Poslední únorový den věnujeme propojení historické architektury s moderní technologií. Druhá letošní procházka s městským architektem nás provede areálem Kartuziánského kláštera v brněnském Králově Poli, kde sídlí Fakulta informačních technologií VUT.
Společně projdeme kampusem klášterních budov doplněných novostavbami auly, ústavů a laboratoří, které vzájemně propojuje nadzemní lávka. Navštívíme moderní fakultu vysoké školy, kde lze ale dodnes narazit na zasedací místnost s historickou latrínou, márnici nebo sklepení pivovaru. Těmi nejzajímavějšími místy nás provede architekt Aleš Burian (ateliér Burian-Křivinka), spoluautor přestavby a dokončení fakulty z let 2004 až 2007, absolvent Fakulty architektury VUT a laureát Ceny města Brna za rok 2018 v kategorii architektura a urbanismus.
KAPACITA JE NAPLNĚNA! Těšíme se na vás na další procházce.
Procházka se koná ve čtvrtek 28. února od 18:30 a je zdarma. Kapacita je ale omezená na 100 osob a je nutné se předem přihlásit. Odkaz s registračním formulářem zveřejníme přímo tady v události – ve čtvrtek 21. února v 11 hodin. Akce je zdarma.
Areál Kartuziánského kláštera byl založen moravským markrabětem Janem Jindřichem ve druhé polovině 14. století v tehdy ještě samostatném Králově Poli. Historické změny se jeho zdmi výrazně prohnaly hned několikrát. Zpustošen byl za husitských válek, roku 1428 z něho byl veden neúspěšný útok proti Brnu, vypleněn byl za česko-uherské války, opakovaně během třicetileté války a roku 1645 si místo dokonce generál Torstenson zvolil za hlavní stan při obléhání Brna. Na konci 18. století byl klášter zrušen a převzala ho vojenská správa, která přinesla rozsáhlé přestavby areálu a jeho přizpůsobení nové funkci. Od roku 1962 areál využívá Vysoké učení technické v Brně.
Když byla v roce 2002 nově vytvořena Fakulta informačních technologií, stal se jejím sídlem právě Kartuziánský klášter. Pro další rozvoj fakulty bylo rozhodnuto získat a proměnit nevyužité pozemky i objekty historicky souvisejícího areálu bývalého klášterního velkostatku. Jednotlivé části fakulty mají po přestavbě rovnoměrně využívat nové i stávající objekty. V historickém areálu je například děkanát, knihovna a novostavba poslucháren, v nových objektech pak především počítačové laboratoře a podzemní garáže. Obě části propojuje nadzemní lávka.
Architektonické řešení klade důraz na vzájemný vztah nových a historických objektů tak, aby byla hmota novostaveb přiměřená. Vzhledem k tomu, že učebny a pracovny pedagogů jsou umístěny v pavilonu ústavů, třípodlažní stavbě u rušné městské komunikace, bylo uliční průčelí řešeno jako vícevrstvá protihluková fasáda. V druhém plánu je čitelné soudobé pravidelné členění průčelí objektu. Vícevrstevnatost architektonického řešení podporuje i pracovní osvětlení v protihlukové stěně. Použitými materiály jsou především surový beton, sklo, dřevo, přírodní linolea a kámen.
Podrobně: https://www.archiweb.cz/b/fakulta-informacnich-technologii-vut
Z procházek pořizujeme fotografie a video za účelem propagace činnosti KAM. Svou účastí souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů uvedenými na našem webu zde: https://kambrno.cz/zasady-ochrany-osobnich-udaju/
Zveme vás na komentovanou prohlídku Kostela sv. Jakuba v Brně. Tento pozdně gotický kostel je díky nové multimediální expozici přístupný veřejnosti i zcela netradičním způsobem. Prohlídka vás zavede nejen do samotného chrámového prostoru, ale také do dříve nepřístupných částí, jako je pokladnice, krovy kostela a věž s dvěma největšími zvony. Přijďte se podívat na propojení kulturního dědictví a moderních technologií. Procházkou nás provede architekt Jan Machát z VISUALOVE, který je spoluautor multimediální expozice, interaktivních instalací a digitálních prezentací. Dále pak architekt Petr Múčka, autor celé rekonstrukce. Těšit se můžete na tematickou adventní projekci.
Prostor před obchodním centrem na ulici Petra Křivky má šanci stát se důstojným centrem veřejného života Nového Lískovce. Po vyjasnění majetkových vztahů získalo Brno klíčové pozemky a městské části byly svěřeny zdejší objekty technické infrastruktury. Otevřela se tak cesta k realizaci nového náměstí, o jehož budoucí podobě rozhodne architektonická soutěž organizovaná Kanceláří architekta města Brna.
Jasné a jednotné požadavky na označování odkládacích míst, jejich umístění i podobu potřebného mobiliáře – nejen to přináší nový Standard odkládacích míst pro jízdní kola a koloběžky, který vypracovala Kancelář architekta města Brna ve spolupráci s Odborem dopravy Magistrátu města Brna. Dokument, který dnes schválila Rada města Brna, má do budoucna zlepšit podmínky pro cyklistiku a zároveň přispět ke kultivaci veřejných prostranství. Standard se stane od 1. prosince 2024 podkladem závazným pro útvary Magistrátu města Brna a jeho příspěvkové organizace a doporučeným pro městské části a obchodní společnosti se 100% majetkovou účastí Brna.