Rekordní zájem přilákala mezinárodní otevřená ideová soutěž na budoucí podobu chytré čtvrti Špitálka. Celkem dvacet sedm návrhů dorazilo před uzávěrkou v pondělí 21. ledna do Kanceláře architekta města Brna (KAM). Soutěž město Brno vyhlásilo v říjnu loňského roku. Jednotlivé návrhy bude hodnotit odborná porota, která z nich vybere nejlepší řešení. Poté KAM výsledky představí veřejnosti.
„V pořadí jde o sedmou soutěž, kterou kancelář městského architekta za více jak dva roky svého působení pro město připravuje. Dvacet sedm účastníků je zatím také rekordní a největší účast. Celý proces hodnocení je anonymní, poprvé všechny návrhy uvidí až soutěžní porota, která vybere nejlepší řešení,“ řekl ředitel Kanceláře architekta města Brna Michal Sedláček. Všechny návrhy si pak veřejnost bude moci prohlédnout na výstavě.
Soutěž má přinést řešení na proměnu nevyužívané západní části areálu brněnských tepláren v ulici Špitálka. Území má rozlohu téměř dvacet pět hektarů. Město tam plánuje postavit novou čtvrť, která nabídne bydlení, ale také zázemí pro služby a nové pracovní příležitosti. Úkolem soutěžících bylo navrhnout podobu nové čtvrti a současně zohlednit principy „chytrého města“. To znamená využít moderní technologie tak, aby nová čtvrť byla šetrná k životnímu prostředí a energeticky soběstačná.
Vítězný návrh radní použijí pro zadání územní studie, která bude následně použita pro změnu Územního plánu města Brna a pro samotnou výstavbu a oživení této části města. Cílem je zároveň odzkoušet nové technologie a inovativní přístupy, které by se následně mohly rozšířit i do zbytku Brna. Špitálka by tak mohla sloužit jako vzor pro další výstavbu.
Projekt Špitálka je součástí rozsáhlého evropského projektu RUGGEDISED, jehož cílem je zavádění inovativních technologií a přístupů pro rozvoj městských čtvrtí. Mezi taková chytrá řešení patří například využití energie z odpadních vod, systém chytrého parkování, který řidičům umožní rychleji najít volná místa, nebo inteligentní pouliční osvětlení, které reaguje na míru světla a pohyb, a řada dalších. Brno na projektu spolupracuje s pěti evropskými městy – holandským Rotterdamem, skotským Glasgow, švédskou Umeou, polským Gdaňskem a italskou Parmou.
Více o soutěži najdete na https://kambrno.cz/souteze/spitalka/.
Jasné a jednotné požadavky na označování odkládacích míst, jejich umístění i podobu potřebného mobiliáře – nejen to přináší nový Standard odkládacích míst pro jízdní kola a koloběžky, který vypracovala Kancelář architekta města Brna ve spolupráci s Odborem dopravy Magistrátu města Brna. Dokument, který dnes schválila Rada města Brna, má do budoucna zlepšit podmínky pro cyklistiku a zároveň přispět ke kultivaci veřejných prostranství. Standard se stane od 1. prosince 2024 podkladem závazným pro útvary Magistrátu města Brna a jeho příspěvkové organizace a doporučeným pro městské části a obchodní společnosti se 100% majetkovou účastí Brna.
Nábřeží Ponávky u brněnského Zamilovaného hájku využívají každý den tisíce lidí – při cestě do zaměstnání, k rekreaci, sportu, procházkám i zahrádkaření. Do bezprostředního okolí zasahují oblasti bydlení, dopravy a průmyslu, část je retenční nádrží zadržující vodu z přívalových dešťů. Lokalita však přes svá četná využití postrádá dlouhodobý plán rozvoje. Brno se proto spolu s městskými částmi Královým Polem a Řečkovicemi a Mokrou Horou dohodlo na uspořádání krajinářského soutěžního workshopu, který organizuje Kancelář architekta města Brna. Zájemci o účast teď mohou do 7. března 2025 podávat své návrhy koncepce rozvoje území.
V září loňského roku představilo vedení města společně se zástupci dotčených sportovních odvětví plány na výstavbu významných sportovišť v Brně. Kombinovaná hala pro atletiku a dráhovou cyklistiku vznikne v blízkosti lužáneckého plaveckého stadionu. Fotbalový stadion najde své místo na výstavišti, a to v místě současného velodromu.