4/10/2018 Procházka po stopách Ernsta Wiesnera

Publikováno: 17.9.2018 | POZVÁNKA

Říjnová procházka s městským architektem nás zavede na čtyři významné Wiesnerovy stavby. Průvodci nám budou architekti Petr Pelčák a Ivan Wahla. Procházka je zdarma a nemá omezenou kapacitu.

4/10/2018 Procházka po stopách Ernsta Wiesnera

Brno patřilo mezi válkami k hlavním centrům moderní evropské architektury. A to také zásluhou významného architekta Ernsta Wiesnera. Vydejte se 4. října po jeho stopách při tematické procházce s městským architektem.

Společně si projdeme tato místa:

  • Moravská životní pojišťovna – dnes Krajské státní zastupitelství, Mozartova 3
  • Banka Union – dnes Rozhlas, Beethovenova 4
  • Palác Morava, Divadelní 3
  • Přestavba Doretova dvora, Malinovského náměstí 4

Palác Morava prozkoumáme zevnitř, u ostatních staveb zůstaneme venku. O poutavý výklad se postarají brněnští architekti Petr Pelčák a Ivan Wahla, kteří budou vašimi průvodci.

Nemusíte se registrovat, jednoduše přijďte v 17 hodin k Edisonovým žárovkám na Malinovského náměstí. Kapacita procházky je neomezená a akce je zdarma. Více informací v události na Facebooku.

Procházka po stopách Ernsta Wiesnera je součástí Den Architektury. Partnerem akce je architektonické sdružení KRUH.

ERNST WIESNER

Jeden z nejvýznamnějších brněnských architektů Ernst Wiesner žil mezi lety 1890 až 1971. K jeho nejslavnějším stavbám v Brně patří vily v Masarykově čtvrti, Palác Morava nebo městské krematorium.
Projektoval i činžovní domy, administrativní a bankovní budovy nebo taky přestavby továrních areálů. Wiesnerův odkaz najdete i v Polsku, Chorvatsku nebo Rakousku.

Více informací o architektově životě najdete v Brněnském architektonickém manuálu.

Další články

Mandloňový sad prostupující devět bílých bloků. Odborná porota vybrala nejlepší návrh v soutěži na Poctu královně Elišce Rejčce

Mandloňový sad prostupující devět bílých bloků. Odborná porota vybrala nejlepší návrh v soutěži na Poctu královně Elišce Rejčce

4.4.2024

Bílé bloky symbolizující život i dílo královny Elišky Rejčky a s nimi propojený parčík pravidelně vysazených mandloní, to vše zasazeno do širší travnaté plochy. Takové je základní rozvržení odbornou porotou nejlépe hodnoceného návrhu od Michala Palaščaka a Heleny Lukášové, kterému byla udělena 2. cena v architektonicko-výtvarné soutěži pořádané ve spolupráci Kanceláře architekta města Brna (KAM) a Odboru kultury brněnského magistrátu. Na základě rozhodnutí odborné poroty 1. cena udělena nebyla. Výsledky soutěže včera projednala Rada města Brna na své schůzi. Veřejnost si bude moci všech 34 návrhů prohlédnout na výstavě v Urban centru na Staré radnici, a to od druhé poloviny května.

Světový den vody ve znamení připravované nové podoby svitavského nábřeží

Světový den vody ve znamení připravované nové podoby svitavského nábřeží

22.3.2024

Práce na přípravě projektové dokumentace přírodě blízkých protipovodňových opatření zahájily společnosti Dopravoprojekt Brno a HG partner. Konkrétně se jedná o úsek začínající v blízkosti mostu u ulice Křenová vedoucí až k pravobřežnímu náhonu nad jezem Edler u Maloměřického mostu. Podklady nezbytné pro povolení stavebního záměru by mělo město Brno získat v roce 2025.

Procházka: Do výtvarných ateliérů

Procházka: Do výtvarných ateliérů

Dubnová procházka za architekturou nás zavedla do nové budovy ateliérů Katedry výtvarné výchovy na Pedagogické fakultě MU. Zajímavá stavba se skládá ze tří kvádrů a výškově různých pater s terasou. Místnosti jsou koncipované jako tvůrčí laboratoře s dostatečným úložných prostorem, přiznanými konstrukčními prvky a přirozeným i umělým osvětlením potřebným k výtvarné činnosti.