08 Jak připomínkovat návrh územního plánu?

Publikováno: 10.6.2020

Návrh nového územního plánu si můžete prohlížet už od 24. března a od stejného data je k němu také možné do 30. června uplatňovat vaše požadavky. K tomu slouží námitky a připomínky. Kdo všechno se může do veřejného projednání zapojit a jak je možné si připomínkování ulehčit? Odpovídáme v dalším dílu seriálu o návrhu nového územního plánu.

08 Jak připomínkovat návrh územního plánu?

Kdo může podávat připomínky a námitky?

Podat připomínku může kdokoliv, tedy nejen Brňané, ale také obyvatelé jiných měst a obcí, nebo spolky. Námitku mohou podat pouze vlastníci pozemků a staveb dotčených návrhem řešení, oprávnění investoři a zástupci veřejnosti.

Dotčenými osobami jsou vlastníci pozemků a staveb dotčených návrhem řešení, oprávnění investoři a zástupci veřejnosti. Dotčený pozemek či stavba je pak takovou nemovitostí, která může být dotčena novou podobou územního plánu. A to nejen přímým sousedstvím s plochou, kde byla např. navržena nová výstavba, ale také navrženou komunikací v její blízkosti.

Zástupce veřejnosti je v případě Brna fyzická nebo právnická osoba, která je zmocněna minimálně 200 občany města k zastupování ve věcně shodné připomínce k návrhu a může tak podat námitku k návrhu územního plánu.

Lhůta pro podání námitek a připomínek skončí 30. června 2020 (včetně). O povinných náležitostech podání se informujte na webu www.upmb.brno.cz, kde se dozvíte také podrobnosti o způsobech doručení připomínek a námitek. Využít můžete také také aplikaci „PUPík“, ta vám ulehčí podání námitek i připomínek, vytvoří vám formulář dle správního řádu a zajistí podobu vyžadovanou úřady.

Kdo připomínky a námitky vypořádá?

Pořizovatel, tedy Odbor územního plánování a rozvoje Magistrátu města Brna, ve spolupráci s určeným zastupitelem a zpracovatelem územního plánu.  Na základě vypořádání připomínek a námitek pak zpracovatel upraví návrh nového územního plánu. To však neznamená, že všechny připomínky a námitky musí být vypořádány pro žadatele příznivě. Zapracování například nemusí umožnit legislativa, další připomínky dotčených orgánů státní správy apod.

Pokud vás zajímá, zda byla vámi podaná připomínka nebo námitka vypořádána, můžete se obrátit na pořizovatele.  Především je ale nutné ji stihnout poslat ve stanovené lhůtě, v opačném případě totiž není možné se jí zabývat.

Jak se ještě zapojit do projednávání územního plánu?

S návrhem územního plánu se můžete seznámit na jeho veřejném projednání, které je naplánováno na pondělí 22. a úterý 23. června 2020, vždy od 15.00 na brněnském výstavišti. Obě veřejná projednání budou mít stejný průběh. V první části představí zástupci pořizovatele (město Brno) a zpracovatele (KAM) obsah návrhu územního plánu. V následující fázi bude ponechán prostor veřejnosti, která může dokument připomínkovat či se na cokoliv zeptat. Podrobnosti naleznete ve veřejné vyhlášce.

V roce 2021 se počítá také s opakovaným veřejným projednáním. Na základě vznesených připomínek a námitek bude totiž nutné provést v návrhu územního plánu tzv. podstatné úpravy. Právě opakované veřejné projednání se už zaměří pouze na ně. Druhým důvodem je pak plánovaná aktualizace nadřazeného „krajského územního plánu“, která na základě Územní studie pro Brno a okolí navrhuje optimální podobu dopravního uspořádání. Její schválení krajskými zastupiteli je očekáváno na podzim 2020.  Návrh brněnského územního plánu projednávaný v roce 2020 například formou územních rezerv počítá s více variantami trasování silnice X43. Schválená aktualizace by do její budoucí podoby vnesla jasné rozhodnutí závazné pro brněnský územní plán a v opakovaném veřejném projednání by se tak projevily i změny vycházející z rozhodnutí krajských zastupitelů.

Máte k návrhu územního plánu další dotazy?

Psát otázky můžete pořizovateli na e-mailovou adresu pripravovanyupmb@brno.cz, zavolat můžete také na bezplatnou telefonní linku brněnského magistrátu 800 411 400.

Další články

Nová podoba Ponavy: Zapojte se do proměny lokality Za Lužánkami

Nová podoba Ponavy: Zapojte se do proměny lokality Za Lužánkami

16.9.2024

Brno připravuje revitalizaci oblasti Ponava, která zahrnuje území bývalého sportovního areálu Za Lužánkami. Místu dříve pravidelně zaplňovaném nadšenými davy chce vdechnout nový život a vytvořit zde atraktivní část města. Blížící se demolice stávajícího fotbalového stadionu, který je kvůli rozsáhlým stavebním a statickým vadám nevyužitelný, otevírá příležitost pro nový přístup.

Výstava: Historická centra v historickém centru

Výstava: Historická centra v historickém centru

12.9.2024

Historická centra třinácti měst pohledem studentů a studentek. Které urbanistické detaily sdílí Třebíč s Jihlavou? Liší se prvky celoměstského významu Kroměříže a Mikulova? A co urbanistické i architektonické hodnoty Olomouce, Prachatic či Vyškova?

Procházka: Proměny okolí historického centra

Procházka: Proměny okolí historického centra

Vydejte se s námi do okolí historického centra Brna, které prošlo, prochází a bude procházet architektonickou či urbanistickou proměnou. Od Moravského náměstí s úspěšnou realizací veřejného parku s vodním zrcadlem přes park obklopující Dům umění, který se změní dle vítězného návrhu architektonické soutěže, či ulici Benešovu s plánovanou rekonstrukcí až po nově vznikající čtvrť Trnitá. Akce proběhne jako součást festivalu Den architektury.