Svahy alpských velehor, tropické pralesy Jižní Ameriky i středoevropské bažiny. Prostředí, která by šla v jeden den navštívit velmi obtížně.
Spolu s městským architektem si je přesto na další procházce projdeme během několika desítek minut – všechny se totiž nachází v Botanické zahradě a arboretu Mendelovy univerzity. Díky umu krajinářských architektů se můžete poblíž centra Brna zastavit u rokle s vysokohorskými druhy rostlin, ve stínu exotických dřevin nebo u stepních trávníků a jen o několik kroků dál zapojit smysly od čichu po hmat v zahradě pro nevidomé. Všemi kouty arboreta nás provede profesor Ivar Otruba, který na konci 60. let navrhl architektonickou koncepci botanické zahrady a vtiskl jí tak podobu přetrvávající dodnes, a krajinářský architekt Ondřej Nečaský z Kanceláře architekta města Brna.
Procházka se koná v úterý 4. června od 17:00 a je zdarma. Kapacita je ale omezená na 60 osob, je tak nutné se předem přihlásit. Odkaz s registračním formulářem zveřejníme v úterý 21. května v 11 hodin přímo v události na facebooku.
První zahrada při Vysoké škole zemědělské byla jen malou plochou se zaměřením na zemědělskou produkci. V návaznosti na ní pod vedením Augusta Bayera vzniklo v roce 1938 arboretum s exotickými dřevinami, které sloužilo pro výuku lesních inženýrů. Když pak v 60. letech došlo na rozšiřování školy na pozemky původní botanické zahrady, bylo rozhodnuto o výstavbě zahrady nové, která částečně využila původní arboretum se stovkou stromů. K němu přibyly další čtyři části – botanický systém, centrální část, step a terasy. Autorem plánu nové botanické zahrady byl Ivar Otruba, sbírku skalniček a trvalek rozvinul Josef Holzbecher a na dřeviny se soustředil Antonín Nohel. Od konce 30. let se tak arboretum s univerzitní botanickou zahradou postupně rozrostlo na současný více než desetinásobek a dodnes skrývá spoustu různorodých zákoutí vytvořených prací s vegetací, vodou, půdou, různými druhy hornin nebo betonem. Součástí arboreta jsou i skleníky se 4000 druhy orchidejí z tropů Ameriky i Asie.
Podrobně: http://arboretum.mendelu.cz/cz/historie
Z procházek pořizujeme fotografie a video za účelem propagace činnosti KAM. Svou účastí souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů uvedenými na našem webu: https://kambrno.cz/zasady-ochrany-osobnich-udaju/
Na začátku června společně znovu vyrazíme na procházku s městským architektem, tentokrát netradičně za hranice Brna. Čeká nás totiž návštěva Městské haly Modřice, stavby oceněné Českou cenou za architekturu 2021. Halou, která slouží sportu i kultuře, nás provede Vojtěch Sosna, spoluautor návrhu z ateliéru bod architekti. Začneme ve vstupní hale krátkou prezentací, prohlédneme si vše od šaten přes tělocvičnu a bazénu po ubytování i restauraci a návštěvu zakončíme na venkovních sportovištích.
Spojení parkové a přírodní části, místa pro lidi i pro přírodu. Takový přístup zvolil vítězný tým krajinářského architekta Radka Prokeše. V příštích letech začne podle jejich soutěžního návrhu vznikat první etapa nového parku v lokalitě Černovické pískovny. Odborná porota jej vybrala na konci dubna, s výsledky se dnes na svém zasedání seznámili brněnští radní. Všechny návrhy námi organizované urbanisticko-krajinářské soutěže budou vystaveny od poloviny června v brněnském Urban centru.
Bulvár. Hlavní spojnice mezi novým moderním nádražím a historickým centrem, která bude tvořit páteřní komunikační osu nové čtvrti Trnitá. Tato třída se stane významným veřejným prostorem města se širokými chodníky, množstvím zeleně a vzrostlými stromy. Na každé straně ulice nebudou chybět ani obousměrné cyklostezky, středový pás bude zase patřit tramvajím. V současné době probíhají práce na projektové dokumentaci první etapy.