Devátá Brněnská ozvučná deska se uskutečnila v pátek 26. ledna 2018 v nově zrekonstruované budově Tržnice na Zelném trhu. Téma bylo aktuální – Železniční uzel Brno a dvě varianty přestavby brněnského nádraží. Organizátorem platformy je primátor města Brna a Kancelář architekta města.
Úvodní slovo pronesl společně s ředitelem Kanceláře architekta města Brna náměstek primátora Martin Ander. Poté městský architekt Michal Sedláček zahájil program první prezentací na téma Železniční uzel Brno – jak dál?
Druhou prezentaci přednesl dopravní specialista KAM Martin Všetečka, který rozebral možnosti přestavby brněnského železničního uzlu z pohledu dopravy. O tom, jaký vliv bude mít přestavba ŽUB na ekonomický rozvoj města, hovořil architekt Lukáš Makovský, vedoucí Kanceláře strategie a rozvoje IPR Praha.
Druhá část setkání byla vyhrazena diskuzi ve dvou skupinách. Účastníci se věnovali také výběru hlavních kritérií pro vyhodnocení nejvýhodnější varianty přestavby ŽUB.
Brněnská ozvučná deska (BOD) je diskuzní platforma, prostřednictvím které primátor a radní získávají zpětnou vazbu k důležitým otázkám v oblasti plánování a tvorby města. K debatám je primátorem a Kanceláří architekta města Brna zvána různorodá skupina osobností a odborníků, kteří v diskuzích nad konkrétními tématy formulují doporučení pro následný postup samosprávy města. Nejsilnější stránkou tohoto diskuzního formátu je názorová pestrost skupiny pozvaných hostů: jsou mezi nimi architekti, inženýři, vědci, manažeři, umělci, podnikatelé, ekonomové, sociologové, ale i soukromí investoři či aktivisté.
Fotogalerie z 9. Brněnské ozvučné desky naleznete ve Fotolagerii.
Přinášíme kompletní záznamy prezentací a následných skupinových diskuzí.
Novela energetického zákona, kterou včera schválila Poslanecká sněmovna, vážně omezuje pravomoci tří největších měst Česka při regulaci umisťování technické infrastruktury. Tento krok do budoucna sníží kvalitu života, neboť může mít zásadní negativní dopad na urbanismus měst, veřejná prostranství a zeleň. Vedení Brna ve spolupráci s dalšími radnicemi a odbornými organizacemi apeluje na nápravu celé situace a je i nadále připraveno podniknout veškeré kroky k navrácení pravomocí a obnovení dosavadního rozsahu regulací.
Analytická část Městského standardu uličních stromořadí je hotová a v současnosti probíhají práce na návrhu úprav. Předchozí rok byl přitom ve znamení koncepčních příprav zadání a referenčního průzkumu několika vybraných stromořadí. Dokument se po svém dokončení zaměří na stromy v uličním prostoru a bude sloužit jako nástroj pro plánování, výsadbu a péči o ně.
Město Brno se na základě rozhodnutí svých radních ohrazuje proti návrhu novely stavebního zákona, která by významně omezila pravomoci v oblasti městských stavebních předpisů. Návrh, který byl do zákona připojen jako tzv. přílepek v souvislosti se změnou energetického zákona, se nyní vrací k projednání do Poslanecké sněmovny. Je potřeba, aby byla zachována kompetence velkých měst vysazovat stromy v ulicích a regulovat výstavbu na svém území.