Probíhající Světový den vody je ideální příležitostí pro představení našeho dalšího projektu spojeného s brněnskými toky. Tentokrát jde o studii pojímající celé povodí Moravanského potoka zasahujícího tři katastry.
Ten svou pouť začíná na více místech větší pramenné oblasti Moravan. Z necelých čtyř kilometrů je značná část vodního toku zatrubněna. Přes Brno se dostává do Modřic na soutok s Přízřenickým náhonem, částečně tvořeným starým korytem Svratky. Na konci své cesty je už ale potok velmi znečištěný. Koryto zároveň nemá dostatečnou kapacitu a beze změn do něj nemůže být přivedena ani další dešťová voda.
Předmětem první části naší studie je proto shrnutí informací o stavu Moravanského potoka, na kterou bude bezprostředně navazovat monitoring průtoku vody i její kvality.
Výsledkem celého projektu bude zlepšení dnešního nevyhovujícího stavu a zajištění odpovídající ochrany přilehlého území po napojení rozvojových ploch.
Zhotovitelem první části studie je společnost Vodohospodářský rozvoj a výstavba, odevzdání je plánováno na duben. Objednatelem dokumentu je naše kancelář, která má zároveň na starosti celý projekt od začátku po návrh opatření.
Jasné a jednotné požadavky na označování odkládacích míst, jejich umístění i podobu potřebného mobiliáře – nejen to přináší nový Standard odkládacích míst pro jízdní kola a koloběžky, který vypracovala Kancelář architekta města Brna ve spolupráci s Odborem dopravy Magistrátu města Brna. Dokument, který dnes schválila Rada města Brna, má do budoucna zlepšit podmínky pro cyklistiku a zároveň přispět ke kultivaci veřejných prostranství. Standard se stane od 1. prosince 2024 podkladem závazným pro útvary Magistrátu města Brna a jeho příspěvkové organizace a doporučeným pro městské části a obchodní společnosti se 100% majetkovou účastí Brna.
Nábřeží Ponávky u brněnského Zamilovaného hájku využívají každý den tisíce lidí – při cestě do zaměstnání, k rekreaci, sportu, procházkám i zahrádkaření. Do bezprostředního okolí zasahují oblasti bydlení, dopravy a průmyslu, část je retenční nádrží zadržující vodu z přívalových dešťů. Lokalita však přes svá četná využití postrádá dlouhodobý plán rozvoje. Brno se proto spolu s městskými částmi Královým Polem a Řečkovicemi a Mokrou Horou dohodlo na uspořádání krajinářského soutěžního workshopu, který organizuje Kancelář architekta města Brna. Zájemci o účast teď mohou do 7. března 2025 podávat své návrhy koncepce rozvoje území.
V září loňského roku představilo vedení města společně se zástupci dotčených sportovních odvětví plány na výstavbu významných sportovišť v Brně. Kombinovaná hala pro atletiku a dráhovou cyklistiku vznikne v blízkosti lužáneckého plaveckého stadionu. Fotbalový stadion najde své místo na výstavišti, a to v místě současného velodromu.