O Brně se stále častěji hovoří jako o evropské metropoli vědy a výzkumu. Na listopadové procházce s městským architektem se proto podíváme do významného svatostánku vědy v brněnských Bohunicích.
Navštívíme výzkumné centrum CEITEC a univerzitní kampus Masarykovy univerzity. Našimi průvodci budou autoři, architekti Karel Tuza a Petr Uhlíř z brněnské společnosti A PLUS.
Procházka se koná v úterý 27. listopadu od 18 hodin. Předpokládaný konec akce je ve 20 hodin. Mapku a MHD jak se dostat do kampusu naleznete zde. Kapacita procházky je omezená na 60 osob a je nutné se předem přihlásit. Akce je zdarma a je bezbariérová.
Jako první si projdeme budovu institutu CEITEC. Toto výzkumné centrum, které je součástí areálu univerzitního kampusu, poskytuje zázemí vědcům v oblasti pokročilých materiálů, nanotechnologií a věd o živé přírodě. Stavba je ukázkou high-tech architektury a zároveň spojením čistého designu s funkčností. Budova byla otevřena v roce 2014 a ve stejném roce získala titul Stavba roku. Společně si projdeme atrium budovy a obě schodiště s horním můstkem. V zasedací místnosti si pro nás architekti připravili krátkou prezentaci.
Přes vnitřní průchod se poté přesuneme do kampusu. Moderní areál pro výuku, výzkum a vývoj za pět miliard korun je největší investicí v oblasti vysokého školství ve střední Evropě. Špičkově vybavené výukové a laboratorní prostory slouží pěti tisícům studentů a tisícovce akademických a vědeckých pracovníků lékařské a přírodovědecké fakulty a fakulty sportovních studií na celkové ploše 42 hektarů. Závěrečná etapa byla dokončena v roce 2010 a završila osm let trvající program rozvoje areálu. V roce 2011 získal kampus titul Stavba roku.
Navštívíme také centrální „srdce“ celého kampusu – univerzitní knihovnu. Procházku zakončíme na lávce spojující univerzitní kampus a obchodní centrum a vychutnáme si pohled na celý areál.
Architekti Karel Tuza a Petr Uhlíř jsou z brněnského ateliéru A PLUS. Mezi jejich další významné stavby patří mimo jiné budova Moravského zemského archivu na Palachově náměstí nebo řídící centrum Jihomoravské plynárenské společnosti. Další projekty najdete na jejich webových stránkách.
Zdroj: Masarykova univerzita, https://www.muni.cz/o-univerzite
Na začátku června společně znovu vyrazíme na procházku s městským architektem, tentokrát netradičně za hranice Brna. Čeká nás totiž návštěva Městské haly Modřice, stavby oceněné Českou cenou za architekturu 2021. Halou, která slouží sportu i kultuře, nás provede Vojtěch Sosna, spoluautor návrhu z ateliéru bod architekti. Začneme ve vstupní hale krátkou prezentací, prohlédneme si vše od šaten přes tělocvičnu a bazénu po ubytování i restauraci a návštěvu zakončíme na venkovních sportovištích.
Spojení parkové a přírodní části, místa pro lidi i pro přírodu. Takový přístup zvolil vítězný tým krajinářského architekta Radka Prokeše. V příštích letech začne podle jejich soutěžního návrhu vznikat první etapa nového parku v lokalitě Černovické pískovny. Odborná porota jej vybrala na konci dubna, s výsledky se dnes na svém zasedání seznámili brněnští radní. Všechny návrhy námi organizované urbanisticko-krajinářské soutěže budou vystaveny od poloviny června v brněnském Urban centru.
Bulvár. Hlavní spojnice mezi novým moderním nádražím a historickým centrem, která bude tvořit páteřní komunikační osu nové čtvrti Trnitá. Tato třída se stane významným veřejným prostorem města se širokými chodníky, množstvím zeleně a vzrostlými stromy. Na každé straně ulice nebudou chybět ani obousměrné cyklostezky, středový pás bude zase patřit tramvajím. V současné době probíhají práce na projektové dokumentaci první etapy.