Prostor před Domem umění a přilehlý park Koliště I dostanou v budoucnu novou podobu. Kancelář architekta města Brna vyhlásila v druhé polovině roku 2022 krajinářsko-architektonickou soutěž, v níž odborná porota z celkem sedmi návrhů zvolila jako vítězný ten od ateliéru M2AU. Výstava v Domě pánů z Kunštátu, která potrvá od 22. března do 9. dubna 2023, nyní brněnské veřejnosti představí vítězný budoucí plán i další soutěžní návrhy. Součástí výstavy budou také doklady zachycující historický vývoj daného území.
Vernisáž proběhne v úterý 21. března od 18 hodin, výstavu zahájí zastupující ředitel Kanceláře architekta města Brna Jan Tesárek a ředitelka Domu umění Terezie Petišková, svůj oceněný návrh přijdou představit zástupci ateliéru M2AU. Program doplní hudební vystoupení dua Martin Kyšperský + Jiří Hrabata.
Aktuální podoba předprostoru Domu umění je výsledkem nejrůznějších úprav, ke kterým docházelo v průběhu více než 110 let existence brněnské kunsthalle, a pro potřeby moderní kulturní instituce není příliš vyhovující. Přiléhající park Koliště je pak součástí historicky i prostorově významného pásu městských parků. Jejich plánovaná společná rekonstrukce posílí propojení mezi oběma lokacemi a nabídne v centru města jak nové reprezentativní okolí galerie, vhodné pro konání kulturních akcí, tak zelený prostor pro odpočinek i aktivní trávení volného času. Cílem je zároveň zachování co největšího počtu perspektivních stromů i další výsadba, ošetřena a doplněna o nové stromy má být i alej při ulici Za divadlem. Přibude modrozelená infrastruktura hospodařící s dešťovou vodou. Všechny tyto i mnohé další informace výstava v Domě pánů z Kunštátu podrobně představí, stejně jako postupné proměny, kterými prostor kolem Domu umění v průběhu více než století své existence prošel.
Doprovodný program k výstavě bude soustředěn do jednoho odpoledne – ve čtvrtek 30. března od 18 hodin proběhne prezentace oceněných ateliérů. Součástí programu bude také přednáška Jany Kořínkové o historickém vývoji okolí Domu umění.
Výstava se koná pod záštitou primátorky statutárního města Brna Markéty Vaňkové.
Jasné a jednotné požadavky na označování odkládacích míst, jejich umístění i podobu potřebného mobiliáře – nejen to přináší nový Standard odkládacích míst pro jízdní kola a koloběžky, který vypracovala Kancelář architekta města Brna ve spolupráci s Odborem dopravy Magistrátu města Brna. Dokument, který dnes schválila Rada města Brna, má do budoucna zlepšit podmínky pro cyklistiku a zároveň přispět ke kultivaci veřejných prostranství. Standard se stane od 1. prosince 2024 podkladem závazným pro útvary Magistrátu města Brna a jeho příspěvkové organizace a doporučeným pro městské části a obchodní společnosti se 100% majetkovou účastí Brna.
Nábřeží Ponávky u brněnského Zamilovaného hájku využívají každý den tisíce lidí – při cestě do zaměstnání, k rekreaci, sportu, procházkám i zahrádkaření. Do bezprostředního okolí zasahují oblasti bydlení, dopravy a průmyslu, část je retenční nádrží zadržující vodu z přívalových dešťů. Lokalita však přes svá četná využití postrádá dlouhodobý plán rozvoje. Brno se proto spolu s městskými částmi Královým Polem a Řečkovicemi a Mokrou Horou dohodlo na uspořádání krajinářského soutěžního workshopu, který organizuje Kancelář architekta města Brna. Zájemci o účast teď mohou do 7. března 2025 podávat své návrhy koncepce rozvoje území.
V září loňského roku představilo vedení města společně se zástupci dotčených sportovních odvětví plány na výstavbu významných sportovišť v Brně. Kombinovaná hala pro atletiku a dráhovou cyklistiku vznikne v blízkosti lužáneckého plaveckého stadionu. Fotbalový stadion najde své místo na výstavišti, a to v místě současného velodromu.