O Brně se stále častěji hovoří jako o evropské metropoli vědy a výzkumu. Na listopadové procházce s městským architektem se proto podíváme do významného svatostánku vědy v brněnských Bohunicích.
Navštívíme výzkumné centrum CEITEC a univerzitní kampus Masarykovy univerzity. Našimi průvodci budou autoři, architekti Karel Tuza a Petr Uhlíř z brněnské společnosti A PLUS.
Procházka se koná v úterý 27. listopadu od 18 hodin. Předpokládaný konec akce je ve 20 hodin. Mapku a MHD jak se dostat do kampusu naleznete zde. Kapacita procházky je omezená na 60 osob a je nutné se předem přihlásit. Akce je zdarma a je bezbariérová.
Jako první si projdeme budovu institutu CEITEC. Toto výzkumné centrum, které je součástí areálu univerzitního kampusu, poskytuje zázemí vědcům v oblasti pokročilých materiálů, nanotechnologií a věd o živé přírodě. Stavba je ukázkou high-tech architektury a zároveň spojením čistého designu s funkčností. Budova byla otevřena v roce 2014 a ve stejném roce získala titul Stavba roku. Společně si projdeme atrium budovy a obě schodiště s horním můstkem. V zasedací místnosti si pro nás architekti připravili krátkou prezentaci.
Přes vnitřní průchod se poté přesuneme do kampusu. Moderní areál pro výuku, výzkum a vývoj za pět miliard korun je největší investicí v oblasti vysokého školství ve střední Evropě. Špičkově vybavené výukové a laboratorní prostory slouží pěti tisícům studentů a tisícovce akademických a vědeckých pracovníků lékařské a přírodovědecké fakulty a fakulty sportovních studií na celkové ploše 42 hektarů. Závěrečná etapa byla dokončena v roce 2010 a završila osm let trvající program rozvoje areálu. V roce 2011 získal kampus titul Stavba roku.
Navštívíme také centrální „srdce“ celého kampusu – univerzitní knihovnu. Procházku zakončíme na lávce spojující univerzitní kampus a obchodní centrum a vychutnáme si pohled na celý areál.
Architekti Karel Tuza a Petr Uhlíř jsou z brněnského ateliéru A PLUS. Mezi jejich další významné stavby patří mimo jiné budova Moravského zemského archivu na Palachově náměstí nebo řídící centrum Jihomoravské plynárenské společnosti. Další projekty najdete na jejich webových stránkách.
Zdroj: Masarykova univerzita, https://www.muni.cz/o-univerzite
Přijďte s námi oslavit novou podobu části třídy Kapitána Jaroše. Tento veřejný prostor získal díky dočasným úpravám klidovou zónu s místy k posezení i ke hře. Akce nabídne pestrý celodenní program, jehož součástí bude například komunitní cyklojízda, ranní jóga, společný brunch, hudební vystoupení, slavnostní přestřižení pásky a panelová diskuze s odborníky.
Brněnská přehrada patří mezi vyhledávané cíle jak Brňanů a Brňanek, tak turistů a turistek, její břehy obklopují chatové osady a místa na trávení volného času se vším vybavením k tomu potřebným. Tato oblast není zcela napojena do kanalizační sítě města. Radní dnes na svém zasedání schválili investiční záměr na odkanalizování pravé strany břehu nádrže.
Zapojte se několika tahy štětce do oživení ulice! Chceme, aby byla proměna veřejného prostranství otevřená i vám – pojďte ji tvořit s námi. Jednou z prvních příležitostí potkat se přímo na místě je tak společné malování, kdy bude stávající asfaltový povrch oživen barevnou malbou. Budete tak mít možnost stát se součástí změny, dát ulici svou stopu a zažít prostor jinak.