21/2/2020 Na břeh Staré Ponávky

V lokalitě nad sídlištěm Komárov se totiž setkávají hned dva projekty. První z nich se zaměřuje na zpřístupnění nábřeží Svitavského náhonu (Staré Ponávky) pro obyvatele města a jeho začlenění do urbanistické struktury. Nedávno dokončený úsek mezi ulicemi Kalová a Svatopetrská nám představí vedoucí projektu Olga Veselá z ATELIERU FONTES. Cílem projektu druhého je rekonstrukce brownfieldu stojícího přímo u říčky a jeho otevření městu. Průvodcem po první proměněné budově (Inovačním centru) nám bude poradce pro zelené stavění a současný správce areálu Vlastimil Rieger.

Organizační pokyny

• Procházka se koná ve čtvrtek 5. března od 17:00, sejdeme se už o 10 minut dřív u vstupu do budovy Inovačního centra (Svatopetrská 7a).
• Kapacita procházky je omezená na 60 osob a je nutné se předem přihlásit. Odkaz s registračním formulářem zveřejníme přímo v události na Facebooku – ve čtvrtek 27. února v 11 hodin.
• Procházka je pro registrované účastníky zdarma.
• Akce se bude konat i za deštivého počasí.

Revitalizace Staré Ponávky

Svitavský náhon už od 13. století propojuje obě hlavní brněnské řeky – Svitavu a Svratku – desítky let ho ale obklopovaly hlavně zanedbané a neprostupné průmyslové areály. Je proto dlouhodobým záměrem města kultivovat celý tok, podél něhož by měly vyrůst pobytové plochy, stezky pro chodce a cyklisty. Projekt obnovy území o necelých čtyřech kilometrech vznikl v roce 2011 a své jméno odkazuje k části Svitavského náhonu, která využívá původní tok říčky Ponávky. Jako první se revitalizace dočkal úsek nad sídlištěm v Komárově během roku 2019.
Podrobně zde v článku.

Areál Svatopetrská

Areál v ulici Svatopetrská byl postupně budován v 70. letech 20. století pro Státní výzkumný ústav materiálů a jako výzkumné středisko pro slévárenský průmysl. Od devadesátých let sloužil prakticky beze změny pro kancelářskou práci, skladování a výrobu. Studie revitalizace z roku 2015 doporučila areál otevřít tak, aby se stal součástí města a brownfield přebudovat na pasivní budovy využívající chytrý energetický koncept a řadu úsporných technologií.

Rekonstrukcí první budovy, objektu C, vzniklo začátkem roku 2019 Inovační centrum. Budova je energeticky řešena tak, aby její provoz dosáhl neutrální uhlíkové bilance. Je velmi dobře izolována, využívá obnovitelné zdroje energie (v areálu je 43 zemních vrtů s tepelnými čerpadly, fotovoltaika i rekuperace vzduchu) a technologická řešení k energetickým úsporám, jako kompletní LED osvětlení, inteligentní řízení spotřeby, výměny vzduchu, nastavení žaluzií atd. Využívána je také dešťová voda, a to ke splachování.
Podrobně o projektu zde.

Poslední příspěvky

Veřejné představení projektu: Protipovodňová opatření Trnitá (etapy IX, X, XI)

Zveme Vás na veřejné představení projektu protipovodňových opatření na řekách Svratce a Svitavě, a to…

4.2.2025

Den, na který Brno čekalo více než dvě desítky let – nový územní plán je od půlnoci účinný

Jde o významný krok pro to, aby se mohlo město udržitelně rozvíjet s ohledem na…

31.1.2025

Nový Územní plán města Brna začne platit 31. ledna 2025

V prosinci 2024 schválili brněnští zastupitelé nový Územní plán města Brna, účinnosti nabude 31. ledna…

30.1.2025

Dřevěný pavilon na pomezí města a parku. Známe vítěze architektonické soutěže o návrh sportovní haly pro cyklisty i atlety na Ponavě

Velodrom jako dřevěný pavilon – výrazný solitér zasazený do území s velkým měřítkem. Otevřený směrem…

29.1.2025

V anketě lidé popsali, jak by si přáli změnit prostor před nákupním centrem v Novém Lískovci

Zvýšit pocit bezpečí, doplnit zeleň nebo mobiliář, rozšířit služby o kavárnu nebo třeba o farmářské…

22.1.2025

Výstava: 2025! VSTUPTE

Přijměte naše srdečné pozvání na výstavu věnovanou současné brněnské architektuře. Výstava se koná v GALERII!…

20.1.2025