Výstava Špitálka: Proměny chytré čtvrti

Publikováno: 27.5.2019
31
čvc

Mezinárodní ideová soutěž na proměnu části areálu tepláren v ulici Špitálka i jeho okolí přinesla městu nová a neotřelá řešení z různých koutů světa – Polska, Litvy, Velké Británie, Belgie, Japonska i Singapuru. Všech sedmadvacet návrhů si můžete prohlédnout na výstavě v Urban centru na Staré radnici do 31. července 2019. Vstup je zdarma.

  • Mečová 5, Brno
  • PO - PÁ 10:00 - 12:00 a 13:00 - 18:00
Výstava Špitálka: Proměny chytré čtvrti

Čtvrť s plochami pro bydlení, práci i volný čas, kam se nastěhují až čtyři tisíce lidí a kterou oživí Nová městská třída lemovaná prodejnami a obsluhovaná novou trolejbusovou linkou. Tak bude jednou vypadat území mezi železniční tratí a ulicemi Koliště, Cejl, Radlas a Špitálka. Najít co nejlepší řešení k proměně rozlehlé nevyužívané lokality obklopující teplárny v tzv. chytrou čtvrť mají pomoci právě výsledky mezinárodní ideové soutěže. Výsledky město využije pro zadání územní studie a následnou změnu územního plánu.

Důležitým prvkem celé soutěže bylo i zaměření soutěžních návrhů na principy chytrého města. Jak se můžete přesvědčit na vystavených návrzích, nešlo pouze o prověření inovativních technologií, ale také o vliv na životní prostředí, zachování génia loci, kvalitní ulice sloužící lidem nebo přirozeně naplánovanou proměnu území.

První cenu udělila porota složená z českých i zahraničních odborníků pražské architektonické kanceláři Aulík Fišer architekti. Zaujala je rozmanitá veřejná prostranství, hustá síť stezek pro pěší a cyklisty i přiměřené měřítko ulic a bloků zástavby. Autoři navrhli okruh městských parků propojený s nábřežím Svitavy a ve svém návrhu citlivě pracovali také se stávajícími průmyslovými budovami. Na výstavě se spolu s dalšími představí také návrh ateliéru Pelčák a partner architekti, který získal druhou cenu, a třetí oceněný návrh od autorského týmu Ing. arch. Veroniky Kubalcové, Ing. arch. Jany Liptákové a Ing. arch. Evy Kovářové.

Sledujte náš facebook zde.

 

Další články

Mandloňový sad prostupující devět bílých bloků. Odborná porota vybrala nejlepší návrh v soutěži na Poctu královně Elišce Rejčce

Mandloňový sad prostupující devět bílých bloků. Odborná porota vybrala nejlepší návrh v soutěži na Poctu královně Elišce Rejčce

4.4.2024

Bílé bloky symbolizující život i dílo královny Elišky Rejčky a s nimi propojený parčík pravidelně vysazených mandloní, to vše zasazeno do širší travnaté plochy. Takové je základní rozvržení odbornou porotou nejlépe hodnoceného návrhu od Michala Palaščaka a Heleny Lukášové, kterému byla udělena 2. cena v architektonicko-výtvarné soutěži pořádané ve spolupráci Kanceláře architekta města Brna (KAM) a Odboru kultury brněnského magistrátu. Na základě rozhodnutí odborné poroty 1. cena udělena nebyla. Výsledky soutěže včera projednala Rada města Brna na své schůzi. Veřejnost si bude moci všech 34 návrhů prohlédnout na výstavě v Urban centru na Staré radnici, a to od druhé poloviny května.

Světový den vody ve znamení připravované nové podoby svitavského nábřeží

Světový den vody ve znamení připravované nové podoby svitavského nábřeží

22.3.2024

Práce na přípravě projektové dokumentace přírodě blízkých protipovodňových opatření zahájily společnosti Dopravoprojekt Brno a HG partner. Konkrétně se jedná o úsek začínající v blízkosti mostu u ulice Křenová vedoucí až k pravobřežnímu náhonu nad jezem Edler u Maloměřického mostu. Podklady nezbytné pro povolení stavebního záměru by mělo město Brno získat v roce 2025.

Procházka: Do výtvarných ateliérů

Procházka: Do výtvarných ateliérů

Dubnová procházka za architekturou nás zavedla do nové budovy ateliérů Katedry výtvarné výchovy na Pedagogické fakultě MU. Zajímavá stavba se skládá ze tří kvádrů a výškově různých pater s terasou. Místnosti jsou koncipované jako tvůrčí laboratoře s dostatečným úložných prostorem, přiznanými konstrukčními prvky a přirozeným i umělým osvětlením potřebným k výtvarné činnosti.