architektonicko-výtvarná jednofázová otevřená projektová soutěž o návrh
Status: Výsledky
Předmětem soutěže bylo zpracování autorského výtvarného návrhu na realizaci uměleckého díla k poctě královny Elišky Rejčky a zpracování architektonicko-krajinářského řešení plochy pozemku p. č. 5/2 v k. ú. Staré Brno formou architektonicko-výtvarné studie za účelem umístění uměleckého díla.
Vzhledem k historickému a kulturnímu kontextu se jedná o významné veřejné prostranství v historické části Brna před bazilikou Nanebevzetí Panny Marie, jehož současný stav vyžaduje komplexní přístup k řešení. Zadavatel od návrhů očekával, že soutěž přinese kvalitní příklady provázaného pojetí uměleckého díla ve veřejném prostoru. Úprava veřejného prostranství měla s uměleckým dílem vytvořit harmonický celek, který by vytvořil kvalitní veřejné prostranství podporující historickou a kulturní hodnotu místa a zvýšil tak atraktivitu lokality Starého Brna.
Zahájení soutěže: 03.11.2023
Odevzdání soutěžních návrhů:01.03.2024
Zasedání poroty: 14.03.2024
Ing. arch. Lucie Vogelová
MgA. Federico Diaz
Mgr. Marek Pokorný
Mgr. Marie Foltýnová, Ph.D.
Mgr. Jaroslav Hamža
Ing. arch. Jan Hora
Ing. Karin Podivinská
JUDr. Irena Matonohová
Ing. arch. Jan Tesárek
Ing. arch. Petr Bořecký
Mgr. Jaroslav Suchý
Ing. Petr Hudec, Ph.D.
Rada města Brna dne 1. listopadu 2023 schválila soutěžní podmínky a soutěž o návrh byla zahájena dne 3. listopadu 2023.
Výsledky soutěže byly schváleny Radou města Brna na zasedání dne 3. dubna 2024.
400.000,- Kč
Účastník: –
Autor: –
Spolupracovník: –
250.000,- Kč
Účastník: Ing. Michal Palaščak, MgrA. Helena Lukášová
Autor: Michal Palaščak, Helena Lukášová
Spolupracovník: Ing. arch. Zdeněk Sendler, Daniel Echeverri Ph.D. MFA, Jan Bílek, Markéta Žáčková
Mandloňový bosket zasazený do širší travnaté plochy – mandloň – symbol Panny Marie (bazilika). Na jaře sad v květu evokuje oblaka. Devět mramorových bloků – mobiliář – devět rukopisů, které se vážou k založení kláštera. Každý z bloků nese nápis v latině přibližující komplexní Eliščinu osobnost: femina, uxor, regina, vidua, mater, conditoris, donatoris, amica. Devátý nese její dívčí a královská jména v polské a české variantě – Richeza, Ryksa Elżbieta, Eliška Rejčka – a symbol dvojité koruny.
150.000,- Kč
Účastník: JUNG architekti s.r.o., MgA. Ondřej Homola, PMA architects s.r.o., Mgr. Václav Kočí Ph.D.
Autor: Ing. arch. Adam Jung, Ing. arch. Barbara Jung, MgA. Jakub Čevela, MgA. Ondřej Homola, Ing. arch. Jaromír Vjaclovský, Mgr. Václav Kočí, Ph.D.
Spolupracovník: Ing. Klára Zahradníčková, MA
Eliška Rejčka je pro nás vzdálenou historickou osobností, se kterou nás pojí odkaz plný lidskosti, pokory a skromnosti. Tyto charakteristiky nás vedli k rozšíření stávajícího dlážděného plácku před klášterem směrem do řešeného území, blíže k lidem Mapujeme dva prolínající se světy chodců. Jedním z nich je uspěchaný člověk, který je vděčný za každou městskou zkratku. Druhým je kontemplující člověk, který má čas se zastavit a pozorovat baziliku odrážející se na hladině navrženého vodního prvku v podobě uměleckého díla. Dílo má tvar meandrujícího říčního ramene s tokem směrem k bazilice.