Svahy alpských velehor, tropické pralesy Jižní Ameriky i středoevropské bažiny. Prostředí, která by šla v jeden den navštívit velmi obtížně.
Spolu s městským architektem si je přesto na další procházce projdeme během několika desítek minut – všechny se totiž nachází v Botanické zahradě a arboretu Mendelovy univerzity. Díky umu krajinářských architektů se můžete poblíž centra Brna zastavit u rokle s vysokohorskými druhy rostlin, ve stínu exotických dřevin nebo u stepních trávníků a jen o několik kroků dál zapojit smysly od čichu po hmat v zahradě pro nevidomé. Všemi kouty arboreta nás provede profesor Ivar Otruba, který na konci 60. let navrhl architektonickou koncepci botanické zahrady a vtiskl jí tak podobu přetrvávající dodnes, a krajinářský architekt Ondřej Nečaský z Kanceláře architekta města Brna.
Procházka se koná v úterý 4. června od 17:00 a je zdarma. Kapacita je ale omezená na 60 osob, je tak nutné se předem přihlásit. Odkaz s registračním formulářem zveřejníme v úterý 21. května v 11 hodin přímo v události na facebooku.
První zahrada při Vysoké škole zemědělské byla jen malou plochou se zaměřením na zemědělskou produkci. V návaznosti na ní pod vedením Augusta Bayera vzniklo v roce 1938 arboretum s exotickými dřevinami, které sloužilo pro výuku lesních inženýrů. Když pak v 60. letech došlo na rozšiřování školy na pozemky původní botanické zahrady, bylo rozhodnuto o výstavbě zahrady nové, která částečně využila původní arboretum se stovkou stromů. K němu přibyly další čtyři části – botanický systém, centrální část, step a terasy. Autorem plánu nové botanické zahrady byl Ivar Otruba, sbírku skalniček a trvalek rozvinul Josef Holzbecher a na dřeviny se soustředil Antonín Nohel. Od konce 30. let se tak arboretum s univerzitní botanickou zahradou postupně rozrostlo na současný více než desetinásobek a dodnes skrývá spoustu různorodých zákoutí vytvořených prací s vegetací, vodou, půdou, různými druhy hornin nebo betonem. Součástí arboreta jsou i skleníky se 4000 druhy orchidejí z tropů Ameriky i Asie.
Podrobně: http://arboretum.mendelu.cz/cz/historie
Z procházek pořizujeme fotografie a video za účelem propagace činnosti KAM. Svou účastí souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů uvedenými na našem webu: https://kambrno.cz/zasady-ochrany-osobnich-udaju/
Pátá územní studie vypracovaná Kanceláří města Brna byla schválena, zaměřená je na lokalitu Technologický park. Cílem bylo prověřit možnosti nové městské čtvrti, a to v souladu se současným využitím a plánovanými záměry. Územní studie je podkladem nového územního plánu a po jeho schválení bude aktualizována jako podklad pro rozhodování v území.
Klíčový strategický dokument určující směřování rozvoje města – nový Územní plán města Brna (NÚP) – dnes projednala Rada města Brna a doporučila jeho vydání zastupitelstvu, které se uskuteční 10. prosince. NÚP přináší udržitelná řešení reagující na potřeby obyvatel i další současné výzvy. Jeho zpracovatelem byla Kancelář architekta města Brna.
Prostor před obchodním centrem na ulici Petra Křivky by se konečně mohl stát skutečným srdcem městské části Brno – Nový Lískovec. Po dlouhých letech, kdy zůstával nevyužitý i kvůli nevyřešeným majetkovým vztahům, se situace výrazně změnila. Město získalo klíčové pozemky a městské části byly svěřeny objekty technické infrastruktury. Tento krok otevírá cestu k realizaci nového náměstí, které bude důstojným centrem veřejného života. O budoucí podobě rozhodne námi organizovaná architektonická soutěž, která umožní srovnání různých návrhů a výběr toho nejvhodnějšího řešení.