Brno má svou kuchařku pro lepší ulice a náměstí

Publikováno: 10.10.2019

Pryč s nevzhlednými místy v Brně. Nová kniha popisuje recepty, jak tvořit ulice, náměstí nebo parky, kde se budou lidé cítit příjemně a bezpečně. Sloužit má především městu a městským částem jako východisko pro zadávání úprav a rekonstrukcí veřejného prostoru. Zároveň má být průvodcem pro architekty, projektanty i širokou veřejnost.

Brno má svou kuchařku pro lepší ulice a náměstí

Knihu v minulém týdnu společně s KAM slavnostně pokřtila městská architektka Litomyšle a Tišnova Zdeňka Vydrová, podle které má dokument ukazovat různé směry v procesu tvorby prostranství a zároveň vytvářet prostor pro další diskuzi: „Kniha by měla být základní čítankou pro odbornou veřejnost. Měla by být inspirativním katalogem malých i velkých cílů, které mohou proměnit město Brno a jeho veřejná prostranství.“

Kniha se rodila téměř tři roky a pracoval na ni tým deseti autorů a více jak dvaceti spolupracovníků. Ukazuje velké množství dobrých i špatných příkladů veřejných prostranství, a to pomocí fotografií a diagramů s doprovodným popisem. Více jak dvě třetiny příkladů jsou z Brna, autoři se ale inspirovali také v okolních evropských městech. V deseti kapitolách se věnují například uspořádání ulic a náměstí, zeleni a ochraně stromů, hospodaření s dešťovou vodou, dopravní infrastruktuře a technickým sítím, ale i umístění a vzhledu laviček, odpadkových košů, pouličních lamp, antoníčků nebo typům dlažby.

„Aby mohlo město jako hlavní investor vytvářet kvalitní místa, je potřeba, aby jasně vědělo, co chce a kam směřuje. Principy nejsou normy, ani předpisy, ale představují názor Brna na to, jak mají jeho veřejná prostranství vypadat,“ shrnul cíl dokumentu vedoucí oddělení veřejného prostoru KAM David Zajíček.

Dokument by měli využívat především zástupci města, městských částí a organizací. Usnadnit práci by měl také projektantům a architektům. V následujících týdnech jim proto pracovníci KAM plánují knihu představit a předat.

Nechceme, aby to byla další kniha, kterou si založíte do poličky. Naší snahou je, aby se k ní uživatelé stále vraceli a aby ji využívali. Ať už půjde o malé úpravy, opravy dlažby, laviček či košů, až po větší rekonstrukce ulic a náměstí nebo zcela nové projekty, vždy doporučujeme se do ní podívat ještě před přípravou zadání,“ doplnil ředitel KAM Michal Sedláček.

Principy KAM plánuje uplatňovat také v praxi při navrhování úprav stávajících veřejných prostranství, například Mendlova náměstí, nebo při plánování nové čtvrti Trnitá, pro kterou aktuálně připravuje aktualizaci územní studie.

Principy tvorby veřejných prostranství jsou zdarma ke stažení na www.kambrno.cz/principy

Další články

Brno má nový standard odkládacích míst pro jízdní kola a koloběžky

Brno má nový standard odkládacích míst pro jízdní kola a koloběžky

13.11.2024

Jasné a jednotné požadavky na označování odkládacích míst, jejich umístění i podobu potřebného mobiliáře – nejen to přináší nový Standard odkládacích míst pro jízdní kola a koloběžky, který vypracovala Kancelář architekta města Brna ve spolupráci s Odborem dopravy Magistrátu města Brna. Dokument, který dnes schválila Rada města Brna, má do budoucna zlepšit podmínky pro cyklistiku a zároveň přispět ke kultivaci veřejných prostranství. Standard se stane od 1. prosince 2024 podkladem závazným pro útvary Magistrátu města Brna a jeho příspěvkové organizace a doporučeným pro městské části a obchodní společnosti se 100% majetkovou účastí Brna.

V krajinářském soutěžním workshopu hledáme nejlepší návrh rozvoje okolí říčky Ponávky

V krajinářském soutěžním workshopu hledáme nejlepší návrh rozvoje okolí říčky Ponávky

Nábřeží Ponávky u brněnského Zamilovaného hájku využívají každý den tisíce lidí – při cestě do zaměstnání, k rekreaci, sportu, procházkám i zahrádkaření. Do bezprostředního okolí zasahují oblasti bydlení, dopravy a průmyslu, část je retenční nádrží zadržující vodu z přívalových dešťů. Lokalita však přes svá četná využití postrádá dlouhodobý plán rozvoje. Brno se proto spolu s městskými částmi Královým Polem a Řečkovicemi a Mokrou Horou dohodlo na uspořádání krajinářského soutěžního workshopu, který organizuje Kancelář architekta města Brna. Zájemci o účast teď mohou do 7. března 2025 podávat své návrhy koncepce rozvoje území.

Územní studie prověří lokalitu, kde vznikne nový fotbalový stadion

Územní studie prověří lokalitu, kde vznikne nový fotbalový stadion

12.11.2024

V září loňského roku představilo vedení města společně se zástupci dotčených sportovních odvětví plány na výstavbu významných sportovišť v Brně. Kombinovaná hala pro atletiku a dráhovou cyklistiku vznikne v blízkosti lužáneckého plaveckého stadionu. Fotbalový stadion najde své místo na výstavišti, a to v místě současného velodromu.