Na dubnové procházce s městským architektem tak sice nahlédneme do části samotné modernistické vily, hlavně si ale projdeme její velkoryse založenou zahradu a prohlídku zakončíme v moderním Centru obnovy památek architektury 20. století.
Rozlehlý areál vily Stiassni skrývá nejeden architektonicky zajímavý cíl. Průvodci nám budou architektka Vlasta Loutocká, která se podílela na rekonstrukci vily Stiassni i její zahrady, a architekt Milan Rak, spoluautor novostavby přednáškové budovy.
Procházka se koná v úterý 23. dubna od 17:30 a je zdarma. Kapacita je ale omezená na 80 osob a je nutné se předem přihlásit. Odkaz s registračním formulářem zveřejníme v úterý 16. dubna v 11 hodin přímo v události na Facebooku.
Vila Stiassni byla postavena podle návrhu architekta Ernsta Wiesnera v roce 1929 pro továrníka Alfreda Stiassného a jeho ženu Hermine. Zvenčí odpovídá puristickému Wiesnerovu stylu, uvnitř si ale rodina prosadila prvorepublikový luxus. Zároveň je rozrůzněna architektonickými prvky, kterými je podpořena spojitost s krajinou a soukromou zahradou. Ta neměla svou rozlohou přes tři hektary v prvorepublikovém Československu srovnání. Její část pod vilou je intimní prostor, ve kterém hlavní roli hrají stromy a keře s průhledy na architekturu vily. Horní část využívá dalekých výhledů do okolní krajiny. V letech 2012 až 2014 proběhla památková obnova vily, při níž prošla rekonstrukcí také zahrada.
Podle návrhu architekta Milana Raka vznikla v roce 2014 podél ulice Preslova – v horní části zahrady vily Stiassni – novostavba Centra obnovy památek architektury 20. století. Ta poskytuje potřebné prostory pro výstavy, přednášky a konference. Její nosnou konstrukci tvoří stěny z černého pohledového betonu a ocelobetonové pilíře. Prosklené plochy umožňují neomezený výhled z interiéru na celý areál Vily Stiassni a zároveň umožňují průhled skrze objekt do areálu z ulice. Průčelí do zahrady tvoří sestava ocelobetonových podpor ve tvaru písmene X, které jsou výrazným výtvarným motivem budovy.
ℹ️ Podrobně: https://www.vila-stiassni.cz/ a https://ceskacenazaarchitekturu.cz/projekty/2017/centrum-obnovy-pamatek-architektury-20-stoleti-2/
______________________________________________________
Z procházek pořizujeme fotografie a video za účelem propagace činnosti KAM. Svou účastí souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů uvedenými na našem webu: https://kambrno.cz/zasady-ochrany-osobnich-udaju/
Jasné a jednotné požadavky na označování odkládacích míst, jejich umístění i podobu potřebného mobiliáře – nejen to přináší nový Standard odkládacích míst pro jízdní kola a koloběžky, který vypracovala Kancelář architekta města Brna ve spolupráci s Odborem dopravy Magistrátu města Brna. Dokument, který dnes schválila Rada města Brna, má do budoucna zlepšit podmínky pro cyklistiku a zároveň přispět ke kultivaci veřejných prostranství. Standard se stane od 1. prosince 2024 podkladem závazným pro útvary Magistrátu města Brna a jeho příspěvkové organizace a doporučeným pro městské části a obchodní společnosti se 100% majetkovou účastí Brna.
Nábřeží Ponávky u brněnského Zamilovaného hájku využívají každý den tisíce lidí – při cestě do zaměstnání, k rekreaci, sportu, procházkám i zahrádkaření. Do bezprostředního okolí zasahují oblasti bydlení, dopravy a průmyslu, část je retenční nádrží zadržující vodu z přívalových dešťů. Lokalita však přes svá četná využití postrádá dlouhodobý plán rozvoje. Brno se proto spolu s městskými částmi Královým Polem a Řečkovicemi a Mokrou Horou dohodlo na uspořádání krajinářského soutěžního workshopu, který organizuje Kancelář architekta města Brna. Zájemci o účast teď mohou do 7. března 2025 podávat své návrhy koncepce rozvoje území.
V září loňského roku představilo vedení města společně se zástupci dotčených sportovních odvětví plány na výstavbu významných sportovišť v Brně. Kombinovaná hala pro atletiku a dráhovou cyklistiku vznikne v blízkosti lužáneckého plaveckého stadionu. Fotbalový stadion najde své místo na výstavišti, a to v místě současného velodromu.