Zatím nevyužívaný areál, do budoucna chytrá čtvrť. Oblast Špitálka ve středu Brna by se mohla změnit v jedno z nejmodernějších míst ve městě. Na konci srpna kvůli ní poprvé zasedla ke společnému stolu mezinárodní porota. Její členové jednali o podmínkách urbanistické soutěže.
Město plánuje vyhlásit soutěž v říjnu. Organizací pověřilo Kancelář architekta města (KAM), která zajistí podklady a dohlédne na průběh. Vyhlášení urbanistické soutěže je jedním z prvních kroků k proměně brownfieldu na takzvanou chytrou čtvrť. Ze západní části nevyužívaného areálu brněnských tepláren se má stát moderní nízkoenergetická lokalita s byty a kancelářemi.
Záměr je součástí projektu RUGGEDISED, do kterého se Brno zapojilo společně s městy jako skotský Glasgow, švédské univerzitní město Umeå, italská Parma nebo polský Gdaňsk.
Projekt financovaný z programu Evropské unie pro výzkum a inovace má za cíl testovat a zavádět model takzvaného inteligentního města. Chce zlepšit kvalitu života obyvatel, snížit dopad činností na životní prostředí a zároveň vytvořit podnětné prostředí pro udržitelný hospodářský rozvoj. To celé ve spolupráci s výzkumnými středisky. V Brně to je centrum SIX na Vysokém učení technickém.
Jednou z členek nezávislé části soutěžní poroty je urbanistka města Rotterdam Barbara van den Broek. Právě nizozemský Rotterdam je vedoucím partnerem evropského projektu.
Další členka je univerzitní profesorka Sibylla Zech, která je zároveň urbanistka Štýrského Hradce (německy Graz). S rakouským městem Brno dlouhodobě udržuje přátelský vztah.
V porotě dále usednou mimo jiné Petr Hlaváček, který v letech 2015 až 2016 vedl Institut plánování a rozvoje Prahy a v současnosti působí v kanceláři Headhand architekti, nebo architekt Pavel Hnilička, od roku 2014 do roku 2018 místopředseda České komory architektů. Do závislé části poroty byli nominovaní brněnský primátor Petr Vokřál, jeho náměstek pro oblast Smart City Jaroslav Kacer a ředitel Tepláren Brno Petr Fajmon.
Brněnští radní schválili záměr vyhlásit urbanistickou soutěž letos v dubnu. Oblast spadá pod městskou část Brno-střed a je ohraničená ulicemi Koliště, Cejl a Špitálka. Bude se jednat o mezinárodní urbanistickou jednofázovou otevřenou ideovou soutěž. Více najdete v sekci Soutěže.
Jasné a jednotné požadavky na označování odkládacích míst, jejich umístění i podobu potřebného mobiliáře – nejen to přináší nový Standard odkládacích míst pro jízdní kola a koloběžky, který vypracovala Kancelář architekta města Brna ve spolupráci s Odborem dopravy Magistrátu města Brna. Dokument, který dnes schválila Rada města Brna, má do budoucna zlepšit podmínky pro cyklistiku a zároveň přispět ke kultivaci veřejných prostranství. Standard se stane od 1. prosince 2024 podkladem závazným pro útvary Magistrátu města Brna a jeho příspěvkové organizace a doporučeným pro městské části a obchodní společnosti se 100% majetkovou účastí Brna.
Nábřeží Ponávky u brněnského Zamilovaného hájku využívají každý den tisíce lidí – při cestě do zaměstnání, k rekreaci, sportu, procházkám i zahrádkaření. Do bezprostředního okolí zasahují oblasti bydlení, dopravy a průmyslu, část je retenční nádrží zadržující vodu z přívalových dešťů. Lokalita však přes svá četná využití postrádá dlouhodobý plán rozvoje. Brno se proto spolu s městskými částmi Královým Polem a Řečkovicemi a Mokrou Horou dohodlo na uspořádání krajinářského soutěžního workshopu, který organizuje Kancelář architekta města Brna. Zájemci o účast teď mohou do 7. března 2025 podávat své návrhy koncepce rozvoje území.
V září loňského roku představilo vedení města společně se zástupci dotčených sportovních odvětví plány na výstavbu významných sportovišť v Brně. Kombinovaná hala pro atletiku a dráhovou cyklistiku vznikne v blízkosti lužáneckého plaveckého stadionu. Fotbalový stadion najde své místo na výstavišti, a to v místě současného velodromu.