Divadla, filmy, koncerty nebo třeba módní přehlídky? Během srpnové procházky za architekturou jsme společně navštívili funkcionalistickou budovu Králíkova divadla v areálu brněnského výstaviště, která od svého dokončení v roce 1928 hostila nejrůznější instituce. Podívali jsme se do míst, která dnes slouží jen výjimečně a čekají na své další využití.
Budova se sálem pro téměř 800 diváků vznikala původně jako kino pro nové Zemské výstaviště v Brně. Už během výstavby byl ale projekt architektem Emilem Králíkem přepracován, aby mohla sloužit i jinak. Během necelých sto let existence tak nabízela prostory filmům, divadlu, kavárně, koncertům, módním přehlídkám nebo plodinové burze.
Přestože objekt prošel různými přestavbami, v 50. letech byla mj. zazděna dosud otevřená kavárenská terasa a schodiště, v interiéru je dochovaná řada cenných původních architektonických prvků. Budova je jako součást areálu Brněnského výstaviště památkově chráněná.
Přes omezení daná technickým stavem, který neumožňuje využití hlavního sálu, probíhají v budově v provizorním režimu a pod záštitou spolku Divadlo na výstavišti kulturní akce – workshopy, divadelní a audiovizuální performance nebo výstavy.
Z historického centra na místo bývalého městského hřbitova s krajinářským architektem. Centrum Brna nabízí různé typy urbanizované krajiny – od ulic přes náměstí po parky. A to různých stáří, stylů i současného využití. Pohled krajinářského architekta v nich dokáže najít detaily, které mohou další profese přehlédnout. Akce proběhne jako součást festivalu Den architektury.
Realizace protipovodňových opatření je zásadní pro další rozvoj města. Město ve spolupráci s Kanceláří architekta města Brna připravuje úpravu nábřeží Svitavy v lokalitě bývalého areálu Zbrojovky. Brněnští radní schválili zahájení zadávacího řízení na zhotovitele projektové dokumentace pro etapy XXI a XXII (Zbrojovka).
Fungující město není jen nahodilý shluk ulic, ale systém, kde zástavba vzniká podle plánu, řeší se dopravní propojení jeho částí a vybavení vším, co lidé k životu potřebují. Podobně to platí o sídelní zeleni, ani tady by neměl vládnout chaos. Konkrétně na stromy v uličním prostoru se zaměří připravovaný Městský standard uličních stromořadí jako prostředek pro plánování, výsadbu a péči o ně. Se souhlasem Rady města Brna ho zpracuje Kancelář architekta města Brna (KAM).