Navštívíme výzkumné centrum CEITEC a univerzitní kampus Masarykovy univerzity. Našimi průvodci budou autoři, architekti Karel Tuza a Petr Uhlíř z brněnské společnosti A PLUS.
Procházka se koná v úterý 27. listopadu od 18 hodin. Předpokládaný konec akce je ve 20 hodin. Mapku a MHD jak se dostat do kampusu naleznete zde. Kapacita procházky je omezená na 60 osob a je nutné se předem přihlásit. Akce je zdarma a je bezbariérová.
Jako první si projdeme budovu institutu CEITEC. Toto výzkumné centrum, které je součástí areálu univerzitního kampusu, poskytuje zázemí vědcům v oblasti pokročilých materiálů, nanotechnologií a věd o živé přírodě. Stavba je ukázkou high-tech architektury a zároveň spojením čistého designu s funkčností. Budova byla otevřena v roce 2014 a ve stejném roce získala titul Stavba roku. Společně si projdeme atrium budovy a obě schodiště s horním můstkem. V zasedací místnosti si pro nás architekti připravili krátkou prezentaci.
Přes vnitřní průchod se poté přesuneme do kampusu. Moderní areál pro výuku, výzkum a vývoj za pět miliard korun je největší investicí v oblasti vysokého školství ve střední Evropě. Špičkově vybavené výukové a laboratorní prostory slouží pěti tisícům studentů a tisícovce akademických a vědeckých pracovníků lékařské a přírodovědecké fakulty a fakulty sportovních studií na celkové ploše 42 hektarů. Závěrečná etapa byla dokončena v roce 2010 a završila osm let trvající program rozvoje areálu. V roce 2011 získal kampus titul Stavba roku.
Navštívíme také centrální „srdce“ celého kampusu – univerzitní knihovnu. Procházku zakončíme na lávce spojující univerzitní kampus a obchodní centrum a vychutnáme si pohled na celý areál.
Architekti Karel Tuza a Petr Uhlíř jsou z brněnského ateliéru A PLUS. Mezi jejich další významné stavby patří mimo jiné budova Moravského zemského archivu na Palachově náměstí nebo řídící centrum Jihomoravské plynárenské společnosti. Další projekty najdete na jejich webových stránkách.
Zdroj: Masarykova univerzita, https://www.muni.cz/o-univerzite
Zveme Vás na veřejné představení projektu protipovodňových opatření na řekách Svratce a Svitavě, a to…
Jde o významný krok pro to, aby se mohlo město udržitelně rozvíjet s ohledem na…
V prosinci 2024 schválili brněnští zastupitelé nový Územní plán města Brna, účinnosti nabude 31. ledna…
Velodrom jako dřevěný pavilon – výrazný solitér zasazený do území s velkým měřítkem. Otevřený směrem…
Zvýšit pocit bezpečí, doplnit zeleň nebo mobiliář, rozšířit služby o kavárnu nebo třeba o farmářské…
Přijměte naše srdečné pozvání na výstavu věnovanou současné brněnské architektuře. Výstava se koná v GALERII!…