S městským architektem se tentokrát podíváme do paláce funkcionalismu a zároveň mimořádné stavby, která jako jedna z prvních v Brně přišla s principem živé průchozí pasáže plné obchodů. Za zdmi Paláce Jalta mohli lidé v jeho devadesátileté historii najít kino Moderna, Tuzex nebo restaurace.
Teď se s námi můžete ještě před dokončením kompletní rekonstrukce a otevřením obchodní pasáže podívat na to, jak jeden z funkcionalistických klenotů nabírá druhý dech. Těmi nejzajímavějšími místy nás provede autor rekonstrukce budovy Tomáš Zvára, projektant a majitel ateliéru Sollaron architects.
Procházka se koná v úterý 19. března od 18:00 a je zdarma. Kapacita je ale omezená na 50 osob a je nutné se předem přihlásit na našich sociálních sítích. Odkaz s registračním formulářem zveřejníme přímo v události – v úterý 12. března v 11 hodin.
Bytový dům s obchodní pasáží a suterénním biografem Moderna byl dokončen v roce 1929 podle návrhu stavitele Jaroslava Polívky. Pět pater budovy mělo v historii různé využití, už projekt ale počítal s rozdílným členěním uličního průčelí. Prosklené přízemí bylo stejně jako pasáž určeno ke komerčním účelům, v prvním a druhém patře se nacházely kancelářské i výstavní prostory a zbývající patra včetně toho nejvyššího s terasou sloužily jako byty.
Domem se dvěma suterény – kino Moderna a restaurace – procházela po dokončení živá obchodní pasáž, která byla na svou dobu v Brně unikátní. Jaltu pak následovala výstavba známých pasáží v centru města jako byla Beta nebo Alfa. Další desítky let palác sloužil obchodu, zábavě a občerstvení. Začátek nového tisíciletí ale přinesl změny majitelů, proměny účelu, uzavření a následné chátrání. V roce 2016 odkoupil budovu od města za 101 milionů soukromý majitel a zahájil rozsáhlou rekonstrukci. Její součástí je obnovovaná obchodní pasáž, divadelní prostory, kancelářské místnosti i byty a ateliéry.
Podrobně o Jaltě se dočtete zde.
Z procházek pořizujeme fotografie a video za účelem propagace činnosti KAM. Svou účastí souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů uvedenými zde.
Jasné a jednotné požadavky na označování odkládacích míst, jejich umístění i podobu potřebného mobiliáře – nejen to přináší nový Standard odkládacích míst pro jízdní kola a koloběžky, který vypracovala Kancelář architekta města Brna ve spolupráci s Odborem dopravy Magistrátu města Brna. Dokument, který dnes schválila Rada města Brna, má do budoucna zlepšit podmínky pro cyklistiku a zároveň přispět ke kultivaci veřejných prostranství. Standard se stane od 1. prosince 2024 podkladem závazným pro útvary Magistrátu města Brna a jeho příspěvkové organizace a doporučeným pro městské části a obchodní společnosti se 100% majetkovou účastí Brna.
Nábřeží Ponávky u brněnského Zamilovaného hájku využívají každý den tisíce lidí – při cestě do zaměstnání, k rekreaci, sportu, procházkám i zahrádkaření. Do bezprostředního okolí zasahují oblasti bydlení, dopravy a průmyslu, část je retenční nádrží zadržující vodu z přívalových dešťů. Lokalita však přes svá četná využití postrádá dlouhodobý plán rozvoje. Brno se proto spolu s městskými částmi Královým Polem a Řečkovicemi a Mokrou Horou dohodlo na uspořádání krajinářského soutěžního workshopu, který organizuje Kancelář architekta města Brna. Zájemci o účast teď mohou do 7. března 2025 podávat své návrhy koncepce rozvoje území.
V září loňského roku představilo vedení města společně se zástupci dotčených sportovních odvětví plány na výstavbu významných sportovišť v Brně. Kombinovaná hala pro atletiku a dráhovou cyklistiku vznikne v blízkosti lužáneckého plaveckého stadionu. Fotbalový stadion najde své místo na výstavišti, a to v místě současného velodromu.