Přes třicet uznávaných architektů, urbanistů a projektantů se sešlo, aby společně hledali podobu nové Jižní čtvrti v Brně. Zcela nová část města má vyrůst na území o velikosti zhruba 140 hektarů, v těsném sousedství historického centra, s novým hlavním nádražím, byty, parky a oživeným nábřežím řeky Svratky.
Odborníky přizvala ke spolupráci Kancelář architekta města Brna, která pro ně uspořádala urbanistický workshop. Konal se ve dnech 28. a 29. listopadu v Malém Špalíčku v Brně. Výstupy teď KAM využije při aktualizaci územní studie Jižní čtvrti, kterou dokončí začátkem příštího roku.
Územní studie bude dále sloužit městu jako podklad pro rozhodování v území, pro návrh nového územního plánu a jako východisko pro architektonické soutěže. „Úkolem účastníků bylo hledat řešení nové Jižní čtvrti, na základě kterých bude možné dotvořit plán pro tuto novou čtvrť. Pozvali jsme odborníky, kteří už mají s územím zkušenosti, mezi nimi také autory vítězných návrhů z urbanistických soutěží na území ve variantě nádraží pod Petrovem a u řeky. Účastníkům jsme dali podmínku, aby navržené úpravy nové čtvrti byly reálné a proveditelné v dohledné budoucnosti,“ řekl ředitel Kanceláře architekta města Brna Michal Sedláček.
Architekti při navrhování vycházeli z nových skutečností v území jako jsou nové investiční záměry, protipovodňová opatření nebo ideje z urbanistických studií a soutěží. „Výsledkem workshopu jsou ideje a skici toho, jak by se mohl územní plán města upravit. Všichni odborníci se shodli na tom, že nová Jižní čtvrť má obrovský potenciál. Je potřeba, aby měla smíšené využití a aby zde město vybudovalo co nejlepší veřejná prostranství. Naším úkolem je nyní výstupy z workshopu znovu projít a rozhodnout, které z nich použít pro územní studii, na které pracujeme,“ shrnul Sedláček.
Workshopu se zúčastnili zástupci z ateliérů Burian-Křivinka, Chybik+Kristof, EA architekti, Atelier RAW, 4ct, consequence forma a Platforma architekti. Dále architekti Michal Palaščák, Petr Pelčák, Antonín Hladík, Jaroslav Dokoupil, Dušan Novotník, projektant Petr Soldán nebo krajinářský architekt Zdeněk Sendler. Zastoupeni byli i vítězové urbanistických soutěží Pavel Jura a pražské studio UNIT architekti. Hostem workshopu byl také americký urbanista a krajinářský architekt Mark Johnson, který spolupracoval na návrhu části území nad ulicí Opuštěná.
Workshop je v pořadí druhá akce pro odbornou veřejnost, kterou pořádala kancelář městského architekta. V říjnu připravila seminář se zahraničními experty na téma plánování a výstavby nových čtvrtí. V plánu má uspořádat další setkání s investory a architekty a se zástupci města.
Prohlédněte si fotogalerii z akce zde.
Novela energetického zákona, kterou včera schválila Poslanecká sněmovna, vážně omezuje pravomoci tří největších měst Česka při regulaci umisťování technické infrastruktury. Tento krok do budoucna sníží kvalitu života, neboť může mít zásadní negativní dopad na urbanismus měst, veřejná prostranství a zeleň. Vedení Brna ve spolupráci s dalšími radnicemi a odbornými organizacemi apeluje na nápravu celé situace a je i nadále připraveno podniknout veškeré kroky k navrácení pravomocí a obnovení dosavadního rozsahu regulací.
Analytická část Městského standardu uličních stromořadí je hotová a v současnosti probíhají práce na návrhu úprav. Předchozí rok byl přitom ve znamení koncepčních příprav zadání a referenčního průzkumu několika vybraných stromořadí. Dokument se po svém dokončení zaměří na stromy v uličním prostoru a bude sloužit jako nástroj pro plánování, výsadbu a péči o ně.
Město Brno se na základě rozhodnutí svých radních ohrazuje proti návrhu novely stavebního zákona, která by významně omezila pravomoci v oblasti městských stavebních předpisů. Návrh, který byl do zákona připojen jako tzv. přílepek v souvislosti se změnou energetického zákona, se nyní vrací k projednání do Poslanecké sněmovny. Je potřeba, aby byla zachována kompetence velkých měst vysazovat stromy v ulicích a regulovat výstavbu na svém území.