KAM do letního kina? S architekty do Čekárny! Ať už se chcete kochat záběry mistrovského díla modernismu, užít si atmosféru večerního promítání, nebo vaše kroky zrovna povedou přes dolní nádraží, přijďte v úterý 13. srpna na film Skleněný pokoj. Vstup je zdarma.
Film podle slavného románu britského spisovatele Simona Mawera je inspirovaný zrodem brněnské vily Tugendhat. Památka zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO letos slaví 90 let od začátku stavby.
Vila se také na 33 dní stala hlavním dějištěm natáčení. Snímek zaujme množstvím podmanivých záběrů na prostory domu, a chybět nebude ani ikonická onyxová stěna, kterou při západu slunce prosvětlují sluneční paprsky.
Promítání pro vás připravila Kancelář architekta města Brna ve spolupráci s TIC Brno a Kino ART.
Naší snahou je oživit prostor před dolním nádražím, kde v příštích letech vyroste nové nádraží a nová městská čtvrť Trnitá.
• Film budeme promítat v anglické verzi s českými titulky.
• Promítat budeme pod širým nebem na trávníku vedle Čekárny.
• Na místě budou židličky, ale je možné si přinést i vlastní deku.
• Stánek s občerstvením bude otevřený po celou dobu akce.
• V případě deště přesuneme projekci na jiný termín.
Na kopci nad Brnem vyrostl počátkem třicátých let minulého století obdivuhodný dům. Mistrovské dílo modernistické architektury z betonu a oceli je dílem slavného architekta von Abta. Středobodem domu je „Skleněný pokoj“. Von Abt tuto jedinečnou stavbu navrhl pro bohatého podnikatele Viktora Landauera, jeho ženu Liesel a jejich rodinu. Skleněný pokoj se stává nejen architektonickým skvostem, ale i synonymem krásy, modernosti, otevřenosti, stejně jako symbolem nadějí mladého československého národa, symbolem budoucnosti. Podívejte se zde.
Zapojte se několika tahy štětce do oživení ulice! Chceme, aby byla proměna veřejného prostranství otevřená i vám – pojďte ji tvořit s námi. Jednou z prvních příležitostí potkat se přímo na místě je tak společné malování, kdy bude stávající asfaltový povrch oživen barevnou malbou. Budete tak mít možnost stát se součástí změny, dát ulici svou stopu a zažít prostor jinak.
Část třídy Kapitána Jaroše ožívá. V rámci projektu, který připravila Kancelář architekta města Brna ve spolupráci s městem a v koordinaci s MČ Brno-střed, vzniká nově upravený veřejný prostor. Proměna, která probíhá metodou tzv. taktického urbanismu, je odrazovým můstkem k plánované rekonstrukci celé ulice. Záměr shrnující připravovanou proměnu a příležitostné aktivity pod název Oživení Jarošky klade důraz na promyšlené zásahy do veřejného prostoru, ochranu stávající lipové aleje a zlepšení podmínek pro její růst nebo zapojení veřejnosti.
Město Brno zveřejnilo dokument Souhrnné znění požadavků na výstavbu, který přináší přehledné a sjednocené informace o stavebních předpisech platných na jeho území. Propojuje místní regulace s celostátní legislativou a slouží jako praktická pracovní pomůcka pro úředníky, architekty, stavebníky i investory. Cílem je zrychlit povolovací procesy, zjednodušit orientaci v předpisech a přispět k efektivnímu rozvoji města.