Dobrá zpráva pro ochranu architektonického a urbanistického dědictví – v závěru loňského roku byl zveřejněn návrh na prohlášení dvou památkových zón v Brně.
Památkové zóny představují jeden z typů památkové ochrany vymezeného území. Ministerstvo kultury vyhlašuje také památkové rezervace, které disponují na rozdíl od nich vyšším stupněm ochrany. Městská památková rezervace v Brně (níže v mapě červeně) byla vyhlášena v roce 1989 a její hranice v zásadě kopírují historické jádro města, pokračují Údolní ulicí a Úvozem na Mendlovo náměstí a dále Pekařskou zpět k historickému jádru.
Bezmála dvacet let se v Brně diskutovala také potřeba památkové zóny pro oblast širšího centra mimo památkovou rezervaci, kde se nachází jedinečná a cenná architektura z poloviny 19. až poloviny 20. století.
Národní památkový ústav spolu s dalšími specialisty proto vymezil hranice navržených památkových zón širšího centra města a Králova Pole. Rozděleny jsou do čtyř stupňů regulace a zaměřují se především na ochranu exteriéru. Jejich cílem je v Brně tedy ochrana cenných objektů před demolicí a necitlivou rekonstrukcí, ochrana kvality urbanismu a veřejného prostoru.
Návrh celého znění návrhů opatření obecné povahy o prohlášení památkové zóny Brno a Královo Pole najdete na stránkách Ministerstva kultury.
Jasné a jednotné požadavky na označování odkládacích míst, jejich umístění i podobu potřebného mobiliáře – nejen to přináší nový Standard odkládacích míst pro jízdní kola a koloběžky, který vypracovala Kancelář architekta města Brna ve spolupráci s Odborem dopravy Magistrátu města Brna. Dokument, který dnes schválila Rada města Brna, má do budoucna zlepšit podmínky pro cyklistiku a zároveň přispět ke kultivaci veřejných prostranství. Standard se stane od 1. prosince 2024 podkladem závazným pro útvary Magistrátu města Brna a jeho příspěvkové organizace a doporučeným pro městské části a obchodní společnosti se 100% majetkovou účastí Brna.
Nábřeží Ponávky u brněnského Zamilovaného hájku využívají každý den tisíce lidí – při cestě do zaměstnání, k rekreaci, sportu, procházkám i zahrádkaření. Do bezprostředního okolí zasahují oblasti bydlení, dopravy a průmyslu, část je retenční nádrží zadržující vodu z přívalových dešťů. Lokalita však přes svá četná využití postrádá dlouhodobý plán rozvoje. Brno se proto spolu s městskými částmi Královým Polem a Řečkovicemi a Mokrou Horou dohodlo na uspořádání krajinářského soutěžního workshopu, který organizuje Kancelář architekta města Brna. Zájemci o účast teď mohou do 7. března 2025 podávat své návrhy koncepce rozvoje území.
V září loňského roku představilo vedení města společně se zástupci dotčených sportovních odvětví plány na výstavbu významných sportovišť v Brně. Kombinovaná hala pro atletiku a dráhovou cyklistiku vznikne v blízkosti lužáneckého plaveckého stadionu. Fotbalový stadion najde své místo na výstavišti, a to v místě současného velodromu.