Procházka: Za Králíkem na výstaviště

Publikováno: 27.7.2023
15
srp

Divadla, filmy, koncerty nebo třeba módní přehlídky? Během srpnové procházky za architekturou jsme společně navštívili funkcionalistickou budovu Králíkova divadla v areálu brněnského výstaviště, která od svého dokončení v roce 1928 hostila nejrůznější instituce. Podívali jsme se do míst, která dnes slouží jen výjimečně a čekají na své další využití.

  • Králíkovo divadlo, Brněnské výstaviště
  • 17.30
Procházka: Za Králíkem na výstaviště

Králíkovo divadlo

Budova se sálem pro téměř 800 diváků vznikala původně jako kino pro nové Zemské výstaviště v Brně. Už během výstavby byl ale projekt architektem Emilem Králíkem přepracován, aby mohla sloužit i jinak. Během necelých sto let existence tak nabízela prostory filmům, divadlu, kavárně, koncertům, módním přehlídkám nebo plodinové burze.

Přestože objekt prošel různými přestavbami, v 50. letech byla mj. zazděna dosud otevřená kavárenská terasa a schodiště, v interiéru je dochovaná řada cenných původních architektonických prvků. Budova je jako součást areálu Brněnského výstaviště památkově chráněná.

Přes omezení daná technickým stavem, který neumožňuje využití hlavního sálu, probíhají v budově v provizorním režimu a pod záštitou spolku Divadlo na výstavišti kulturní akce – workshopy, divadelní a audiovizuální performance nebo výstavy.

Fotogalerie

Další články

Brněnské stavební předpisy zaručí kvalitní rozvoj města

Brněnské stavební předpisy zaručí kvalitní rozvoj města

21.2.2024

Rada města Brna dnes dostala k projednání koncept Brněnských stavebních předpisů (BSP). Nabýt účinnosti by měly k 1. červenci tohoto roku, tedy shodně s novelou nového stavebního zákona, kdy nahradí novou celostátní vyhlášku. Od tohoto data se stanou závaznými pro všechny stavebníky, projektanty i úřady zapojené do povolovacího procesu. Zpracování dokumentu zajistila Kancelář architekta města Brna (KAM) ve spolupráci s Odborem investičním Magistrátu města Brna.

Město Brno zveřejní návrh nového územního plánu, čeká ho společné jednání s ministerstvy nebo Jihomoravským krajem

Město Brno zveřejní návrh nového územního plánu, čeká ho společné jednání s ministerstvy nebo Jihomoravským krajem

14.2.2024

Už 20. února bude možné si prohlédnout návrh nového Územního plánu města Brna. Na základě pokynů od Zastupitelstva města Brna z června 2022, zákonných požadavků a aktuálních změn na území města došlo k dopracování tohoto dokumentu. Nejdříve poputuje do takzvaného společného jednání, kdy se k jeho podobě budou moci vyjádřit dotčené orgány, jako jsou ministerstva, odbory brněnského magistrátu nebo Krajský úřad Jihomoravského kraje. Následovat bude veřejné projednání, které je plánováno na letní měsíce tohoto roku.

Procházka: Rekonstrukce interiéru Ústavního soudu

Procházka: Rekonstrukce interiéru Ústavního soudu

2.2.2024

První procházka za architekturou roku 2024 byla opravdu speciální. Vypravili jsme se totiž do budovy Ústavního soudu, kde jsme se spolu s autory – Darjou a Ondřejem Kafkovými z ateliéru MOAD – zaměřili na rekonstrukci sněmovního sálu a jeho okolí, tedy nejvýznamnějších prostorů v budově.