23/4/2019 Procházka: Vila, zahrada a sál

Publikováno: 8.4.2019

Na dubnové procházce s městským architektem tak sice nahlédneme do části samotné modernistické vily, hlavně si ale projdeme její velkoryse založenou zahradu a prohlídku zakončíme v moderním Centru obnovy památek architektury 20. století.

23/4/2019 Procházka: Vila, zahrada a sál

Rozlehlý areál vily Stiassni skrývá nejeden architektonicky zajímavý cíl. Průvodci nám budou architektka Vlasta Loutocká, která se podílela na rekonstrukci vily Stiassni i její zahrady, a architekt Milan Rak, spoluautor novostavby přednáškové budovy.

Registrace na procházku

Procházka se koná v úterý 23. dubna od 17:30 a je zdarma. Kapacita je ale omezená na 80 osob a je nutné se předem přihlásit. Odkaz s registračním formulářem zveřejníme v úterý 16. dubna v 11 hodin přímo v události na Facebooku.

Vila Stiassni

Vila Stiassni byla postavena podle návrhu architekta Ernsta Wiesnera v roce 1929 pro továrníka Alfreda Stiassného a jeho ženu Hermine. Zvenčí odpovídá puristickému Wiesnerovu stylu, uvnitř si ale rodina prosadila prvorepublikový luxus. Zároveň je rozrůzněna architektonickými prvky, kterými je podpořena spojitost s krajinou a soukromou zahradou. Ta neměla svou rozlohou přes tři hektary v prvorepublikovém Československu srovnání. Její část pod vilou je intimní prostor, ve kterém hlavní roli hrají stromy a keře s průhledy na architekturu vily. Horní část využívá dalekých výhledů do okolní krajiny. V letech 2012 až 2014 proběhla památková obnova vily, při níž prošla rekonstrukcí také zahrada.

Centrum obnovy památek architektury 20. století

Podle návrhu architekta Milana Raka vznikla v roce 2014 podél ulice Preslova – v horní části zahrady vily Stiassni – novostavba Centra obnovy památek architektury 20. století. Ta poskytuje potřebné prostory pro výstavy, přednášky a konference. Její nosnou konstrukci tvoří stěny z černého pohledového betonu a ocelobetonové pilíře. Prosklené plochy umožňují neomezený výhled z interiéru na celý areál Vily Stiassni a zároveň umožňují průhled skrze objekt do areálu z ulice. Průčelí do zahrady tvoří sestava ocelobetonových podpor ve tvaru písmene X, které jsou výrazným výtvarným motivem budovy.

ℹ️ Podrobně: https://www.vila-stiassni.cz/ a https://ceskacenazaarchitekturu.cz/projekty/2017/centrum-obnovy-pamatek-architektury-20-stoleti-2/
______________________________________________________

Z procházek pořizujeme fotografie a video za účelem propagace činnosti KAM. Svou účastí souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů uvedenými na našem webu: https://kambrno.cz/zasady-ochrany-osobnich-udaju/

Další články

Mandloňový sad prostupující devět bílých bloků. Odborná porota vybrala nejlepší návrh v soutěži na Poctu královně Elišce Rejčce

Mandloňový sad prostupující devět bílých bloků. Odborná porota vybrala nejlepší návrh v soutěži na Poctu královně Elišce Rejčce

4.4.2024

Bílé bloky symbolizující život i dílo královny Elišky Rejčky a s nimi propojený parčík pravidelně vysazených mandloní, to vše zasazeno do širší travnaté plochy. Takové je základní rozvržení odbornou porotou nejlépe hodnoceného návrhu od Michala Palaščaka a Heleny Lukášové, kterému byla udělena 2. cena v architektonicko-výtvarné soutěži pořádané ve spolupráci Kanceláře architekta města Brna (KAM) a Odboru kultury brněnského magistrátu. Na základě rozhodnutí odborné poroty 1. cena udělena nebyla. Výsledky soutěže včera projednala Rada města Brna na své schůzi. Veřejnost si bude moci všech 34 návrhů prohlédnout na výstavě v Urban centru na Staré radnici, a to od druhé poloviny května.

Světový den vody ve znamení připravované nové podoby svitavského nábřeží

Světový den vody ve znamení připravované nové podoby svitavského nábřeží

22.3.2024

Práce na přípravě projektové dokumentace přírodě blízkých protipovodňových opatření zahájily společnosti Dopravoprojekt Brno a HG partner. Konkrétně se jedná o úsek začínající v blízkosti mostu u ulice Křenová vedoucí až k pravobřežnímu náhonu nad jezem Edler u Maloměřického mostu. Podklady nezbytné pro povolení stavebního záměru by mělo město Brno získat v roce 2025.

Procházka: Do výtvarných ateliérů

Procházka: Do výtvarných ateliérů

Dubnová procházka za architekturou nás zavedla do nové budovy ateliérů Katedry výtvarné výchovy na Pedagogické fakultě MU. Zajímavá stavba se skládá ze tří kvádrů a výškově různých pater s terasou. Místnosti jsou koncipované jako tvůrčí laboratoře s dostatečným úložných prostorem, přiznanými konstrukčními prvky a přirozeným i umělým osvětlením potřebným k výtvarné činnosti.