Procházka: Za Králíkem na výstaviště

Publikováno: 27.7.2023
15
srp

Divadla, filmy, koncerty nebo třeba módní přehlídky? Během srpnové procházky za architekturou jsme společně navštívili funkcionalistickou budovu Králíkova divadla v areálu brněnského výstaviště, která od svého dokončení v roce 1928 hostila nejrůznější instituce. Podívali jsme se do míst, která dnes slouží jen výjimečně a čekají na své další využití.

  • Králíkovo divadlo, Brněnské výstaviště
  • 17.30
Procházka: Za Králíkem na výstaviště

Králíkovo divadlo

Budova se sálem pro téměř 800 diváků vznikala původně jako kino pro nové Zemské výstaviště v Brně. Už během výstavby byl ale projekt architektem Emilem Králíkem přepracován, aby mohla sloužit i jinak. Během necelých sto let existence tak nabízela prostory filmům, divadlu, kavárně, koncertům, módním přehlídkám nebo plodinové burze.

Přestože objekt prošel různými přestavbami, v 50. letech byla mj. zazděna dosud otevřená kavárenská terasa a schodiště, v interiéru je dochovaná řada cenných původních architektonických prvků. Budova je jako součást areálu Brněnského výstaviště památkově chráněná.

Přes omezení daná technickým stavem, který neumožňuje využití hlavního sálu, probíhají v budově v provizorním režimu a pod záštitou spolku Divadlo na výstavišti kulturní akce – workshopy, divadelní a audiovizuální performance nebo výstavy.

Fotogalerie

Další články

Procházka: Když Moravák rozkete

Procházka: Když Moravák rozkete

16.5.2024

Brněnské moře? Rozkvetlá zahrada? Dobrodružství pro děti? Chvíle odpočinku s nápojem? I to nabízí proměněný park na Moravském náměstí. Pojďte se vypravit na další procházku za architekturou – ve čtvrtek 30. května od 17 hodin. Průvodkyní nám bude spoluautorka dnešní podoby parku architektka Janica Šipulová.

KAM na festivalu Open House Brno

KAM na festivalu Open House Brno

7.5.2024

Přijďte se za námi podívat na Zelný trh! Během festivalu Open House Brno se můžete zúčastnit dvou komentovaných prohlídek – v 10:00 a 14:00. Sraz je ve foyer, maximální počet osob na 45 minut trvající prohlídku je 30. Pokud chcete pouze navštívit budovu a nepotřebujete slyšet doprovodný komentář, můžete se zastavit kdykoli mezi 10:00 a 15:00.

Výstava: Pocta královně Elišce Rejčce na Starém Brně

Výstava: Pocta královně Elišce Rejčce na Starém Brně

30.4.2024

Mandloňový sad prostupující devět bílých bloků. Meandrující vodní prvek s reliéfy hvězd a figury. Sochy, skulptury, krajinářská řešení… Výstava v brněnském Urban centru vám od 15. května do 7. června 2024 nabízí všech 34 modelů různorodých řešení uměleckého díla k Poctě Královny Elišky Rejčky na Starém Brně i přilehlého veřejného prostranství.