Přesně na Mezinárodní den divadel jsme navštívili sídlo brněnské opery a baletu, Janáčkovo divadlo. Ikonická stavba z 60. let minulého století získala svou tvář po více než padesáti letech hledání a sedmi architektonických soutěžích.
Tvář budovy, která měla původně vyrůst na rohu Žerotínova náměstí a Veveří, chtělo navrhnout přes 150 projektantů, mnohdy prvořadých tuzemských architektů. Janáčkovým divadlem nás provedl její projektant Ivan Ruller spolu s Jiřím Oplatkem, synem šéfa projekčního týmu.
Nahlédněte s námi do jednoho z prvních moravských příkladů funkcionalismu. Červnová procházka za architekturou povede do budovy od Ernsta Wiesnera původně určené pro Union banku a od roku 1950 využívané Československým rozhlasem. Zaměříme se na výsledky nedávné kompletní rekonstrukce podle návrhu architektů z brněnského ateliéru Tišnovka pod vedením Miloše Klementa. Čekat nás budou také ikonické části budovy, jako je elegantní schodiště nebo terasa s unikátním výhledem na Brno.
Základní principy, cíle a témata Brněnských stavebních předpisů? Pro odbornou veřejnost připravujeme na 14. června setkání u kulatého stolu, jehož součástí bude také prostor pro diskusi a podněty.
Ochrana Brňanů před přívalovými dešti, zlepšení stavu podzemních vod i mikroklimatu, ale také zvýšení odolnosti města vůči změnám klimatu. Nejen to mají přinést pilotní projekty zaměřené na hospodaření se srážkovými vodami v sedmi městských částech. Na základě již hotové studie proveditelnosti budou vypracovány projektové dokumentace pro realizaci konkrétních opatření. Brněnští zastupitelé na to odsouhlasili zajištění potřebných financí z rozpočtu města. Nositelem projektu je Kancelář architekta města Brna (KAM).