Jižní čtvrť z ptačího pohledu

Publikováno: 14.12.2018

Představujeme vám šestnáct míst proměňující se části Brna tak, jak jste je asi ještě neviděli. Detailní záběry dolního nádraží, svahů pod Petrovem nebo okolí Opuštěné a mnoho dalších.

Jižní čtvrť z ptačího pohledu

Na zhruba 140 hektarech v těsném sousedství historického centra vyroste v příštích letech zcela nová část města. Tuto takzvanou Jižní čtvrť má kromě nového hlavního nádraží proměnit i výstavba bytů, parky nebo oživené nábřeží Svratky. Aplikace se sférickými záběry, kterou teď zpřístupňujeme i veřejnosti, může z nadhledu pomoci s plánováním dalších podob oblasti.

Prohlédněte si snímky na našem webu.

Všech šestnáct míst bylo zmapováno v červnu letošního roku. S pomocí dronů létajících desítky metrů nad zemí a sférických kamer vynesených na střechy budov vznikly fotografie ve vysokém rozlišení. Výsledkem jsou místa Jižní čtvrti zachycená v celém zorném úhlu 360° horizontálně a 180° vertikálně. Virtuální prohlídka, složená ze vzájemně provázaných sférických fotografií, pak na návštěvníka působí dojmem, jako by se nacházel v reálném místě. S pomocí myši se může pohybovat v prostoru, vidí vše kolem sebe, nad sebou i pod sebou, a přiblížením si může prohlédnout zajímavé detaily. Virtuální mapa navíc funguje i na mobilních zařízeních.

Nová Jižní čtvrť má obrovský potenciál a je potřeba, aby měla smíšené využití s co nejlepším veřejným prostorem. S pomocí sférických záběrů si teď lze území představit v celém kontextu. Pro další zájemce pak může být aplikace virtuální prohlídkou míst, kam se jinak nepodívají. Kromě známých lokací v centru města totiž panoramatická mapa Jižní čtvrti ukazuje i prostory skryté za železničními tratěmi nebo běžně nepřístupné.

Tým kanceláře architekta města snímky využívá taky při aktualizaci územní studie oblasti, kterou dokončí v první polovině příštího roku. Ta má sloužit městu jako podklad pro rozhodování v území, pro návrh nového územního plánu a jako východisko architektonických soutěží. Další podněty získává KAM z pravidelných seminářů a setkání s tuzemskými i zahraničními experty, investory nebo zástupci města.

Další články

Mandloňový sad prostupující devět bílých bloků. Odborná porota vybrala nejlepší návrh v soutěži na Poctu královně Elišce Rejčce

Mandloňový sad prostupující devět bílých bloků. Odborná porota vybrala nejlepší návrh v soutěži na Poctu královně Elišce Rejčce

4.4.2024

Bílé bloky symbolizující život i dílo královny Elišky Rejčky a s nimi propojený parčík pravidelně vysazených mandloní, to vše zasazeno do širší travnaté plochy. Takové je základní rozvržení odbornou porotou nejlépe hodnoceného návrhu od Michala Palaščaka a Heleny Lukášové, kterému byla udělena 2. cena v architektonicko-výtvarné soutěži pořádané ve spolupráci Kanceláře architekta města Brna (KAM) a Odboru kultury brněnského magistrátu. Na základě rozhodnutí odborné poroty 1. cena udělena nebyla. Výsledky soutěže včera projednala Rada města Brna na své schůzi. Veřejnost si bude moci všech 34 návrhů prohlédnout na výstavě v Urban centru na Staré radnici, a to od druhé poloviny května.

Světový den vody ve znamení připravované nové podoby svitavského nábřeží

Světový den vody ve znamení připravované nové podoby svitavského nábřeží

22.3.2024

Práce na přípravě projektové dokumentace přírodě blízkých protipovodňových opatření zahájily společnosti Dopravoprojekt Brno a HG partner. Konkrétně se jedná o úsek začínající v blízkosti mostu u ulice Křenová vedoucí až k pravobřežnímu náhonu nad jezem Edler u Maloměřického mostu. Podklady nezbytné pro povolení stavebního záměru by mělo město Brno získat v roce 2025.

Procházka: Do výtvarných ateliérů

Procházka: Do výtvarných ateliérů

Dubnová procházka za architekturou nás zavedla do nové budovy ateliérů Katedry výtvarné výchovy na Pedagogické fakultě MU. Zajímavá stavba se skládá ze tří kvádrů a výškově různých pater s terasou. Místnosti jsou koncipované jako tvůrčí laboratoře s dostatečným úložných prostorem, přiznanými konstrukčními prvky a přirozeným i umělým osvětlením potřebným k výtvarné činnosti.