Procházka: Sejdeme se na hřbitově

Publikováno: 8.9.2021
22
zář

Hlavním motivem naší další procházky s městským architektem bude příběh Ústředního hřbitova a někdejších brněnských obyvatel, kteří jsou zde pochovaní. Podíváme se na jeho architekturu a urbanismus, významné náhrobky, obřadní síň, krematorium i důležitá místa. Zmíníme také práci na připravovaném Generelu Ústředního hřbitova a právě probíhající architektonickou soutěž na úpravu hlavního vstupu. Průvodcem bude Michal Doležel, vedoucí oddělení Projekty veřejného prostoru a soutěže v kanceláři městského architekta.

  • Ústřední hřbitov města Brna
  • 17:00
Procházka: Sejdeme se na hřbitově

Organizační pokyny a registrace na procházku

  • Procházka se koná ve středu 22. září od 17:00, sejdeme se už o 10 minut dříve u hlavního vstupu Ústředního hřbitova z ulice Vídeňská.
  • Kapacita je omezená na 60 osob a je nutné se předem přihlásit. Odkaz s registračním formulářem najdete zde. Na jednu emailovou adresu bude možné registrovat dvě osoby.
  • Prosíme vás o dodržování aktuálních hygienických opatření.
  • Procházka je pro registrované účastníky zdarma.

Ústřední hřbitov města Brna

Ústřední hřbitov patří k důležitým místům paměti města. Jeho založení v 80. letech 19. století bylo vyvoláno prudkým stavebním, populačním i ekonomickým rozmachem Brna a dodnes se v jeho areálu nachází velmi cenné uměleckohistorické památky funerální architektury od Adolfa Loose nebo Johanna Tomoly, kteří vytvářeli náhrobky pro výrazné osobnosti českého i německého etnika. Kromě těchto drobných památek je areál Ústředního hřbitova doplněn architektonickými díly v podobě krematoria od Ernsta Wiesnera a obřadní síně od Bohuslava Fuchse.

Z procházek pořizujeme fotografie a video za účelem propagace činnosti KAM. Svou účastí souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů uvedenými na našem webu.

Další články

Mandloňový sad prostupující devět bílých bloků. Odborná porota vybrala nejlepší návrh v soutěži na Poctu královně Elišce Rejčce

Mandloňový sad prostupující devět bílých bloků. Odborná porota vybrala nejlepší návrh v soutěži na Poctu královně Elišce Rejčce

4.4.2024

Bílé bloky symbolizující život i dílo královny Elišky Rejčky a s nimi propojený parčík pravidelně vysazených mandloní, to vše zasazeno do širší travnaté plochy. Takové je základní rozvržení odbornou porotou nejlépe hodnoceného návrhu od Michala Palaščaka a Heleny Lukášové, kterému byla udělena 2. cena v architektonicko-výtvarné soutěži pořádané ve spolupráci Kanceláře architekta města Brna (KAM) a Odboru kultury brněnského magistrátu. Na základě rozhodnutí odborné poroty 1. cena udělena nebyla. Výsledky soutěže včera projednala Rada města Brna na své schůzi. Veřejnost si bude moci všech 34 návrhů prohlédnout na výstavě v Urban centru na Staré radnici, a to od druhé poloviny května.

Světový den vody ve znamení připravované nové podoby svitavského nábřeží

Světový den vody ve znamení připravované nové podoby svitavského nábřeží

22.3.2024

Práce na přípravě projektové dokumentace přírodě blízkých protipovodňových opatření zahájily společnosti Dopravoprojekt Brno a HG partner. Konkrétně se jedná o úsek začínající v blízkosti mostu u ulice Křenová vedoucí až k pravobřežnímu náhonu nad jezem Edler u Maloměřického mostu. Podklady nezbytné pro povolení stavebního záměru by mělo město Brno získat v roce 2025.

Procházka: Do výtvarných ateliérů

Procházka: Do výtvarných ateliérů

Dubnová procházka za architekturou nás zavedla do nové budovy ateliérů Katedry výtvarné výchovy na Pedagogické fakultě MU. Zajímavá stavba se skládá ze tří kvádrů a výškově různých pater s terasou. Místnosti jsou koncipované jako tvůrčí laboratoře s dostatečným úložných prostorem, přiznanými konstrukčními prvky a přirozeným i umělým osvětlením potřebným k výtvarné činnosti.