Kde a jak se potkává ideální představa o fungování fiktivního města Urbania s realitou rozvoje Brna? V druhé části výstavy Urbania vám v prostorách Staré radnice od 6. do 30. září na příkladech brněnských realizací ukážeme, jak se principy dobré správy města propisují do významných městských projektů.
Fiktivní město Urbania. Na 120 minut se v brněnské káznici na Cejlu můžete stát správci města. Úspěšná výstava, kterou do Brna zapůjčil pražský Institut plánování a rozvoje a na které spolupracovala řada uznávaných českých umělců a designérů, představuje na vybraných situacích a projektech 8 principů rozvoje města.
Na prohlídku můžete vyrazit již od 6. září a ve skupince 8 účastníků se po zhlédnutí výstavy zapojit do řízené debaty.
Výstava je přístupná pouze po předchozí registraci na stránkách urbania.brno.cz. Vstup zdarma.
Nahlédněte s námi do jednoho z prvních moravských příkladů funkcionalismu. Červnová procházka za architekturou povede do budovy od Ernsta Wiesnera původně určené pro Union banku a od roku 1950 využívané Československým rozhlasem. Zaměříme se na výsledky nedávné kompletní rekonstrukce podle návrhu architektů z brněnského ateliéru Tišnovka pod vedením Miloše Klementa. Čekat nás budou také ikonické části budovy, jako je elegantní schodiště nebo terasa s unikátním výhledem na Brno.
Základní principy, cíle a témata Brněnských stavebních předpisů? Pro odbornou veřejnost připravujeme na 14. června setkání u kulatého stolu, jehož součástí bude také prostor pro diskusi a podněty.
Ochrana Brňanů před přívalovými dešti, zlepšení stavu podzemních vod i mikroklimatu, ale také zvýšení odolnosti města vůči změnám klimatu. Nejen to mají přinést pilotní projekty zaměřené na hospodaření se srážkovými vodami v sedmi městských částech. Na základě již hotové studie proveditelnosti budou vypracovány projektové dokumentace pro realizaci konkrétních opatření. Brněnští zastupitelé na to odsouhlasili zajištění potřebných financí z rozpočtu města. Nositelem projektu je Kancelář architekta města Brna (KAM).