2024

Bílé bloky symbolizující život i dílo královny Elišky Rejčky a s nimi propojený parčík pravidelně vysazených mandloní, to vše zasazeno do širší travnaté plochy. Takové je základní rozvržení odbornou porotou nejlépe hodnoceného návrhu od Michala Palaščaka a Heleny Lukášové, kterému byla udělena 2. cena v architektonicko-výtvarné soutěži pořádané ve spolupráci Kanceláře architekta města Brna (KAM) a Odboru kultury brněnského magistrátu. Na základě rozhodnutí odborné poroty 1. cena udělena nebyla. Výsledky soutěže včera projednala Rada města Brna na své schůzi. Veřejnost si bude moci všech 34 návrhů prohlédnout na výstavě v Urban centru na Staré radnici, a to od druhé poloviny května.

Světový den vody ve znamení připravované nové podoby svitavského nábřeží

Světový den vody ve znamení připravované nové podoby svitavského nábřeží

22.3.2024

Práce na přípravě projektové dokumentace přírodě blízkých protipovodňových opatření zahájily společnosti Dopravoprojekt Brno a HG partner. Konkrétně se jedná o úsek začínající v blízkosti mostu u ulice Křenová vedoucí až k pravobřežnímu náhonu nad jezem Edler u Maloměřického mostu. Podklady nezbytné pro povolení stavebního záměru by mělo město Brno získat v roce 2025.

Procházka: Do výtvarných ateliérů

Procházka: Do výtvarných ateliérů

Dubnová procházka za architekturou nás zavedla do nové budovy ateliérů Katedry výtvarné výchovy na Pedagogické fakultě MU. Zajímavá stavba se skládá ze tří kvádrů a výškově různých pater s terasou. Místnosti jsou koncipované jako tvůrčí laboratoře s dostatečným úložných prostorem, přiznanými konstrukčními prvky a přirozeným i umělým osvětlením potřebným k výtvarné činnosti.