Bílý dům: Bourat, či nebourat? Oč tu běží?

Publikováno: 8.7.2020

V souvislosti s tématem budoucnosti Bílého domu v Brně chceme uvést na pravou míru, že úkolem KAM není posuzovat architektonickou kvalitu ani historickou hodnotu konkrétních staveb ve městě, stejně tak ani jejich technický stav nebo ekonomickou stránku. Nemáme kulatá razítka, nejsme úředníci města a stavebních úřadů, památkáři ani historici architektury. Stejně jako pražský Institut plánování a rozvoje jsme odborná koncepční kancelář města.

Bílý dům: Bourat, či nebourat? Oč tu běží?

Naší prací je posuzovat město z pohledu urbanismu a veřejných prostranství. Stejně jako pražský IPR neposuzoval hodnotu budovy Transgasu v Praze, nebudeme ani my posuzovat architektonickou a památkovou hodnotu Bílého domu. Není to naše role, a neděláme to ani v případě jiných staveb.

Často se v diskuzích o budoucnosti Bílého domu zmiňuje naše vyjádření pro Majetkový odbor. Ano, můžeme se vyjadřovat k záměrům města z hlediska urbanismu a jejich vztahu k bezprostřednímu okolí. KAM souhlasila se záměrem města „prověřit možnosti prodeje v širším rozsahu, pro případ, že by nový případný vlastník měl záměr stavbu odstranit a postavit novou, která by urbanisticky dotvořila nároží ulic Marešova a Veveří“.

To znamená prověřit, zdali by bylo nutné prodat i další parcely/pozemky, které k Bílému domu přiléhají. Toť vše. Naše vyjádření neposuzovalo samotnou hodnotu stavby nebo jestli má zůstat zachována. To je podle nás předmětem další diskuze. Žádné další vyjádření KAM nevydala ani neposkytla.

Kdo to tedy posuzuje?

Památkovou ochranu staveb posuzuje ze zákona Ministerstvo kultury ČR, Národní památkový ústav a Odbor památkové péče města Brna, ti všichni mají potřebnou odbornost a pravomoce. Chápeme snahy odborné i laické veřejnosti o zachování Bílého domu i jiných brněnských staveb, měli by ovšem svou energii soustředit na tyto instituce, nikoliv na Kancelář architekta města.

Další články

Brněnský standard stromořadí je o krok blíž cíli

Brněnský standard stromořadí je o krok blíž cíli

12.2.2025

Analytická část Městského standardu uličních stromořadí je hotová a v současnosti probíhají práce na návrhu úprav. Předchozí rok byl přitom ve znamení koncepčních příprav zadání a referenčního průzkumu několika vybraných stromořadí. Dokument se po svém dokončení zaměří na stromy v uličním prostoru a bude sloužit jako nástroj pro plánování, výsadbu a péči o ně.

Brno brání spolu s Prahou a Ostravou své stavební předpisy proti legislativnímu omezení

Brno brání spolu s Prahou a Ostravou své stavební předpisy proti legislativnímu omezení

10.2.2025

Město Brno se na základě rozhodnutí svých radních ohrazuje proti návrhu novely stavebního zákona, která by významně omezila pravomoci v oblasti městských stavebních předpisů. Návrh, který byl do zákona připojen jako tzv. přílepek v souvislosti se změnou energetického zákona, se nyní vrací k projednání do Poslanecké sněmovny. Je potřeba, aby byla zachována kompetence velkých měst vysazovat stromy v ulicích a regulovat výstavbu na svém území.

Výstava: Pavilon dvou sportů! VSTUPTE

Výstava: Pavilon dvou sportů! VSTUPTE

6.2.2025

Brno se dočká nové haly pro cyklisty a atlety! Architektonickou soutěž vyhrál ateliér OVA, který navrhl moderní dřevěný pavilon propojující město s parkem. Udržitelná stavba se stane skvělým zázemím pro sport – kombinace velodromu a atletické arény navíc přináší nejen úsporu nákladů, ale také efektivní přístup k výstavbě sportovišť, která jsou praktická i vizuálně atraktivní.