Nový ambroň na Starobrněnské sázíme podle nejnovějších zahradnických poznatků do speciálního strukturálního/strukturního substrátu s biouhlem. Chceme, aby se tento materiál při současném použití nových technologických postupů objevoval co nejvíce i při dalším vysazování stromů v Brně. Stejně jako zajištění většího prostoru pro kořenový systém stromu a jeho budoucí růst.
Součástí výsadby bude i instalace kruhové lavice, která bude v prvních letech po výsadbě chránit kmen a korunu před poškozením bezohlednými řidiči a přispěje ke zkvalitnění a zklidnění veřejného prostranství. Ambroň byl vybrán s ohledem na jeho odolnost vůči nepříznivým městským podmínkám. Samotný výpěstek je o něco větší, než standardně sázené stromy a díky lepším podmínkám by mohl během příštích let dosáhnout výšky až 25 metrů. Společným cílem je krásný zdravý strom, dominanta místa, který přináší svému okolí estetickou i pobytovou kvalitu a zároveň přispívá k adaptaci městského prostředí na změnu klimatu a omezuje efekt tepelného ostrova města.
Díky novému a většímu prokořenitelnému prostoru pro strom i mezerovitosti substrátu se vše potřebné dostane k celému kořenovému systému. A to se jeho část může nacházet pod nepropustnými nebo velmi málo propustnými povrchy! Samozřejmostí je i odvodnění a přídavné provzdušnění prokořenitelného prostoru.
Získat návrh proměny prostranství před nákupním centrem i přestavby bývalého objektu Tepláren na zařízení pro sport, volný čas a kulturu – takový byl cíl architektonické soutěže, kterou pro městskou část Brno – Nový Lískovec uspořádala Kancelář architekta města Brna. Odborná porota se během svého zasedání rozhodla udělit dvě druhá místa a takový výsledek schválila minulý týden rada městské části. Výsledná podoba lokality tak vzejde z dalšího jednání s oběma soutěžními týmy, jejichž návrhy se umístily nejvýše.
Salon dřevostaveb je největší nesoutěžní přehlídka toho nejlepšího, co vzniklo v oblasti nejen tuzemské dřevěné architektury. V GALERII! VSTUPTE si můžete prohlédnout výběr dvou desítek staveb zahrnující širokou škálu realizací – od těch nejmenších, drobných, které se skrývají v lese nebo doplňují ráz české krajiny, přes chatky, rodinné domy až po větší administrativní sídla společností. Spojujícím prvkem všech je jediný udržitelný a neustále dorůstající stavební materiál – dřevo.
Budova I se stala novou dominantou Dornychu i areálu Vlněny. Ambici oslovit má svým vstupem do celého komplexu, předsunutým parterem s obchodními prostory, okolím zrcadlícím se ve zvlněné fasádě i výraznou konzolou s podhledem se vzhledem nerezového plechu. A právě do této budovy vedla naše společná květnová procházka za architekturou. Průvodcem nám byl spoluautor budovy architekt Václav Hlaváček ze Studia acht.