Celkem 365 zájemců se zapojilo do internetové ankety věnované náměstí Míru a jeho okolí. Především rezidenti, ale také v místě bydlící studenti nebo návštěvníci, se vyjadřovali k současnému stavu i budoucnosti lokality. Anketa byla zveřejněna od 27. ledna do 21. února 2020.
Občané se v této otázce vyjadřovali převážně k vybavenosti prostoru (64 % odpovědí), kde jim nejvíce schází kavárna se zahrádkou, restaurace, supermarket, pošta, drobné služby, lékárna, drogerie aj.
V otázce bylo zaznamenáno nejvíc odpovědí k mobiliáři (45 %), kde nejčastěji schází lavičky ve stínu, mobiliář pro cyklisty, jako jsou např. stojany, odpadkové koše, nebo osvětlení. Dále schází umělecký nebo vodní prvek, zeleň a drobná vybavenost aj.
Drtivá většina v této otázce preferuje společenské akce (72 %), kde si představuje především trhy, různá vystoupení, akce pro děti, festivaly a slavnosti, sousedská setkání, setkání pro seniory, rozsvícení vánočního stromku aj. Dále jakékoliv akce v komunitním centru a atrakce, jako je kavárna, prodej zmrzliny, či grilování.
Celkem 50 % odpovědí se týkalo lokace, kde za výjimečnost je považována návaznost na Kraví horu, ale také vazba na město, či blízkost Wilsonova lesa. Významnou roli hraje také architektura – kostel, hvězdárna, bazén, vilová čtvrt – a charakter prostoru – klidný, sousedský, atmosféra aj.
Za nejsilnější stránku byla považována lokace náměstí (35 %), a to díky blízkosti parku Kraví hory a Wilsonova lesa, polohy na kopci s výhledy a vzdálenosti od centra. Náměstí je podle respondentů centrem Masarykovy čtvrti.
Za největší problém v dané lokalitě je považována doprava (38 %), není respondenty vnímána jako bezpečná nebo přehledná. Následně je podle výsledků ankety problematické řešení veřejného prostranství (celkový koncept, modernizace, přehlednost, údržba, výměna povrchů, revitalizace zeleně, scházející prostor pro setkávání), urbanismus i architektura (bývalý vojenský areál a jeho stávající stav, chybí pocit náměstí) a vybavenost (chybějící služby, komunitní centrum aj.).
Nejčastěji chtějí respondenti na náměstí důvod k zastavení se (37 %), a to formou nových prostor pro odpočinek, relaxaci a volný čas, setkávání nebo posezení. Za velmi důležité považují doplnění vybavenosti, pořádání kulturních a společenských akcí, ale také komfortní průchod nebo průjezd, příjemné čekání na MHD, bezpečnou dopravu a možnost parkování.
Zapojte se několika tahy štětce do oživení ulice! Chceme, aby byla proměna veřejného prostranství otevřená i vám – pojďte ji tvořit s námi. Jednou z prvních příležitostí potkat se přímo na místě je tak společné malování, kdy bude stávající asfaltový povrch oživen barevnou malbou. Budete tak mít možnost stát se součástí změny, dát ulici svou stopu a zažít prostor jinak.
Část třídy Kapitána Jaroše ožívá. V rámci projektu, který připravila Kancelář architekta města Brna ve spolupráci s městem a v koordinaci s MČ Brno-střed, vzniká nově upravený veřejný prostor. Proměna, která probíhá metodou tzv. taktického urbanismu, je odrazovým můstkem k plánované rekonstrukci celé ulice. Záměr shrnující připravovanou proměnu a příležitostné aktivity pod název Oživení Jarošky klade důraz na promyšlené zásahy do veřejného prostoru, ochranu stávající lipové aleje a zlepšení podmínek pro její růst nebo zapojení veřejnosti.
Město Brno zveřejnilo dokument Souhrnné znění požadavků na výstavbu, který přináší přehledné a sjednocené informace o stavebních předpisech platných na jeho území. Propojuje místní regulace s celostátní legislativou a slouží jako praktická pracovní pomůcka pro úředníky, architekty, stavebníky i investory. Cílem je zrychlit povolovací procesy, zjednodušit orientaci v předpisech a přispět k efektivnímu rozvoji města.