Otázka, která neustále hýbe Brnem. K jaké variantě se přiklonit? Kde bude nádraží lepší, dostupnější a příjemnější? Ale ono to není vše. Připravili jsme pro vás první výstavu Kanceláře na toto ožehavé téma. Navíc přímo mezi vámi, v ulicích města Brna.
Nádraží pod Petrovem a u řeky
Tématem první výstavy, kterou KAM uspořádala s brněnským magistrátem, byl ne/přesun hlavního vlakového nádraží. Konala se v září 2016 jako informační kampaň před referendem o poloze železničního uzlu. Na několika místech ve městě Brně vyrostly informační panely. Zájemci na nich našli informace o obou variantách umístění nádraží (tedy ve stávající i odsunuté poloze), přesněji řečeno prezentaci vítězného projektu urbanistické soutěže „Budoucnost centra Brna“ (UNIT architekti, Praha) a nejzdařilejší urbanistické studie v souběžně vypracované zakázce „Budoucnost centra města Brna ve variantě přestavby železničního uzlu Brno „Řeka“ (Sdružení Ivan Koleček – Pavel Jura, architekti Lausanne – Brno).
Podrobnější informace o prezentaci najdete ZDE.
Základní principy, cíle a témata Brněnských stavebních předpisů? Pro odbornou veřejnost připravujeme na 14. června setkání u kulatého stolu, jehož součástí bude také prostor pro diskusi a podněty.
Ochrana Brňanů před přívalovými dešti, zlepšení stavu podzemních vod i mikroklimatu, ale také zvýšení odolnosti města vůči změnám klimatu. Nejen to mají přinést pilotní projekty zaměřené na hospodaření se srážkovými vodami v sedmi městských částech. Na základě již hotové studie proveditelnosti budou vypracovány projektové dokumentace pro realizaci konkrétních opatření. Brněnští zastupitelé na to odsouhlasili zajištění potřebných financí z rozpočtu města. Nositelem projektu je Kancelář architekta města Brna (KAM).
Na základě pokynů od Zastupitelstva města Brna z června 2022 aktuálně dochází k opakovanému procházení připomínek městských částí. Diskutovány jsou také další aktuální informace z předmětných území. V tuto chvíli proběhlo jednání se sedmi z nich, dalších 22 je naplánováno.