Mezinárodní ideová soutěž na proměnu části areálu tepláren v ulici Špitálka i jeho okolí přinesla městu nová a neotřelá řešení z různých koutů světa – Polska, Litvy, Velké Británie, Belgie, Japonska i Singapuru. Všech sedmadvacet návrhů si můžete prohlédnout na výstavě v Urban centru na Staré radnici do 31. července 2019. Vstup je zdarma.
Čtvrť s plochami pro bydlení, práci i volný čas, kam se nastěhují až čtyři tisíce lidí a kterou oživí Nová městská třída lemovaná prodejnami a obsluhovaná novou trolejbusovou linkou. Tak bude jednou vypadat území mezi železniční tratí a ulicemi Koliště, Cejl, Radlas a Špitálka. Najít co nejlepší řešení k proměně rozlehlé nevyužívané lokality obklopující teplárny v tzv. chytrou čtvrť mají pomoci právě výsledky mezinárodní ideové soutěže. Výsledky město využije pro zadání územní studie a následnou změnu územního plánu.
Důležitým prvkem celé soutěže bylo i zaměření soutěžních návrhů na principy chytrého města. Jak se můžete přesvědčit na vystavených návrzích, nešlo pouze o prověření inovativních technologií, ale také o vliv na životní prostředí, zachování génia loci, kvalitní ulice sloužící lidem nebo přirozeně naplánovanou proměnu území.
První cenu udělila porota složená z českých i zahraničních odborníků pražské architektonické kanceláři Aulík Fišer architekti. Zaujala je rozmanitá veřejná prostranství, hustá síť stezek pro pěší a cyklisty i přiměřené měřítko ulic a bloků zástavby. Autoři navrhli okruh městských parků propojený s nábřežím Svitavy a ve svém návrhu citlivě pracovali také se stávajícími průmyslovými budovami. Na výstavě se spolu s dalšími představí také návrh ateliéru Pelčák a partner architekti, který získal druhou cenu, a třetí oceněný návrh od autorského týmu Ing. arch. Veroniky Kubalcové, Ing. arch. Jany Liptákové a Ing. arch. Evy Kovářové.
Sledujte náš facebook zde.
Nahlédněte s námi do jednoho z prvních moravských příkladů funkcionalismu. Červnová procházka za architekturou povede do budovy od Ernsta Wiesnera původně určené pro Union banku a od roku 1950 využívané Československým rozhlasem. Zaměříme se na výsledky nedávné kompletní rekonstrukce podle návrhu architektů z brněnského ateliéru Tišnovka pod vedením Miloše Klementa. Čekat nás budou také ikonické části budovy, jako je elegantní schodiště nebo terasa s unikátním výhledem na Brno.
Základní principy, cíle a témata Brněnských stavebních předpisů? Pro odbornou veřejnost připravujeme na 14. června setkání u kulatého stolu, jehož součástí bude také prostor pro diskusi a podněty.
Ochrana Brňanů před přívalovými dešti, zlepšení stavu podzemních vod i mikroklimatu, ale také zvýšení odolnosti města vůči změnám klimatu. Nejen to mají přinést pilotní projekty zaměřené na hospodaření se srážkovými vodami v sedmi městských částech. Na základě již hotové studie proveditelnosti budou vypracovány projektové dokumentace pro realizaci konkrétních opatření. Brněnští zastupitelé na to odsouhlasili zajištění potřebných financí z rozpočtu města. Nositelem projektu je Kancelář architekta města Brna (KAM).