Územní plán je mapou, která určuje, kde, co a jak se může v Brně stavět. Ukazuje, kde budou plochy chráněny pro určitý typ využití, jaká má být v oblasti výšková úroveň i typ zástavby. Jak jeho jednotlivé barvy, grafické prvky i identifikátory číst?
Územní plán člení celé území Brna na plochy, které dělí podle využití. Plochy stabilizované, kde územním plánem stanovené využití území vychází z jeho dosavadního charakteru a potvrzuje jej, jsou značeny sytými barvami. Plochy změn (jinak také plochy návrhové) jsou překryty bílou křížovou šrafou a na první pohled působí světlejší oproti plochám stabilizovaným. Tyto se dále člení na plochy zastavitelné nově určené k zastavění, plochy přestaveb určené k obnově i ke změně stávající zástavby na nové využití a plochy změn v krajině.
Ukázka návrhu nového Územního plánu města Brna – výřez z Hlavního výkresu v části centra města v měřítku 1:10 000
Rozvojovou lokalitou je část území vymezená v územním plánu, která je určena k zástavbě či přestavbě, a poznáme ji podle ohraničení zubatou čarou. V tzv. kartách lokalit, které nalezneme v textové části územního plánu, jsou pro ně určeny zpřesňující podmínky využití na uspořádání a využití území. Rozvojových lokalit je v územním plánu vymezeno více než 300.
Lokalita Pod Dubovou v Jundrově – vlevo výřez z Hlavního výkresu, vpravo karta lokality
Podle způsobu (funkčního) využití se plochy dělí na 18 typů a rozeznat je lze podle barev. Mezi nimi lze uvést plochy bydlení, plochy veřejné vybavenosti, plochy sportu, plochy výroby a skladování, plochy dopravní infrastruktury, plochy městské zeleně, plochy rekreace, plochy zemědělské aj.
Vybrané části legendy Hlavního výkresu návrhu nového územního plánu
Oproti stávajícímu územnímu plánu umožní nový územní plán přehlednější orientaci díky systémovému identifikátoru jednotlivých oblastí, ze kterého bude jasné, jaká má být v oblasti výšková úroveň a struktura zástavby. Naleznete ho vždy napsaný na každé z ploch.
Půjde o mapu pracující v měřítku 1:10 000, kde bude 1 milimetr odpovídat 10 metrům skutečného města. Nový územní plán tak neurčuje podrobná řešení pozemků či jednotlivých budov, ale zaměřuje se na rozvoj celého města i charakter a využití jeho lokalit. V dokumentu tak nalezneme plochy určené pro výstavbu obytných čtvrtí, vedení dopravních staveb či technické infrastruktury, ale nikoli přesné umístění budov, stromů nebo laviček.
Sjednocování ploch v měřítku 1:10 000 – vlevo letecký 3D pohled, vpravo fotografie místa a výřez z Hlavního výkresu
V novém územním plánu jsou zapracovány základní prvky současného plánování měst. Namísto přeurčenosti je upřednostněna flexibilita, namísto pohledu na město jako stroj je dán přednost pohledu město jako vyvíjející se organismus. Současné plánování měst totiž vychází z principu, že rozvoj velkého města není možné navrhnout do detailu. Zpravidla tak jsou na výkrese zobrazovány plochy, které mají více než 5000 m2. Územní plán například nezobrazuje všechny ulice, drobné plochy zeleně, technickou vybavenost, jako jsou některé trafostanice, vodárenské objekty apod., ale sjednocuje je do ploch, kde je zobrazena jejich převažující funkce.
Prostor před Domem umění a přilehlý park Koliště I dostanou v budoucnu novou podobu. Kancelář architekta města Brna vyhlásila v druhé polovině roku 2022 krajinářsko-architektonickou soutěž, v níž odborná porota z celkem sedmi návrhů zvolila jako vítězný ten od ateliéru M2AU. Výstava v Domě pánů z Kunštátu, která potrvá od 22. března do 9. dubna 2023, nyní brněnské veřejnosti představí vítězný budoucí plán i další soutěžní návrhy. Součástí výstavy budou také doklady zachycující historický vývoj daného území.
Náměstí Republiky jako reprezentativní, přívětivý a bezpečný centrální veřejný prostor odpovídající významu místa, který bude Brňanům dobře sloužit. Takový měl být cíl urbanisticko-architektonické soutěže, součástí jejíž přípravy byla i dvě veřejná setkání a online anketa zaměřená na připomínky i požadavky zdejších obyvatel, uživatelů a návštěvníků. Dnes vedení města rozhodlo v dalším průběhu soutěže nepokračovat, ale naopak upravit prostor náměstí po realizaci opravy sítí, které jsou plánovány na roky 2025-2026.
Park Koliště jako zelený pokoj centra Brna. S ním propojený Dům umění využívající ještě lépe své okolí. A na celou lokalitu plynule navazující Malinovského náměstí i historické centrum města. To jsou základní prvky vítězného návrhu od ateliéru M2AU, který na konci roku 2022 vybrala odborná porota krajinářsko-architektonické soutěže. Budoucí plány na proměnu okolí Domu umění, další soutěžní návrhy i historický kontext celého místa budou k vidění na výstavě v Domě pánů z Kunštátu od 22. března do 9. dubna. Vstupné dobrovolné.