Čekárna

Publikováno: 30.12.2019

Od května do prosince 2019 sloužila Čekárna cestujícím na brněnském dolním nádraží. Jejím cílem bylo přispět k co možná nejpohodlnějšímu cestování v době vlakové výluky, kultivovat a oživit tuto část města a informovat o budoucnosti nové čtvrti Trnitá. Za návrhem Čekárny stála Kancelář architekta města Brna.

Čekárna

Projekt

Návrh na vznik Čekárny byl reakcí na plánovanou roční vlakovou výluku v roce 2019, během níž se rekonstruovalo stávající hlavní nádraží a hlavní železniční přestupní uzel Brna se tak přesunul na periferii města. Čekárna měla nejen zpříjemnit lidem cestování, ale především byla prvním krokem k oživení prostoru, kde v příštích letech vznikne nové hlavní nádraží a nová čtvrť Trnitá. S její pomocí chtělo město ukázat, že je možné proměnit desítky let zapomenuté místo na zajímavý společenský prostor.

Nadzemní podlaží

Jednalo se o dočasnou stavbu sestavenou z 8 mobilních ocelových prosklených kontejnerů (Koma CITY – MODUL) přizpůsobených tak, aby sloužily především jako čekárna s výstavou o modernizaci Železničního uzlu Brno a urbanistickém rozvoji okolní lokality Trnitá. Jeden ze sestavy kontejnerů byl určen pro prezentaci regionálních firem a jeden vyhrazen pro architektonický model budoucí městské čtvrti s novým nádražím.

Axonometrie

Oživení přednádraží

Součástí projektu byla také úprava přiléhajícího prostoru Čekárny. Zpevněná plocha určená pro venkovní posezení se slunečníky umožňovala také přistavení food trucků. Díky krajinářským úpravám zkrášlily prostředí trvalkové záhony a stromy v květináčích.

Osazovací plán

Zasazeno bylo téměř 1400 sazenic květin, které v průběhu roku kolem Čekárny vykvétaly.

Záhon

Čekárna zpříjemnila nejen cestování tisícům lidí denně, ale umožnila také konání různých společenských akcí. Mezi nimi přednádražní prostor dočasně ovládlo letní kino nebo projekce utkání z Mistrovství světa v ledním hokeji.

Letní kino v Čekárně

Letní kino v Čekárně

Na projektu Čekárny spolupracovalo s Kanceláří architekta města Brna hned několik městských firem. O provoz se starala organizace TIC Brno, na úpravě pozemku se podílely Brněnské komunikace, které jsou zároveň jeho vlastníkem, a výsadbu sazenic i údržbu zeleně měla na starosti Veřejná zeleň města Brna. Doplňkem služeb Čekárny byla také literární lavička Knihovny Jiřího Mahena v Brně, která nabízela kolemjdoucím možnost odnést si zdarma nějakou z vybraných knih.

Průhled do interiéru

Galerie

Instalace Čekárny

Další články

99 dní aneb V hlavní roli nový územní plán

99 dní aneb V hlavní roli nový územní plán

9.7.2020

Celkem devětadevadesát dní měli Brňané na seznámení se s návrhem nového územního plánu a jeho připomínkování. Za tu dobu jsme v KAM zodpověděli přes tisíc dotazů veřejnosti, rozdali dva tisíce tištěných průvodců a třikrát prezentovali návrh v živém vysílání, zorganizovali jsme čtyři velká setkání Plán jede k vám a navštívili zastupitelstva deseti městských částí, prezentovali jsme návrh starostům, odborům magistrátu i zastupitelským klubům, odborné veřejnosti i dalším zájmovým skupinám. Maraton zakončila dvě veřejná projednání na brněnském výstavišti. Oddych nás ale nečeká. Máme necelý rok na vypořádání všech připomínek a námitek do dalšího veřejného projednání v květnu 2021.

Bílý dům: Bourat, či nebourat? Oč tu běží?

Bílý dům: Bourat, či nebourat? Oč tu běží?

8.7.2020

V souvislosti s tématem budoucnosti Bílého domu v Brně chceme uvést na pravou míru, že úkolem KAM není posuzovat architektonickou kvalitu ani historickou hodnotu konkrétních staveb ve městě, stejně tak ani jejich technický stav nebo ekonomickou stránku. Nemáme kulatá razítka, nejsme úředníci města a stavebních úřadů, památkáři ani historici architektury. Stejně jako pražský Institut plánování a rozvoje jsme odborná koncepční kancelář města.

09 Jaké hlavní rozvojové lokality určuje nový územní plán?

09 Jaké hlavní rozvojové lokality určuje nový územní plán?

25.6.2020

Nová čtvrť Trnitá, bývalá Zbrojovka i chytrá čtvrť Špitálka. Nový územní plán určí celkem devět hlavních rozvojových oblastí, na které se chce město v příštích letech zaměřit. Cílem je nově vymezit větší rozsah ploch pro bydlení, pracovní příležitosti i trávení volného času a pomoci s přestavbou bývalých průmyslových areálů, tedy tzv. brownfieldů, ve vnitřním i širším centru města.