Nové parky a rekreační plochy, atraktivní promenáda kolem Brněnské přehrady i rozšíření centra Bystrce. Tyto a další ideje představili architekti jako součást řešení brněnského úseku silnice X43. Prohlédnout si je teď můžete na výstavě v brněnském Urban centru od 6. do 28. srpna.
X43 třikrát jinak: výstava urbanisticko-dopravních studií
6. srpna – 28. srpna 2020
Urban centrum Brno, Stará radnice, Mečová 5
PO – PÁ 10:00 – 12:00 a 13:00 – 18:00
Vstup zdarma
Podobu silnice X43 hledá město i kraj už přes deset let. Město si proto na základě pokladů Jihomoravského kraje nechalo zpracovat tři studie. Cílem bylo prověřit, jak by mohla vypadat silnice X43 od mimoúrovňové křižovatky Bosonohy, přes Bystrc až po městskou část Kníničky. Vzhledem k tomu, že velká část trasy vede rekreační a obytnou oblastí, bylo snahou architektů najít taková řešení, která budou maximálně ohleduplná k lidem a okolní krajině a současně pomůžou dalšímu rozvoji území. Studie poslouží jako podklad pro přípravu další územně plánovací dokumentace.
„Každý tým přináší jiné řešení, od parkových úprav, doplnění sportovní vybavenosti až po výstavbu nového centra pro obyvatele Bystrce. Vzhledem k tomu, že silnice povede v blízkosti zástavby převážně v tunelu, bude možné nad ní vytvořit například nový park propojující Bystrc s Přístavištěm, a vylepšit tak přístup k Brněnské přehradě,“ doplnil David Zajíček, vedoucí oddělení Veřejného prostoru Kanceláře architekta města Brna.
Zpracovateli studií jsou týmy knesl kynčl architekti a Projektová kancelář Ossendorf, Sdružení Pelčák a partner architekti a HBH Projekt a Ing. arch. Pavel Jura ve spolupráci s FAST VUT. Studie byly zadány formou veřejné zakázky, kterou pro město připravila Kancelář architekta města Brna. Výstupy odevzdali architekti začátkem června.
Více i na našem webu kambrno.cz/x43.
Brno připravuje revitalizaci oblasti Ponava, která zahrnuje území bývalého sportovního areálu Za Lužánkami. Místu dříve pravidelně zaplňovaném nadšenými davy chce vdechnout nový život a vytvořit zde atraktivní část města. Blížící se demolice stávajícího fotbalového stadionu, který je kvůli rozsáhlým stavebním a statickým vadám nevyužitelný, otevírá příležitost pro nový přístup.
Historická centra třinácti měst pohledem studentů a studentek. Které urbanistické detaily sdílí Třebíč s Jihlavou? Liší se prvky celoměstského významu Kroměříže a Mikulova? A co urbanistické i architektonické hodnoty Olomouce, Prachatic či Vyškova?
Vydejte se s námi do okolí historického centra Brna, které prošlo, prochází a bude procházet architektonickou či urbanistickou proměnou. Od Moravského náměstí s úspěšnou realizací veřejného parku s vodním zrcadlem přes park obklopující Dům umění, který se změní dle vítězného návrhu architektonické soutěže, či ulici Benešovu s plánovanou rekonstrukcí až po nově vznikající čtvrť Trnitá. Akce proběhne jako součást festivalu Den architektury.