Oblasti brněnských brownfieldů, jejich potenciál, strategie a překážky rozvoje i zkušenosti z Prahy. Taková byla témata jedenáctého setkání Brněnské ozvučné desky v pátek 20. září 2019. Akce pořádaná primátorkou města Brna spolu s Kanceláří architekta města Brna se uskutečnila v rekonstruované budově ZET.office, první stavbě Nové Zbrojovky ukazující další cestu proměny tohoto dříve průmyslového areálu.
Rozlehlé areály, které mají svůj genius loci a často ležící blízko centra města. Brownfieldy, lokality, které i přes svůj velký potenciál pro bydlení, služby, odpočinek či zábavu přispívající k vizi města krátkých vzdáleností často leží ladem a nepodařilo se je dostatečně využít. Realizace zdejších projektů není jednoduchá, jako bývalé průmyslové oblasti si s sebou totiž nesou také velkou spoustu problémů. A právě o cestách proměny brownfieldů, zkušenostech z Prahy i současném vývoji v Brně diskutovali na 11. setkání Brněnské ozvučné desky odborníci mnoha profesí.
Úvodní slovo setkání pronesli primátorka města Brna Markéta Vaňková a městský architekt Michal Sedláček. Tomáš Černák z Kanceláře architekta města Brna a Iveta Štarhová z Odboru strategického rozvoje a spolupráce brněnského magistrátu zahájili blok přednášek Analýzou brownfieldů a představením strategie města Brna pro jejich rozvoj. O plánované proměně brownfieldu na příkladu Územní studie Špitálka promluvil radní města Brna Filip Chvátal. Zkušenosti z Prahy představil Ondřej Boháč, ředitel Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy, a s konkrétním projektem Smíchov City ho doplnil Igor Klajmon, ředitel pro development Sekyra Group. Blok přednášek zakončil Ladislav Všetečka, vedoucí projektu Nová Zbrojovka z CPI Property Group.
Druhá část setkání byla vyhrazena diskuzi. Účastníci se ve dvou skupinách postupně věnovali strategii a překážkám rozvoje brownfieldů.
Platforma Brněnské ozvučné desky slouží k tomu, aby otázky plánování budoucího rozvoje města Brna i řešení jeho aktuálních problémů mohly být pravidelně diskutovány osobnostmi a odborníky různého profesního zaměření. Nejsilnější stránkou tohoto diskuzního formátu je právě názorová pestrost skupiny pozvaných hostů, mezi kterými jsou politici, úředníci, architekti, investoři, aktivní i odborná veřejnost, nebo osobnosti města Brna. Zástupci samosprávy i vedení města tak mohou získat podnětná doporučení, zpětnou vazbu a dozvědět se průřez názorů k aktuálním tématům v oblasti plánování a tvorby města.
Fotogalerii z 11. Brněnské ozvučné desky naleznete zde.
Nový ambroň na Starobrněnské sázíme podle nejnovějších zahradnických poznatků do speciálního strukturálního/strukturního substrátu s biouhlem. Chceme, aby se tento materiál při současném použití nových technologických postupů objevoval co nejvíce i při dalším vysazování stromů v Brně. Stejně jako zajištění většího prostoru pro kořenový systém stromu a jeho budoucí růst.
Přijďte s námi oslavit novou podobu části třídy Kapitána Jaroše. Tento veřejný prostor získal díky dočasným úpravám klidovou zónu s místy k posezení i ke hře. Akce nabídne pestrý celodenní program, jehož součástí bude například komunitní cyklojízda, ranní jóga, společný brunch, hudební vystoupení, slavnostní přestřižení pásky a panelová diskuze s odborníky.
Brněnská přehrada patří mezi vyhledávané cíle jak Brňanů a Brňanek, tak turistů a turistek, její břehy obklopují chatové osady a místa na trávení volného času se vším vybavením k tomu potřebným. Tato oblast není zcela napojena do kanalizační sítě města. Radní dnes na svém zasedání schválili investiční záměr na odkanalizování pravé strany břehu nádrže.