Stovky cenných názorů a podnětů na současnou i budoucí podobu centra Masarykovy čtvrti jsme získali od více než 160 zájemců, kteří ve čtvrtek 13. února přišli na veřejné setkání. Potvrdil se tak zájem o připravovanou urbanisticko-architektonickou soutěž na řešení náměstí Míru a přilehlého bývalého vojenského areálu Lerchova.
Uvědomujeme si, že jde o výbušné téma s dlouhou a komplikovanou historií, i proto nás výsledek čtvrtečního setkání těší. Chtěli jsme o tématu diskutovat konstruktivně, proto jsme na začátku rozdělili účastníky do čtyř skupin. Každý zúčastněný tak dostal prostor na vyjádření svého názoru a my jsme si ho mohli zaznamenat. Teď je na nás sesbírané informace vyhodnotit. Zadání soutěže tak bude podložené názory místních obyvatel i pravidelných uživatelů náměstí Míru, stejně jako nám v práci pomůžou pohledy klíčových aktérů ze setkání u kulatého stolu a podněty z ankety na internetu, do které se může veřejnost zapojit do půlnoci 21. února 2020.
Zápis ze setkání zveřejníme co nejdříve na našem webu i Facebooku. Před vyhlášením soutěže vás navíc plánujeme znovu pozvat k diskuzi, tentokrát už nad konkrétním návrhem zadání soutěže, kde chceme najít společnou řeč s co nejširší veřejností. Už teď víme, že nápadů je hodně a území je omezené, nechceme ale, aby výsledky soutěže skončily v šuplíku. Naším cílem je, aby se vítězný návrh realizoval, protože náměstí Míru rekonstrukci potřebuje.
Jasné a jednotné požadavky na označování odkládacích míst, jejich umístění i podobu potřebného mobiliáře – nejen to přináší nový Standard odkládacích míst pro jízdní kola a koloběžky, který vypracovala Kancelář architekta města Brna ve spolupráci s Odborem dopravy Magistrátu města Brna. Dokument, který dnes schválila Rada města Brna, má do budoucna zlepšit podmínky pro cyklistiku a zároveň přispět ke kultivaci veřejných prostranství. Standard se stane od 1. prosince 2024 podkladem závazným pro útvary Magistrátu města Brna a jeho příspěvkové organizace a doporučeným pro městské části a obchodní společnosti se 100% majetkovou účastí Brna.
Nábřeží Ponávky u brněnského Zamilovaného hájku využívají každý den tisíce lidí – při cestě do zaměstnání, k rekreaci, sportu, procházkám i zahrádkaření. Do bezprostředního okolí zasahují oblasti bydlení, dopravy a průmyslu, část je retenční nádrží zadržující vodu z přívalových dešťů. Lokalita však přes svá četná využití postrádá dlouhodobý plán rozvoje. Brno se proto spolu s městskými částmi Královým Polem a Řečkovicemi a Mokrou Horou dohodlo na uspořádání krajinářského soutěžního workshopu, který organizuje Kancelář architekta města Brna. Zájemci o účast teď mohou do 7. března 2025 podávat své návrhy koncepce rozvoje území.
V září loňského roku představilo vedení města společně se zástupci dotčených sportovních odvětví plány na výstavbu významných sportovišť v Brně. Kombinovaná hala pro atletiku a dráhovou cyklistiku vznikne v blízkosti lužáneckého plaveckého stadionu. Fotbalový stadion najde své místo na výstavišti, a to v místě současného velodromu.