28/2/2019 Do kláštera informatiky

Publikováno: 7.2.2019

Poslední únorový den věnujeme propojení historické architektury s moderní technologií. Druhá letošní procházka s městským architektem nás provede areálem Kartuziánského kláštera v brněnském Králově Poli, kde sídlí Fakulta informačních technologií VUT.

28/2/2019 Do kláštera informatiky

Společně projdeme kampusem klášterních budov doplněných novostavbami auly, ústavů a laboratoří, které vzájemně propojuje nadzemní lávka. Navštívíme moderní fakultu vysoké školy, kde lze ale dodnes narazit na zasedací místnost s historickou latrínou, márnici nebo sklepení pivovaru. Těmi nejzajímavějšími místy nás provede architekt Aleš Burian (ateliér Burian-Křivinka), spoluautor přestavby a dokončení fakulty z let 2004 až 2007, absolvent Fakulty architektury VUT a laureát Ceny města Brna za rok 2018 v kategorii architektura a urbanismus.

Registrace na procházku

KAPACITA JE NAPLNĚNA! Těšíme se na vás na další procházce.

Procházka se koná ve čtvrtek 28. února od 18:30 a je zdarma. Kapacita je ale omezená na 100 osob a je nutné se předem přihlásit. Odkaz s registračním formulářem zveřejníme přímo tady v události – ve čtvrtek 21. února v 11 hodin. Akce je zdarma.

Fakulta informačních technologií VUT, Areál Božetěchova

Areál Kartuziánského kláštera byl založen moravským markrabětem Janem Jindřichem ve druhé polovině 14. století v tehdy ještě samostatném Králově Poli. Historické změny se jeho zdmi výrazně prohnaly hned několikrát. Zpustošen byl za husitských válek, roku 1428 z něho byl veden neúspěšný útok proti Brnu, vypleněn byl za česko-uherské války, opakovaně během třicetileté války a roku 1645 si místo dokonce generál Torstenson zvolil za hlavní stan při obléhání Brna. Na konci 18. století byl klášter zrušen a převzala ho vojenská správa, která přinesla rozsáhlé přestavby areálu a jeho přizpůsobení nové funkci. Od roku 1962 areál využívá Vysoké učení technické v Brně.
Když byla v roce 2002 nově vytvořena Fakulta informačních technologií, stal se jejím sídlem právě Kartuziánský klášter. Pro další rozvoj fakulty bylo rozhodnuto získat a proměnit nevyužité pozemky i objekty historicky souvisejícího areálu bývalého klášterního velkostatku. Jednotlivé části fakulty mají po přestavbě rovnoměrně využívat nové i stávající objekty. V historickém areálu je například děkanát, knihovna a novostavba poslucháren, v nových objektech pak především počítačové laboratoře a podzemní garáže. Obě části propojuje nadzemní lávka.

Architektonické řešení klade důraz na vzájemný vztah nových a historických objektů tak, aby byla hmota novostaveb přiměřená. Vzhledem k tomu, že učebny a pracovny pedagogů jsou umístěny v pavilonu ústavů, třípodlažní stavbě u rušné městské komunikace, bylo uliční průčelí řešeno jako vícevrstvá protihluková fasáda. V druhém plánu je čitelné soudobé pravidelné členění průčelí objektu. Vícevrstevnatost architektonického řešení podporuje i pracovní osvětlení v protihlukové stěně. Použitými materiály jsou především surový beton, sklo, dřevo, přírodní linolea a kámen.

Podrobně: https://www.archiweb.cz/b/fakulta-informacnich-technologii-vut

Z procházek pořizujeme fotografie a video za účelem propagace činnosti KAM. Svou účastí souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů uvedenými na našem webu zde: https://kambrno.cz/zasady-ochrany-osobnich-udaju/

Další články

Mandloňový sad prostupující devět bílých bloků. Odborná porota vybrala nejlepší návrh v soutěži na Poctu královně Elišce Rejčce

Mandloňový sad prostupující devět bílých bloků. Odborná porota vybrala nejlepší návrh v soutěži na Poctu královně Elišce Rejčce

4.4.2024

Bílé bloky symbolizující život i dílo královny Elišky Rejčky a s nimi propojený parčík pravidelně vysazených mandloní, to vše zasazeno do širší travnaté plochy. Takové je základní rozvržení odbornou porotou nejlépe hodnoceného návrhu od Michala Palaščaka a Heleny Lukášové, kterému byla udělena 2. cena v architektonicko-výtvarné soutěži pořádané ve spolupráci Kanceláře architekta města Brna (KAM) a Odboru kultury brněnského magistrátu. Na základě rozhodnutí odborné poroty 1. cena udělena nebyla. Výsledky soutěže včera projednala Rada města Brna na své schůzi. Veřejnost si bude moci všech 34 návrhů prohlédnout na výstavě v Urban centru na Staré radnici, a to od druhé poloviny května.

Světový den vody ve znamení připravované nové podoby svitavského nábřeží

Světový den vody ve znamení připravované nové podoby svitavského nábřeží

22.3.2024

Práce na přípravě projektové dokumentace přírodě blízkých protipovodňových opatření zahájily společnosti Dopravoprojekt Brno a HG partner. Konkrétně se jedná o úsek začínající v blízkosti mostu u ulice Křenová vedoucí až k pravobřežnímu náhonu nad jezem Edler u Maloměřického mostu. Podklady nezbytné pro povolení stavebního záměru by mělo město Brno získat v roce 2025.

Procházka: Do výtvarných ateliérů

Procházka: Do výtvarných ateliérů

Dubnová procházka za architekturou nás zavedla do nové budovy ateliérů Katedry výtvarné výchovy na Pedagogické fakultě MU. Zajímavá stavba se skládá ze tří kvádrů a výškově různých pater s terasou. Místnosti jsou koncipované jako tvůrčí laboratoře s dostatečným úložných prostorem, přiznanými konstrukčními prvky a přirozeným i umělým osvětlením potřebným k výtvarné činnosti.