Praha, New York, Moskva, Santa Monica, Los Angeles. To jsou města, kde žil a pracoval architekt Michal Sedláček. Po pětadvaceti letech v zahraničí se vrátil zpět do svého rodného Brna, kde už třetím rokem vede Kancelář architekta města. Výstava s podtitulem „nástup do třetí třetiny“ představí jeho dosavadní kariéru architekta, pedagoga a ředitele. Lidé ji mohou navštívit od 15. listopadu do 6. prosince 2019 v brněnském Urban centru vedle Staré radnice.
Výstava hlavního architekta Brna Michala Sedláčka představí projekty jeho dosavadní kariéry napříč kontinenty. Od jeho newyorských začátků, po spolupráci se světově uznávaným architektem Frankem Gehrym až po jeho vlastní projekty, které vznikaly pod značkou architektonické firmy Aedas.
Brněnský rodák Michal Sedláček vystudoval Fakultu architektury VUT v Brně a Školu architektury na AVU v Praze. V květnu 1990 odletěl do New Yorku, po třech letech se přestěhoval do Moskvy. Po návratu do USA pracoval v Los Angeles u architekta Franka Gehryho, který je v Česku znám především jako spoluautor Tančícího domu. Podílel se mimo jiné na návrhu koncertní haly Walta Disneyho nebo Muzea tolerance v Jeruzalémě. V roce 2008 založil v Los Angeles pobočku firmy Aedas, která patří mezi deset největších architektonických firem na světě. Vedl ji až do jara 2016, kdy zvítězil ve výběrovém řízení na ředitele Kanceláře architekta města Brna.
Získat návrh proměny prostranství před nákupním centrem i přestavby bývalého objektu Tepláren na zařízení pro sport, volný čas a kulturu – takový byl cíl architektonické soutěže, kterou pro městskou část Brno – Nový Lískovec uspořádala Kancelář architekta města Brna. Odborná porota se během svého zasedání rozhodla udělit dvě druhá místa a takový výsledek schválila minulý týden rada městské části. Výsledná podoba lokality tak vzejde z dalšího jednání s oběma soutěžními týmy, jejichž návrhy se umístily nejvýše.
Salon dřevostaveb je největší nesoutěžní přehlídka toho nejlepšího, co vzniklo v oblasti nejen tuzemské dřevěné architektury. V GALERII! VSTUPTE si můžete prohlédnout výběr dvou desítek staveb zahrnující širokou škálu realizací – od těch nejmenších, drobných, které se skrývají v lese nebo doplňují ráz české krajiny, přes chatky, rodinné domy až po větší administrativní sídla společností. Spojujícím prvkem všech je jediný udržitelný a neustále dorůstající stavební materiál – dřevo.
Budova I se stala novou dominantou Dornychu i areálu Vlněny. Ambici oslovit má svým vstupem do celého komplexu, předsunutým parterem s obchodními prostory, okolím zrcadlícím se ve zvlněné fasádě i výraznou konzolou s podhledem se vzhledem nerezového plechu. A právě do této budovy vedla naše společná květnová procházka za architekturou. Průvodcem nám byl spoluautor budovy architekt Václav Hlaváček ze Studia acht.