Přesně na Mezinárodní den divadel jsme navštívili sídlo brněnské opery a baletu, Janáčkovo divadlo. Ikonická stavba z 60. let minulého století získala svou tvář po více než padesáti letech hledání a sedmi architektonických soutěžích.
Tvář budovy, která měla původně vyrůst na rohu Žerotínova náměstí a Veveří, chtělo navrhnout přes 150 projektantů, mnohdy prvořadých tuzemských architektů. Janáčkovým divadlem nás provedl její projektant Ivan Ruller spolu s Jiřím Oplatkem, synem šéfa projekčního týmu.
Co přesně se skrývá v balících, které se sešly u nás na Zelném trhu, se zatím nedozví nikdo. Výjimkou je sekretář soutěže a porotci. Ti jediní do nich mohou nahlédnout. Jedná se totiž o návrhy nového hlavního nádraží v Brně.
V letošním roce začne dlouho očekávané oživení řeky Svratky v úseku od Riviéry k železničnímu viaduktu na Uhelné ulici. Řeka dostane více prostoru a obyvatelé Brna zase místo u vody, kam mohou vyrazit na procházky, za sportem i odpočinkem. Bude se jednat o klidné bezbariérové prostředí vhodné pro vozíčkáře, seniory či maminky s dětmi. Vznikne zde živá zóna, kde se budou lidé potkávat a aktivně trávit svůj čas.
Jak se Brno staví k vyhlášení památkové zóny na svém území? Jaký by měla mít rozsah a regulace? A jak celou věc ovlivňují pozdní zápisy do seznamů kulturních památek?